Ks. Adam Boniecki

Ks. Adam Boniecki – katolicki duchowny, dziennikarz, autor książek, redaktor senior „Tygodnika Powszechnego”. W wieku osiemnastu lat wstąpił do Zakonu Księży Marianów. Od roku 1993 do 1999 pełnił funkcję generała zgromadzenia. W 1960 ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchowym we Włocławku i wtedy też otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp Antoniego Pawłowskiego. Studiował również na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Paryskim Instytucie Katolickim.
Ks. Adam Boniecki. Fot. Maciej Zienkiewicz dla „Tygodnika Powszechnego”
Ks. Adam Boniecki. Fot. Maciej Zienkiewicz dla „Tygodnika Powszechnego”

Redaktorem „Tygodnika Powszechnego” ks. Boniecki został w 1964 roku na zaproszenie bp Karola Wojtyły. Podczas studiów we Francji w latach ’73-’74 nadal pisał felietony do „Tygodnika”, a po powrocie kontynuował pracę redaktora, jak również pełnił posługę duszpasterza akademickiego.

W roku 1979, znowu poproszony przez Wojtyłę – wtedy już papieża Jana Pawła II – podjął się przygotowania polskiego wydania watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”, którego następnie został redaktorem naczelnym, jednocześnie pod-trzymując współpracę z „Tygodnikiem” jako korespondent rzymski.

Ks. Boniecki w „Tygodniku Powszechnym”

Te dwie funkcje ks. Boniecki pełnił do 1991 roku, kiedy wrócił do Krakowa, obejmując stanowisko asystenta ko-ścielnego „Tygodnika Powszechnego”. Redaktorem naczelnym pisma został w 1999, po śmierci Jerzego Turowicza. Od roku 2007 współtworzył program „Rozmównica” w stacji Religia.tv.

W 2011 roku przeszedł na emeryturę, pozostając jednak redaktorem seniorem „Tygodnika” i nadal pisząc edytoriale do każdego numeru, jak również okazjonalnie publikując w nim swoje komentarze.

W listopadzie tego samego roku prowincjał zakonu Marianów nałożył na ks. Bonieckiego zakaz wypowiedzi do mediów (z wyjątkiem „Tygodnika”). Zakaz został cofnięty w lipcu 2017 roku, jednak przywrócono go cztery miesiące później.

Ks. Boniecki zabierał przez cały ten czas głos na licznych spotkaniach i konferencjach, jednak „Tygodnik Powszechny” pozostaje jedynym medium, przez które może on wypowiadać się do szerszego grona odbiorców.

Książki ks. Adama Bonieckiego

Ks. Boniecki jest autorem wielu książek. Wśród nich znajdują się: „Rozmowy niedokończone”, „Zrozumieć papieża: rozmowy o encyklikach” , „Abonent chwilowo nieosiągalny”, „Vademecum”, „Połączenie odebrane” czy „Powroty z bezdroży. Notatki na marginesach Biblii”.

Ponadto ks. Bonieckiemu przyznane zostały liczne odznaczenia, m. in.: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Komandoria Narodowego Orderu Zasługi Republiki Francuskiej, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, jak również doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego czy tytuł AuTORytetu w plebiscycie MediaTory.

Artykuły ks. Bonieckiego

Dzisiaj „Tygodnik Powszechny” jest jedynym medium, w którym ks. Boniecki może wyrażać swoje poglądy. Co tydzień pisze edytoriale do bieżących wydań, bierze udział w debacie publicznej pisząc m. in. relacje z najważniejszych wydarzeń kościelnych czy zabierając głos na tematy budzące gorące spory bądź też podejmując kwestie pomijane przez innych.

Teksty te zebrane są pod tym adresem. Przypominamy, że rejestrując się na stronie mogą Państwo czytać do 6 tekstów miesięcznie za darmo, zachęcamy także do wykupienia dostępu do strony jedynego medium, w którym może publikować ks. Adam Boniecki - kup dostęp klikając w tym miejscu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]