Kronika religijna (4-10 XII)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Adwent to czas nadziei na świat sprawiedliwszy i bardziej braterski - powiedział Benedykt XVI podczas nieszporów w pierwszą Niedzielę Adwentu w Bazylice św. Piotra. To czas - dodał Papież - gdy powinni spotkać się "ludzie wszystkich nacji i kultur, wierzący i niewierzący", których łączy pragnienie przyszłości w sprawiedliwości i pokoju. Benedykt XVI zwrócił uwagę, że liturgia Adwentu nie mówi o Bogu w czasie przeszłym - Bóg przyszedł, ani przyszłym - Bóg przyjdzie, tylko w teraźniejszym: Bóg nadchodzi.
  • Przed niedzielną modlitwą "Anioł Pański" Benedykt XVI kontynuował refleksję o znaczeniu Adwentu (3 grudnia). Ten okres "jest w całym tego słowa znaczeniu czasem nadziei, w którym wierzący w Chrystusa wezwani są do czujnego i pracowitego oczekiwania, karmionego modlitwą i czynnym zaangażowaniem miłości" - przypomniał Papież. Przemawiając po polsku, podziękował za modlitewne wsparcie jego podróży do Turcji.
  • Środowa audiencja generalna: katechezę Papież poświęcił wizycie nad Bosforem. "Miałem stosowną okazję, aby wyrazić na nowo uczucia szacunku dla muzułmanów i cywilizacji islamu. Mogłem jednocześnie położyć nacisk na to, jak ważne jest, by chrześcijanie i muzułmanie wspólnie angażowali się na rzecz człowieka, życia, pokoju i sprawiedliwości" - zaznaczył Papież.
  • Boga urzekła pokora Maryi - powiedział Benedykt XVI w rozważaniu przed modlitwą "Anioł Pański" w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zgodnie z tradycją po południu Benedykt XVI udał się na Plac Hiszpański, aby złożyć kwiaty pod kolumną z figurą Maryi Niepokalanie Poczętej. "Daj nam odwagę, by powiedzieć »nie« ułudom władzy, pieniądza, przyjemności; nieuczciwym zarobkom, korupcji i hipokryzji, egoizmowi i przemocy" - modlił się Papież.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • "Zabijemy wszystkich chrześcijan, począwszy od niego" - mieli oświadczyć niezidentyfikowani porywacze i mordercy Eldera Munthira, który stał na czele Kościoła prezbiteriańskiego w irackim Mosulu. W październiku zamordowano w tym mieście ks. Paulosa Eskandara z Kościoła syryjsko-prawosławnego. Na początku grudnia w Bagdadzie porwano ks. Samy’ego Al Raiysa ze zjednoczonego z Rzymem Kościoła chaldejskiego. Jego los wciąż nie jest znany.
  • Polscy księża i siostry zakonne - personae non gratae na Białorusi. Państwowa Rada ds. Religii i Mniejszości Narodowych w Mińsku zdecydowała, że siedmiu duchownych i pięć zakonnic musi opuścić kraj. Bp Aleksander Kaszkiewicz, ordynariusz grodzieński, skomentował: "Do końca mieliśmy nadzieję, że uda się rozstrzygnąć sprawę pozytywnie. Teraz to dla nas wielkie zmartwienie". Jednocześnie wyraził radość, że po dziesięciu latach starań, popartych głodówką, mieszkańcy Grodna uzyskali zgodę na budowę kościoła.
  • Polak biskupem na Ukrainie: w Kamieńcu Podolskim odbyła się konsekracja biskupia ks. Jana Niemca, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Gródku Podolskim (8 grudnia). Diecezja kamieniecko-podolska jest drugą pod względem wielkości rzymskokatolicką jednostką administracyjną na Ukrainie. Liczy 192 parafie. Posługę pełni 65 księży, połowa pochodzi z Polski.
  • Odkryto sarkofag św. Pawła Apostoła - twierdzą watykańscy archeolodzy. Podczas prac w Bazylice św. Pawła za Murami, pół metra pod starożytną marmurową płytą z napisem "Pavlo Apostolo Mart" (Apostołowi i Męczennikowi Pawłowi) badacze natknęli się na rzymski sarkofag, w którym mają się znajdować doczesne szczątki Apostoła Narodów.

I W POLSCE

  • Nowym metropolitą warszawskim został dotychczasowy ordynariusz płocki, 67-letni bp Stanisław Wielgus (zob. str. 2 i 5). Benedykt XVI postanowił, że tytuł prymasa Polski zatrzyma kard. Józef Glemp do ukończenia 80 lat, a następnie prymasostwo wróci do Gniezna.
