Kronika religijna (5-11 III)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Uroczyste zakończenie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II na szczeblu diecezjalnym odbędzie się 2 kwietnia - potwierdził kard. Camillo Ruini, papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej, w liście do wiernych. Ceremonia, poprzedzona nabożeństwem Liturgii Godzin, odbędzie się w południe, w Bazylice św. Jana na Lateranie. Natomiast o godzinie 17.30 w Bazylice św. Piotra Benedykt XVI odprawi Mszę za duszę poprzednika w drugą rocznicę jego śmierci.
  • "Dla chrześcijanina modlitwa nie jest ucieczką od rzeczywistości i od związanej z nią odpowiedzialności" - powiedział Benedykt XVI podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" (4 marca). "Modlitwa nie jest akcesorium, dodatkiem, lecz jest sprawą życia lub śmierci. Albowiem tylko ten, kto się modli, może wejść w życie wieczne, którym jest sam Bóg" - tłumaczył Papież, komentując czytany w ten dzień fragment Ewangelii o Przemienieniu Pańskim. Pozdrawiając Polaków, wyraził życzenie: "Niech wielkopostna pokuta, rekolekcje parafialne, rachunek sumienia, pomogą nam na nowo odnaleźć i spotkać Jezusa. Taka jest droga odnowy ducha i przemiany serc".
  • Środowa audiencja generalna: Benedykt XVI rozpoczął nowy cykl rozważań, który - jak zapowiedział - poświęcony będzie "ojcom apostolskim", czyli pierwszemu i drugiemu pokoleniu sukcesorów Apostołów. Papież przypomniał, że św. Klemens był trzecim po św. Piotrze biskupem Rzymu. Za jego najważniejszy dokument uważa się List do Koryntian, który powstał w czasie prześladowania chrześcijan za cesarza Dioklecjana, około 96 r. Ówczesny papież wskazywał na problemy i nadużycia, z którymi borykał się Kościół w Koryncie, diagnozując, że ich powodem była zbyt słaba miłość i zanik cnót chrześcijańskich, i dlatego wzywał wiernych do pokory, do zaprzestania sporów, odnowy wiary i miłości bliźniego. "To pierwszy przykład sprawowania prymatu Rzymu po śmierci św. Piotra" - podkreślił Benedykt XVI.
  • Papież zaaprobował dokument Papieskiej Rady Interpretacji Tekstów Prawnych w sprawie wystąpień z Kościoła. "Prawno-administracyjny akt odejścia z Kościoła jako taki nie może być jednocześnie formalnym aktem odejścia od wiary, ponieważ wola pozostania we wspólnocie wiary mogłaby u zainteresowanej osoby pozostać" - czytamy w watykańskim opracowaniu. Aby odstąpić od Kościoła, potrzebna jest "wewnętrzna decyzja", poinformowanie o tym postanowieniu, a także przyjęcie decyzji przez autorytet kościelny.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Kard. Karl Lehmann przeprosił Izrael za wypowiedzi niemieckich biskupów, którzy pod koniec pielgrzymki do Ziemi Świętej politykę tego państwa porównali do działalności nazistów. Bp Gregor Hanke z Eichstätt sytuację Palestyńczyków w Ramallah uznał za podobną do życia w getcie warszawskim. "Tak nie traktuje się ludzi, ale zwierzęta" - dodał kard. Joachim Meisner z Kolonii. Dla bp. Waltera Mixy z Augsburga sytuacja izraelskich Palestyńczyków ma "prawie rasistowskie oblicze". Oburzenie tymi wypowiedziami wyrazili m.in. ambasador Izraela w Niemczech i przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w tym kraju. "Nikt z nas nie miał zamiaru porównywać dzisiejszych międzypaństwowych problemów do nazistowskich zbrodni i masowej zagłady Żydów" - napisał kard. Lehmann, przewodniczący Episkopatu Niemiec, do Avnera Shaleva, kierującego Instytutem Yad Vashem.
