Reklama

Ładowanie...

Lekcja

03.08.2010
Czyta się kilka minut
Wszystko będzie inaczej. Z Haliną Bortnowską rozmawia Jolanta Steciuk - wspomnienie niezwykłych paczek, słanych przez babcię - "róża koło róży leży owinięta w puchaty mech z lasu" - a kawałek dalej rzeczowe uwagi o menstruacji i praniu podpasek ("całe szczęście, że dzisiejsze dziewczyny nie muszą już znać tego zajęcia"). Traumatyczne doświadczenie otarcia się o śmierć - i szczęście późnego małżeństwa. Wszystko na pierwszych kilkunastu stronach tej niezwykłej książki. Stron zaś jest ponad czterysta.
K

Książka odbiega od wzoru typowej biograficznej rozmowy rzeki. Nie tylko dlatego, że partie dialogowe przerywane są tekstami samej Haliny Bortnowskiej, z różnego czasu i różnorodnymi gatunkowo: publicystyka, reportaż, esej, recenzja, medytacja, apokryficzny list, fragment powstającej powieści. "Wszystko będzie inaczej" to raczej zapis wspólnych poszukiwań dwóch przyjaciółek, które dzieli różnica pokoleń, ale łączy rodzaj wrażliwości, otwartości na świat, zwłaszcza zaś na innych. Chronologia faktów pozostaje ważna, ważniejsze jednak są problemy, ku którym fakty prowadzą.

Biografia Haliny Bortnowskiej obfituje w gwałtowne zwroty akcji. Pierwsze ich źródło to historia, drugie - niespożyta energia bohaterki książki, jej gotowość do radykalnych wyborów i przyjęcia ich konsekwencji, do akceptowania niespodziewanych wyzwań. Przy świadomości, że i tak pewnie "wszystko...

3857

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]