Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

17.01.2022
Czyta się kilka minut
11-17 stycznia
W

WRÓBLE Z NEW DELHI

Film „Kobieta w nocy” Rafała Kapelińskiego zdobył główną nagrodę – Złotego Wróbla – w międzynarodowym konkursie na Diorama International Film Festival w New Delhi. Ponadto otrzymał nagrodę specjalną jury za zdjęcia autorstwa Marcina Koszałki. Obraz był wcześniej prezentowany w sekcji Polonica na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

ANIMACJE WE FRANCJI

Krótkometrażowa „Furia” Julii Siudy, pokazywane już na kilkunastu festiwalach „Okruszki życia” Katarzyny Miechowicz, „Bestie wokół nas” Natalii Durszewicz oraz polsko-węgierskie „Plantarium” Tomka Duckiego znalazły się w sekcjach konkursowych Premiers Plans Film Festival we Francji. Zwycięzców poznamy pod koniec stycznia.

SZTUKA W WIKIPEDII

W przeprowadzonym kilka dni temu głosowaniu grupa redaktorów Wikipedii opowiedziała się przeciwko klasyfikowaniu tzw. NFT (niewymienialnych cyfrowych tokenów) jako sztuki. Zdecydowano także, by z zamieszczonej na stronie Wiki listy najlepiej sprzedających się dzieł usunąć kolekcje cyfrowych artystów takich jak Beeple czy Pak, a do dyskusji na temat NFT powrócić w późniejszym terminie. Więcej o NFT na powszech.net/token.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]