  • Chińscy katolicy wierni Watykanowi nadal padają ofiarą przemocy - alarmuje agencja AsiaNews. Ostatnio na celowniku komunistycznego reżimu znalazła się diecezja Xiwanzi w prowincji Hebei, gdzie policja rozpoczęła kampanię określaną jako "polowanie na księdza". Władze zmuszają duchownych i seminarzystów z tzw. Kościoła podziemnego, aby wstępowali do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich. Wiernych odmawiających współpracy z władzami aresztuje się i pozbawia pracy. Nadal nieznany jest los tamtejszego biskupa pomocniczego Yao Lianga, uprowadzonego w lipcu 2006 r. Karę więzienia odbywa na pewno już dwóch księży i dwudziestu świeckich.
  • Nie ma żadnych planów zjednoczenia Kościoła anglikańskiego z katolickim - powiedział Rowan Williams, arcybiskup Canterbury i honorowy zwierzchnik światowego anglikanizmu. To kolejny oficjalny głos dementujący doniesienia dziennika "The Times" o zbliżającym się zjednoczeniu obu Kościołów "pod zwierzchnictwem papieża".
  • W Wielkim Poście księża powinni zadbać o zrzucenie nadwagi - zaapelował bp Calinic Argatu z Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Hierarcha podkreślił, że otyli kapłani dają wiernym zły przykład, bo "wielkie brzuchy umacniają ludzi w przekonaniu, że duchownym powodzi się za dobrze i przez to nie koncentrują się na pełnieniu misji". Biskup nie zaproponował im uprawiania sportu, co nie licuje z ich statusem. Skuteczniejsze powinny być maratony modlitewne. "Nie wierzę, aby Bóg sądził ludzi po tym, czy są grubi, czy chudzi. Ale zrobię, co będę mógł, aby pójść za radą biskupa" - skomentował jeden z księży.

...I W POLSCE

  • Diecezja płocka suspendowała dwóch księży oskarżanych o molestowanie seksualne kleryków. W stosunku do trzeciego administrator diecezji, bp Roman Marcinkowski, wstrzymał karę ze względu na zły stan zdrowia. Materiały obciążające wspomnianych księży strona kościelna przekazała Prokuraturze Rejonowej w Płocku. Sprawy trafią również do Kongregacji Nauki Wiary. Osoby, które duchowni skrzywdzili, biskup poprosił o kontakt i przeprosił za krzywdy.
  • "Zakończyłem i zamknąłem moją działalność kapłańską" - napisał w przesłanym do KAI oświadczeniu ks. Tomasz Węcławski (9 marca); więcej o odejściu jednego z najwybitniejszych polskich teologów piszemy na str. 10.
  • Kard. Walter Kasper i Hans-Gert Pöttering otrzymali doktoraty honoris causa Uniwersytetu Opolskiego (10 marca). Uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych, lokalnych i kościelnych odbyła się w auli tamtejszego seminarium duchownego. Przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan otrzymał wyróżnienie za "budowanie pomostów między teologią a współczesną kulturą i rozwijanie dialogu międzyreligijnego, podejmowanie licznych inicjatyw ekumenicznych oraz aktywne umacnianie duchowej tożsamości Europy". Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego uhonorowano za zaangażowanie na rzecz rozszerzenia Unii, pojednania między narodami i rozwoju Starego Kontynentu na fundamencie chrześcijańskim.
  • Anna Świderkówna odebrała w Warszawie nagrodę PEN Clubu im. Jana Parandowskiego za całokształt twórczości (5 marca). Wyróżnienie wręczył znawczyni Biblii Władysław Bartoszewski. Nagrodę ustanowiła w 1988 r. wdowa po pisarzu, Irena Parandowska. Wśród laureatów są m.in. Jerzy Turowicz, Zbigniew Herbert, Leszek Kołakowski, Ryszard Kapuściński, Stanisław Lem i Tadeusz Różewicz.
  • Wybory do zarządu Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów: współprzewodniczącymi będą Stanisław Krajewski (dotychczas pełniący wspomnianą funkcję) oraz Zbigniew Nosowski (w miejsce ks. Michała Czajkowskiego). Członkami zarządu zostali: ks. Roman Indrzejczyk, o. Marek Nowak (dominikanin), Ewa Klinger, Sławomir Żurek, Marta Titaniec i Jerzy Furman. Rada powstała w 1989 r. Prowadzi działalność zmierzającą do przezwyciężenia stereotypów, szerzenia tolerancji i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2007