Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

24.06.2019
Czyta się kilka minut
17 – 23 czerwca
P

Pisarki dla klimatu

„Nie ma w tej chwili pilniejszej sprawy” – alarmują w liście otwartym do polityków Julia Fiedorczuk i Grażyna Plebanek. Pisarki wyraziły zaniepokojenie, że politycy startujący w nadchodzących wyborach nie podejmują kwestii klimatycznych: „Nie wiemy, jak zamierzają pomóc nam w obliczu nadchodzących zmian. Niedawno zabrakło wody w Skierniewicach. Wkrótce zabraknie jej w innych miejscach”. W jaki sposób zamierzają państwo zapobiegać pustynnieniu Polski? Jaką proponujecie politykę w kwestii źródeł energii? – pytają autorki listu, pod którym podpisali się także m.in. Justyna Bargielska, Stanisław Łubieński, Olga Tokarczuk, Marcin Wicha i Urszula Zajączkowska. Do wyborów zostały trzy miesiące. Do nieodwracalnych zmian grożących katastrofą – 11 lat (według raportu ONZ).

Klimat dla sztuki

O pilnej potrzebie ochrony klimatu przypomnieli także premierowi Morawieckiemu aktywiści Greenpeace – na chłodni kominowej elektrowni w Bełchatowie (największym emitencie CO2 w Europie) wyświetlili zdjęcie premiera z napisem „Wstyd” w językach polskim i angielskim. „Znajdź na zdjęciu dwóch największych niszczycieli klimatu” – brzmiała treść towarzyszącego akcji wpisu Greenpeace Polska na Twitterze.

Dni gitary

W Szczecinie odbyła się pierwsza edycja połączonego z konkursem międzynarodowego festiwalu Baltic Guitar Days. Laureatką głównej nagrody w grupie do lat 19. została Jagoda Świdzińska, a wśród „seniorów” najlepszy okazał się Chorwat Benjamin Čaušević. Wyróżnienie dziennikarzy otrzymali Kacper Dworniczak i Julia Żarnowska, a zdobywczynią Grand Prix została Jagoda Świdzińska. Wśród konkursowego repertuaru uczestników musiał się znaleźć utwór Stanisława Moniuszki. Kolejna edycja odbędzie się za dwa lata.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]