Reklama

Kupowanie czasu

Kupowanie czasu

02.07.2012
Czyta się kilka minut
Dobrobyt przestaje być znakiem firmowym Unii Europejskiej. Obecne i kolejne pokolenia starej Europy nie będą w stanie osiągnąć poziomu życia swych rodziców. Świadomość tego zmienia poglądy na dalszą integrację.
"

"Unia Europejska rozwija się przez kryzysy”. Tę często powtarzaną mądrość można dziś odwrócić na inną: „Kryzys rozwija się przez Unię Europejską”. Prawdziwość obu stwierdzeń pokazuje, że szukanie wyjść z obecnej sytuacji na drodze tradycyjnych procedur postępowania jest ślepą uliczką. Unia znalazła się w klinczu, a jej kultura polityczna – oparta na stopniowym budowaniu zgody – wydaje się wielu obserwatorom kamieniem u szyi. Choć bez niej nie byłoby przecież w ogóle integracji i współczesnej Europy.

Przez wiele lat Unia ścigała się sama ze sobą. Nawet „zgniłe” kompromisy kolejnych przełomowych szczytów, posuwających integrację europejską o milimetry lat świetlnych, były odczytywane przez świat jako realny postęp, wyprzedzający wszystkie doświadczenia państw narodowych w integracji politycznej i gospodarczej. Dziś to politycy europejscy ścigają się ze światem, który – od...

5139

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]