Kronika religijna (5-11 VI)

STOLICA APOSTOLSKA
  • "Duma i egoizm człowieka prowadzą zawsze do podziałów, wznoszą mury obojętności, nienawiści i przemocy" - powiedział Benedykt XVI podczas Mszy na Placu św. Piotra w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tylko otwarcie się na Ducha sprawia, że "serca zdolne są do zrozumienia języków wszystkich, albowiem przywraca On pomost autentycznego porozumienia między Ziemią i Niebem".
  • "Cały Kościół jest jednym wielkim ruchem, ożywianym przez Ducha Świętego" - podkreślił Benedykt XVI przed niedzielną modlitwą "Regina caeli" (4 czerwca). "W dniu Pięćdziesiątnicy Kościół objawił się jako jeden, święty, katolicki i apostolski; objawił się jako misyjny, poprzez dar mówienia wszystkimi językami świata, ponieważ Dobra Nowina miłości Bożej przeznaczona jest dla wszystkich" - podkreślił Papież. Przemawiając po polsku, Benedykt wspomniał niedawną pielgrzymkę: "Przed tygodniem byłem w Krakowie. Dziękuję Bogu i wam wszystkim za żywe świadectwo wiary. Dzisiaj, w Zesłanie Ducha Świętego, proszę Bożego Ducha, by zawsze ożywiał waszą wiarę, odnawiał Kościół i błogosławił waszej Ojczyźnie".
  • Środowa audiencja generalna: Papież powrócił do refleksji na temat roli św. Piotra wśród Apostołów, koncentrując się na papieskim prymacie. "Piotr ma być po wszystkie czasy strażnikiem wspólnoty z Chrystusem; ma prowadzić do wspólnoty z Chrystusem; ma troszczyć się, aby nie zerwała się sieć i tym samym aby mogła trwać powszechna jedność - mówił Benedykt XVI. - Tylko razem możemy być z Chrystusem, który jest Panem wszystkich. Odpowiedzialność Piotra polega na zagwarantowaniu w ten sposób wspólnoty z Chrystusem przez miłość Chrystusa, prowadząc do urzeczywistnienia tej miłości w codziennym życiu. Módlmy się, aby Prymat Piotra, powierzony biednym osobom ludzkim, mógł być zawsze sprawowany w ten pierwotny sposób, jakiego chciał Pan, i tym samym mógł być coraz bardziej rozpoznawany w swym prawdziwym znaczeniu przez braci, którzy nie są jeszcze z nami w pełnej jedności". Po polsku Papież powiedział: "Wyrażam radość, że w Polsce zachowujecie tradycję nabożeństw czerwcowych ku czci Bożego Serca. To Serce jest symbolem miłości Jezusa do Ojca i do każdego z nas. Niech wasza modlitwa wynagradza Chrystusowi ludzkie zaniedbania i grzechy. Niech uprasza nawrócenie serc i pokój w świecie".
  • Stolica Apostolska ostrzegła anglikański Kościół Anglii przed konsekracją biskupią kobiet. Taki krok mógłby spowodować spowolnienie dialogu i ochłodzenie między oboma Kościołami - oświadczył kard. Walter Kasper podczas zgromadzenia biskupów anglikańskich w Market Bosworth. Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, dotychczasowy cel, czyli pełna jedność Kościołów, "odsunąłby się daleko, a być może nie dałoby się go osiągnąć". Kardynał zauważył, że chociaż już trzy anglikańskie Kościoły narodowe wprowadziły urzędy kobiet-biskupów, to jednak decyzja Kościoła Anglii miałaby szczególne znaczenie. W lutym, po długotrwałych sporach, tamtejsza wspólnota uchwaliła kompromisową propozycję, że w najlepszym razie dopiero w 2012 r. można spodziewać się pierwszych konsekracji kobiet na biskupów.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Metodyści podpiszą "Wspólną deklarację w sprawie nauki o usprawiedliwieniu" - poinformował ks. Ishmael Noko, sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej. Tym samym porozumienie zawarte między Kościołami katolickim i luterańskim w 1999 r. stanie się deklaracją trójstronną. Uroczystość podpisania odbędzie się 22 lipca. Ks. Noko wyraził nadzieję, że Benedykt XVI podejmie ideę poprzednika z encykliki "Ut unum sint" i zaprosi "Kościoły Wschodu i Zachodu do wspólnej rozmowy, jak mogłyby pomóc sprawie jedności".
  • Zjawisko "dzieci-lekarstw" jest praktyką etycznie niedopuszczalną - oświadczyła Komisja Bioetyki Konferencji Biskupów Szwajcarskich w związku z pierwszym w dziejach kraju wykorzystaniem zarodka dziewczynki do celów leczniczych. Sztucznie poczęta stała się dawcą szpiku kostnego dla "brata". Dziewczynkę wybrano spośród 20-30 ludzkich zarodków w laboratorium w Brukseli. "Jeśli nawet trudno krytykować subiektywne pragnienie rodziców, którzy bardzo cierpieli z powodu choroby swego dziecka, a następnie ucieszyli się z uzdrowienia go, to należy uznać, że technika »dzieci-lekarstw« stanowi niepokojącą formę eugenizmu" - ostrzegł Episkopat.
  • Bp Michael Evans z Norwich rozważa opuszczenie szeregów Amnesty International. Hierarcha jest działaczem od 30 lat, m.in. ułożył modlitwę dla członków AI. Zapowiada rezygnację, ponieważ w sierpniu zeszłego roku organizacja uznała aborcję za "podstawowe prawo ludzkie". Biskup przypomniał, że AI "wykonała wielką pracę od czasu, gdy Peter Benenson, również katolik, założył ją w 1961 r.", jednak katolicy nie mogą być członkami instytucji, która z obrony praw człowieka wyklucza nienarodzone dzieci.

