Reklama

Łagodność w masarni

Łagodność w masarni

14.05.2017
Czyta się kilka minut
Jeśli się zdarzy jakaś kłótnia, pojednać się przed zachodem słońca – nakazuje św. Benedykt z Nursji.
Fot. Sudres Jean-Daniel / AFP / EAST NEWS
G

Gdyby chcieć wskazać, czy istnieje druga Ziemia Święta, oprócz tej prawdziwej w Palestynie, to wskazałbym niewątpliwie Umbrię. Ta zapoznana, skryta w cieniu sławniejszych sąsiadek – jak Toskania i Lacjum – kraina łagodności dała nam i Benedykta, i Franciszka. W epoce dwóch papieży o tych imionach warto sobie to w ciszy rozważać, wędrując – do czego nieustannie będę was zachęcał – po jej zawieszonych w bezczasie osadach z beżowego tufu.
Dopóki tam po raz pierwszy nie trafiłem, pejzaże w tle świętych obrazów Perugina wydawały mi się niemożebnie przesłodzone. Nabrałem szacunku dla realizmu tego malarza dopiero pośród tych miękkich kształtów, w obliczu widoków ani zbytnio dzikich, ani przesadnie zaludnionych, w cieniu drzew nad strumieniami tak chłodnymi, jakby je przed chwilą wytyczył tędy anioł śledzący każdy mój oddech i pierwsze oznaki zmęczenia. To jest ziemia, gdzie nawet...

5872

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]