Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

29.01.2018
Czyta się kilka minut
22 – 28 stycznia
NEXT FILM
V

Vincent nominowany

Polski obraz „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli, opowiadający historię ostatnich miesięcy życia van Gogha i w bezprecedensowy dotąd sposób ukazujący jego obrazy, został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. Gala wręczenia nagród odbędzie się 4 marca.

Status artysty

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają prace nad systemem ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych dla artystów (obecnie, jeśli nie mają pracy etatowej w innym zawodzie, muszą płacić składki na prawach takich, jak przedsiębiorca). Na pewno jest to potrzebne rozwiązanie, tym bardziej że pracownicy kultury należą do najgorzej opłacanej branży zawodowej. Niejasne jest jednak, komu przyznawany byłby status artysty. Na pewno najgorszym rozwiązaniem byłoby, gdyby miała decydować o tym powołana przez Ministerstwo komisja.

Zmarła Ursula K. Le Guin

Wybitna amerykańska pisarka science fiction oraz fantasy, autorka kilkudziesięciu książek, w tym cykli powieściowych „Ziemiomorze” oraz „Ekumena”. Należąca do pierwszej z tych serii książka „Lewa ręka ciemności” ukazała się w Polsce w przekładzie Stanisława Barańczaka. Otrzymanej przez Le Guin w 2014 r. amerykańskiej nagrodzie National Book Foundation towarzyszyła laudacja podkreślająca, iż pisarka „przez ponad 40 lat przeciwstawiała się konwencjom narracji, języka, gatunku i tworzenia postaci, przekraczała granice między fantazją i realizmem, aby wytyczyć nowe ścieżki dla literackiej fikcji”. Autorka opowieści o czarodzieju Gedzie, zwanym Krogulcem, miała 88 lat. Więcej na stronach działu Kultura.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]