  • X 15. rocznica rozpoczęcia emisji przez Radio Maryja. W toruńskich obchodach uczestniczyło 7 tys. słuchaczy. W trakcie koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego głos zabrał premier Jarosław Kaczyński: "Jeśli dziś podejmujemy próbę zmiany polskiej polityki, aby była ona bardziej solidarna i skierowana ku człowiekowi, to trzeba podkreślić: ta próba nie byłaby możliwa bez Radia Maryja, bez Rodziny Radia Maryja i bez tzw. moherowych beretów". Mszy w kościele św. Józefa przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź. Biskup warszawsko-praski i przewodniczący Zespołu Troski Duszpasterskiej o Radio Maryja stwierdził: "Uciski, prześladowania - to wszystko było udziałem tych 15 lat". W homilii bp polowy Tadeusz Płoski zacytował słowa bp. Józefa Zawitkowskiego: "Lubię Radio Maryja, choćby dlatego, że niektórzy go nienawidzą". O .Tadeusz Rydzyk stwierdził: "Życzę, abyśmy w zgodzie i miłości ze sobą rozmawiali, żebyśmy wreszcie byli dla siebie braćmi i żeby wreszcie skończyły się te ujadania jeden na drugiego".
  • Komisja "Pamięć i Troska" przyjęła odpowiedzi 22 księży zapytanych przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego o ich kontakty z bezpieką - poinformował rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej (9 grudnia). W komunikacie ks. Robert Nęcek zaznaczył, że komisja wyda opinię "po dogłębnym studium i weryfikacji oświadczeń w archiwum IPN". Efekty badań pozna i kard. Stanisław Dziwisz, i opinia publiczna. Wśród kapłanów, którzy odpowiedzieli na pytanie, jest siedmiu proboszczów i profesor, dziesięciu kapłanów emerytowanych, dwóch pracujących za granicą oraz dwóch jezuitów. Duchowny, który aktywnie współdziałał ze służbami PRL, "poniesie konsekwencje przepisane prawem kościelnym". Ks. Nęcek zastrzegł, że kuria nie uczestniczy w pracach nad książką ks. Zaleskiego, dlatego też nie bierze odpowiedzialności za treść publikacji.
  • Rzecznik Praw Obywatelskich uhonorował miesięcznik "Więź" przyznaną po raz pierwszy Nagrodą im. Pawła Włodkowica (9 grudnia). Wyróżnienie odebrał na Zamku Królewskim w Warszawie redaktor naczelny Zbigniew Nosowski. W laudacji Janusz Kochanowski podkreślił, że nagrodę przyznano za całokształt pracy i odwagę w poznawaniu trudnej prawdy. Sposób postępowania redakcji "w sprawie ks. Czajkowskiego wyznacza etyczne standardy w życiu dziennikarskim" - podkreślił Rzecznik.
  • Księża nie mogą odmawiać udzielania chrztu dzieciom, których rodzice nie mają ślubu kościelnego, a katolickiego pogrzebu samobójcom - postanowił 69. Synod Archidiecezji Poznańskiej. W minioną sobotę odbyła się trzecia i zarazem końcowa sesja plenarna. Dokumenty synodalne zaczną obowiązywać po zatwierdzeniu ordynariusza. Jeden z nich określa, że "należy dopuszczać do chrztu wszystkie dzieci zgłoszone przez rodziców lub przynajmniej przez jednego z rodziców, albo prawnych opiekunów, jeśli osoby te są wierzące i zobowiążą się, że dzieci będą wychowywane w wierze katolickiej". Jeżeli "nie ma zupełnej nadziei, że dziecko będzie wychowywane po katolicku, chrzest należy odłożyć, powiadamiając rodziców o przyczynie odmowy". Zapisano również, że chrzestnymi nie mogą być "osoby żyjące w niesakramentalnym związku" oraz "młodzież nieuczestnicząca w katechizacji". Trzystu duchownych i świeckich delegatów podtrzymało praktykę przyjmowania przez duszpasterzy od nowożeńców "dobrowolnej ofiary". Nie mogą jednak "jej żądać, określać wielkości ani uzależniać od niej oprawy zewnętrznej posługi sakramentalnej". Przypomnieli także, że Episkopat "zezwala na pogrzeb dzieci, które zmarły przed chrztem, jeżeli rodzice pragnęli je ochrzcić". Prace synodu zakończą się w przyszłym roku.
  • Fundacja Budowy Świątyni Opatrzności Bożej nie otrzyma 20 mln złotych z budżetu państwa. Okazało się, że funduszy nie można przeznaczyć na budowę kościoła, a jedynie na konkretne zadania związane z dziedzictwem narodowym.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 51/2006