Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kryzys za parawanem

Kryzys za parawanem

13.03.2017
Czyta się kilka minut
Uchodźcy przestali się śnić unijnym politykom rok temu – gdy wszedł w życie układ UE–Turcja, który znacznie ograniczył ruch migracyjny na Bałkanach.
K

Kryzys jednak wciąż trwa, zaś ostatnie dni pokazują, że niektóre państwa Europy spełniają w nim niechlubną rolę.

Według komisji parlamentu w Londynie monitorującej wydatki na pomoc zagraniczną, w uruchomionych niedawno w Libii – za 10 mln funtów od brytyjskiego podatnika – ośrodkach zatrzymań migrantów regularnie łamane są ich prawa: dochodzi do pobić, uchodźcy bywają odsyłani z powrotem do państw, z których uciekali przed wojną. Z kolei Włochy stoją za dyskutowanym na ostatnim szczycie w Brukseli porozumieniem z Libią (w wielu punktach podobnym do umowy UE–Turcja). Teraz władze w Rzymie zamierzają zreformować prawo azylowe, wprowadzając m.in. zasadę, że o przyszłości migranta będzie decydował sędzia oglądający na wideo przeprowadzone z nim przez urzędników rozmowy (nie zaś, jak dotąd, sąd). Na Węgrzech parlament zdecydował właśnie, że wszyscy uchodźcy i migranci, którzy przekroczą granice tego kraju, do czasu rozpatrzenia wniosku o azyl będą przetrzymywani w kontenerach mieszkalnych otoczonych drutem kolczastym. Przepis dotyczy także dzieci. Służby zatrzymują tu lub zapobiegają przekroczeniu zielonej granicy przez około tysiąc osób tygodniowo. Choć to ponad siedmiokrotnie mniej niż przed rokiem, premier Viktor Orbán mówi wciąż, że jego kraj znajduje się „pod oblężeniem” – i zapowiada budowę drugiej, równoległej do już istniejącej, linii zasieków na granicy z Serbią. Wszystko to dzieje się z dala od kamer, po cichu, jakby za parawanem, którym unijni urzędnicy odgrodzili nas od największego wyzwania, przed którym stoi Europa. Czy aby ów parawan zdjąć, musi dojść do kolejnej tragedii na Morzu Śródziemnym?

Bo kryzys trwa. Od początku roku do dnia, w którym zamykamy ten numer „TP”, do Europy dotarło drogą morską 20 tys. uchodźców i migrantów (co najmniej 522 zginęło). To wzrost o ponad połowę w porównaniu z sytuacją z początku poprzedniego roku, wiązany głównie z pogarszającą się sytuacją w Libii. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]