Reklama

Kurs na schizmę

Kurs na schizmę

02.08.2011
Czyta się kilka minut
Drżę każdego dnia, że dostanę rozkaz uczestnictwa w nielegalnych święceniach - przyznał anonimowo chiński biskup. Stosunki Chin z Watykanem przybierają kształt zimnej wojny.
P

Przed 14 lipca władze porywały przymusowych konsekratorów ks. Josepha Huanga Bingzhanga. Ośmiu, którzy nie zdołali wymknąć się milicji, uczestniczyło w konsekracji pod przewodnictwem bp. Johana Fang Xinyao, lidera Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, reżimowej organizacji kontrolującej życie Kościoła. Kapłan przyjął sakrę mimo zakazu Watykanu. To trzeci hierarcha wyświęcony bez zgody papieża od listopada 2010 r.; pozostali to ks. Joseph Guo Jincai (charakteryzowany jako człowiek słaby, którego udało się złamać) i ks. Paul Lei Schyin (członek PSKCh i ojciec dwójki dzieci, którego Watykan przestrzegał przed przyjęciem święceń).

Jeśli dodać do tego wywiezienie w nieznane przez bezpiekę w czerwcu przygotowującego się za zgodą papieską do sakry ks. Josepha Sun Jigena - oczywiste jest, że Chiny niweczą pojednanie z Watykanem budowane przez poprzednie...

4558

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]