Reklama

Lekcja czytania: Chwin o „Władcy much”

Lekcja czytania: Chwin o „Władcy much”

05.11.2009
Czyta się kilka minut
O 12.00 w Pawilonie Wyspiańskiego pierwsza odsłona akcji Tygodnika - lekcja czytania - seminarium dla licealistów poprowadzone przez Stefana Chwina, o powieści "Władca much" Williama Goldinga. Zainteresowanie akcją przerosło oczekiwania organizatorów, i aby zachować w miarę seminaryjny charakter spotkania, trzeba było ograniczać liczbę chętnych licealistów. Niektórzy poloniści gotowi byli stawiać się na takie seminarium z całymi klasami. I kto mówi o braku zainteresowania literaturą?
Stefan Chwin prowadzi lekcję czytania dla licealistów. Przerabianą lekturą jest "Władca much" Williama Goldinga. Kraków, Pawilon Wyspiańskiego, 3 listopada 2009 r. / fot. Grażyna Makara
W

Wystarczy stworzyć ciekawą platformę wzajemnej wymiany poglądów na literaturę, zaprosić na spotkanie pisarza, który w niebanalny sposób będzie mówił o znanej powieści... Maturzyści przychodzili nawet prosto z próbnych matur z matematyki, które pisali tego samego dnia rano.

Stefan Chwin tłumaczył powody wyboru tej właśnie książki na temat seminarium. Opowiadał o Goldingu (pisarz żył w latach 1911-93), który w czasie II wojny światowej służył w brytyjskiej marynarce, uczestniczył w ofensywie aliantów w Normandii, później pracował jako nauczyciel. Chwin mówił o tym, że on osobiście uważa "Władcę much" za jedną z najwybitniejszych powieści XX wieku. Przypomniał, że kiedy Golding zwracał się z maszynopisem do kolejnych wydawnictw, kolejne wydawnictwa maszynopis odrzucały (na druk nie zdecydowało się żadne z piętnastu wydawnictw do których maszynopis dotarł).

...
3097

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]