Reklama

Ksob osobny

Ksob osobny

10.10.2016
Czyta się kilka minut
1996, 2006, 2016. Raz na dziesięć lat Marcin Świetlicki wydaje książkę w Bibliotece Poetyckiej Wydawnictwa a5. Po „Trzeciej połowie” i „Muzyce środka” – „Drobna zmiana”. Za każdym razem jest to książka znakomita.
Z

Znajdujemy się w przestrzeni, którą poznaliśmy już w „Delcie Dietla”. Przestrzeń chłodna i pusta, choć nie brak w niej ludzi, dzielnica, która była kiedyś zupełnie inna. „Od bramy w prawo, na rogu Bożego Ciała i Dietla kamienica, w niej w latach trzydziestych tamtego wieku podobno była kawiarnia, w której bywali żydowscy i polscy artyści, dzisiaj jest tu sklep z militariami, drobna zmiana”. Przytaczam ten tekst, by rozwiać nadzieje tych, którzy sądząc po tytule spodziewaliby się książki politycznie zaangażowanej (no doprawdy!). Nostalgicznych powrotów do przeszłości też jednak proszę nie oczekiwać. Przeszłość jest co najwyżej strzępem obrazu, który wypłynął z pamięci za sprawą skojarzenia: „Tyle wiem, że dziadek przesiadywał całymi dniami na krześle niedaleko drzwi wyjściowych i miał czapkę maciejówkę. Babci łóżko było żelazne i były na nim płaskorzeźby ze słoniami. Pomyślałem o tym...

2960

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]