Reklama

Ładowanie...

Krzyż i życie

15.08.2022
Czyta się kilka minut
W

W ubiegłym tygodniu czytaliśmy w Liturgii mszalnej 18. rozdział Ewangelii św. Mateusza. Jest on w całości poświęcony tematowi wspólnoty – ściślej: braterskiej wspólnoty, jaką jest Kościół. Rozdział otwiera pytanie: „Kto jest [w tej wspólnocie] największy?”, a zamyka Jezusowa odpowiedź na inne pytanie: „Ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie?”.

Pojawiają się między nimi jeszcze inne kwestie: zgorszenie (biada każdemu, kto się go dopuszcza), konieczność radykalnego przeciwdziałania zgorszeniu, ale również Jezusowy zakaz łatwego potępiania i lekceważenia „maluczkich” podatnych na zgorszenie. A także Mateuszowa wersja przypowieści o zgubionej owcy: jest wolą Ojca, by jej szukać, pozostawiwszy w górach dziewięćdziesiąt dziewięć takich, „które się nie zabłąkały”. I zasady upomnienia braterskiego: idź! (nie wołaj go do siebie); w cztery oczy; jeśli to...

2543

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]