...I W POLSCE

  • Kard. Marian Jaworski otrzymał doktorat honoris causa Papieskiej Akademii Teologicznej (8 czerwca). W telegramie gratulacyjnym Benedykt XVI wyraził radość z wyróżnienia dla łacińskiego metropolity Lwowa, które ten otrzymał za wkład w rozwój fenomenologii religii oraz utworzenie PAT po usunięciu Wydziału Teologicznego z UJ. Wskazano również na rolę hierarchy w odbudowę struktur Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie. W laudacji o. Jan Andrzej Kłoczowski podkreślił: "Wysiłki naszego Doktoranta honoris causa skierowane były na to, by nie dopuścić do zdrady człowieka. Ani Bóg nie umarł, ani człowiek nie jest skazany na klęskę. Takie myślenie to wielkie potwierdzenie nadziei dla człowieka i kultury. Już to - i aż to!". Tego samego dnia kard. Jaworski został honorowym obywatelem miasta Krakowa.
  • Abp Józef Życiński zaapelował, by zgłaszali się do niego wierni, którzy po lekturze akt IPN uważają się za pokrzywdzonych przez księży lub pracowników lubelskich instytucji kościelnych. Metropolita zapewnił, że spotka się z poszkodowanymi osobiście, a następnie porozmawia z oskarżanym duchownym. Następnie powołana przez arcybiskupa komisja zbada charakter donosów: "Jest bowiem sytuacja zasadniczo różna, kiedy ktoś pisałby donosy złośliwe, utrudniające np. awans, a różna wówczas, gdy jakiś pracownik SB wpisywał swoje komentarze i powoływał się na czyjąś opinię, nie dysponując żadnym źródłami pisanymi, wykazując może własny talent literacki". Abp Życiński dodał, że "nie wolno z dawnych pracowników SB czynić stróżów moralności i najwyższych obrońców prawdy".
  • Ugoda w procesie sądowym ks. Mirosław Drozdek kontra "Tygodnik Podhalański": Jerzy Jurecki, dziennikarz i wydawca pisma, nie musi przepraszać za opublikowany w lutym artykuł "Agent czy ofiara SB", w którym sugerował współpracę kustosza sanktuarium na Krzeptówkach z bezpieką. Ugoda głosi, że zamiarem Jureckiego  nie było stwierdzenie, iż kapłan "miał być agentem byłej służby bezpieczeństwa PRL, lecz jedynie powód zadał publicznie pewne pytanie, nie formułując odpowiedzi własnej". Adwokat ks. Drozdka poinformował, że ugody życzyła sobie krakowska Kuria.
  • Wyróżnienia i nominacje: kard. Stanisław Dziwisz został honorowym obywatelem gminy Pelplin (6 czerwca). Metropolita krakowski otrzymał tytuł m.in. w podziękowaniu za przygotowanie i przebieg wizyty Jana Pawła II w tym mieście w czerwcu 1999 r. Bonifrater ks. Hubert Matusiewicz, długoletni zastępca dyrektora Caritas Polska, został nowym asystentem kościelnym Caritas Internationalis. Benedykt XVI mianował s. Jolantę Olech konsultorką Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na okres pięciu lat. S. Olech jest przełożoną generalną Sióstr Urszulanek i przewodniczącą Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 25/2006