Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

29.01.2018
Czyta się kilka minut
22 – 28 stycznia
NEXT FILM
V

Vincent nominowany

Polski obraz „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli, opowiadający historię ostatnich miesięcy życia van Gogha i w bezprecedensowy dotąd sposób ukazujący jego obrazy, został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. Gala wręczenia nagród odbędzie się 4 marca.

Status artysty

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają prace nad systemem ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych dla artystów (obecnie, jeśli nie mają pracy etatowej w innym zawodzie, muszą płacić składki na prawach takich, jak przedsiębiorca). Na pewno jest to potrzebne rozwiązanie, tym bardziej że pracownicy kultury należą do najgorzej opłacanej branży zawodowej. Niejasne jest jednak, komu przyznawany byłby status artysty. Na pewno najgorszym rozwiązaniem byłoby, gdyby miała decydować o tym powołana przez Ministerstwo komisja.

Zmarła Ursula K. Le Guin

Wybitna amerykańska pisarka science fiction oraz fantasy, autorka kilkudziesięciu książek, w tym cykli powieściowych „Ziemiomorze” oraz „Ekumena”. Należąca do pierwszej z tych serii książka „Lewa ręka ciemności” ukazała się w Polsce w przekładzie Stanisława Barańczaka. Otrzymanej przez Le Guin w 2014 r. amerykańskiej nagrodzie National Book Foundation towarzyszyła laudacja podkreślająca, iż pisarka „przez ponad 40 lat przeciwstawiała się konwencjom narracji, języka, gatunku i tworzenia postaci, przekraczała granice między fantazją i realizmem, aby wytyczyć nowe ścieżki dla literackiej fikcji”. Autorka opowieści o czarodzieju Gedzie, zwanym Krogulcem, miała 88 lat. Więcej na stronach działu Kultura.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]