Kryminalizacja pomocy

Senat włoski przegłosował poprawioną wersję dekretu o bezpieczeństwie. Przewiduje on m.in. zwiększenie kar za ratowanie imigrantów na morzu z 25 tys. do miliona euro. Nowelizacja wzbudziła gwałtowny sprzeciw włoskich Kościołów katolickiego i ewangelickiego.
z Florencji

09.08.2019

Czyta się kilka minut

Akcja ratunkowa na Morzu Śródziemnym: członkowie załogi statku ratunkowego „Ocean Viking”, obsługiwanego przez francuskie organizacje pozarządowe zbliżają się do pontonu przewożącego migrantów. 9 sierpnia 2019 r. / FOT. ANNE CHAON/AFP/East News /
Akcja ratunkowa na Morzu Śródziemnym: członkowie załogi statku ratunkowego „Ocean Viking”, obsługiwanego przez francuskie organizacje pozarządowe zbliżają się do pontonu przewożącego migrantów. 9 sierpnia 2019 r. / FOT. ANNE CHAON/AFP/East News /

Dekret jest oczkiem w głowie wicepremiera Matteo Salviniego. „Mamy 5 sierpnia, dzień urodzin Marii Dziewicy [Kościół obchodzi go 8 września, polityk powołał się na datę, którą miała wskazać Maryja w objawieniach w Medżugorju] – mówił Salvini w dniu głosowania – i z przyjemnością przyjmuję fakt, że dzisiaj sprawia ona Włochom piękny prezent. Dzięki dekretowi będzie mniej Caroli [Rackete, kapitan Sea Watch 3, która na jakichś czas trafiła do aresztu za wpłynięcie do włoskiego portu z emigrantami], a więcej Orian Fallaci”.

„Nadszedł czas oporu ludzkiego i obywatelskiego” – zareagował na Twitterze jezuita Antonio Spadaro, naczelny „Civiltà Cattolica”, najstarszego pisma katolickiego we Włoszech. Paolo Giulietti, arcybiskup Lukki, podczas manifestacji sieci stowarzyszeń Libera demonstrował plakat z napisem „Brak człowieczeństwa nie może być prawem”. Zaś watykański dziennik „Avvenire” na pierwszej stronie dał tytuł „(In)sicurezza al bis” ((Nie)bezpieczeństwo-bis).

„Właściwsza i uczciwsza byłaby nazwa »dekret kryminalizacja« – ocenił Luca Maria Negro, przewodniczący Federacji Kościołów Ewangelickich we Włoszech (FCEI). – Ten dekret nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem Włochów i imigrantów, chodzi wyłącznie o kryminalizację NGO-sów, które działają na Morzu Śródziemnym”.

„Wierzący od wieków czczą Maryję także jako patronkę nieustającej pomocy – przypomina Marco Tarquinio, naczelny „Avvenire”. – Próba uczynienia z Madonny patronki »odmowy niesienia pomocy« jest wręcz brakiem szacunku”.

Rząd włoski połączył głosowanie nad dekretem z wotum zaufania – dekret przeszedł zaledwie większością jednego głosu. Od głosowania wstrzymała się niewielka grupka posłów Ruchu 5 Gwiazd. Przeciw byli tylko senatorowie Partii Demokratycznej.

Wielu włoskich księży wzywa prezydenta Sergia Matarellę do zawetowania dekretu, rozpowszechniając przy pomocy Twittera hasztag #Mattarellanonfirmare (Matarellaniepodpisuj). Dekret skrytykował wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców. Rzecznik Komisji Europejskiej Carlos Martín Ruíz de Gordejuela zapowiada, że Komisja sprawdzi, czy zapisy dekretu są zgodne z prawem europejskim.


UCHODŹCY I MIGRANCI – CZYTAJ SERWIS SPECJALNY >>>

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru Nr 33/2019