Kronika religijna (4-10 IX)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Benedykt XVI rozpoczął sześciodniową wizytę w Bawarii (od 9 do 14 września).
  • "Życie duszpasterza musi być wyważoną syntezą kontemplacji i działania, ożywianą miłością" - powiedział Benedykt XVI przed niedzielną modlitwą "Anioł Pański" w Castel Gandolfo (3 września). Rozważanie poświęcił postaci św. Grzegorza Wielkiego, którego w tym dniu wspominała liturgia Kościoła. Żywot wybitnego papieża i Doktora Kościoła z VI w. "jest wzorem, który należy stawiać zarówno pasterzom Kościoła, jak i administratorom publicznym", św. Grzegorz bowiem, zanim został Biskupem Rzymu, pełnił urząd prefekta tego miasta. "Na wszelkie sposoby usiłował uniknąć wyboru na papieża, w końcu jednak musiał się poddać i porzuciwszy z niechęcią życie klasztorne, poświęcił się wspólnocie, ze świadomością, że wypełnia obowiązek" - podkreślił Papież.
  • Środowa audiencja generalna: kontynuując cykl o dwunastu Apostołach, Papież przypomniał wiernym na Placu św. Piotra postać św. Filipa. Analizując fragmenty Ewangelii, wskazał cel, do którego ma zmierzać życie chrześcijanina: "spotkanie Jezusa tak, jak spotkał Go Filip, starając się zobaczyć w Nim samego Boga". "Jeżeli zabraknie tego starania, będziemy zawsze odwoływać się do samych siebie, jak w lustrze, i będziemy coraz bardziej samotni! Filip natomiast uczy nas, by dać się pozyskać Jezusowi, być z Nim i zachęcać również innych do dzielenia tego nieodzownego towarzystwa. A widząc i znajdując Boga, znaleźć także prawdziwe życie" - powiedział Benedykt XVI.
  • Stosunki między Stolicą Apostolską i Patriarchatem Moskiewskim uległy ostatnio znacznej poprawie - uważa przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Na marginesie asyskiego spotkania (zob. tekst Józefa Majewskiego obok) kard. Walter Kasper oświadczył, że "Patriarchat pragnie współpracy z Kościołem katolickim, przede wszystkim w Europie, w dziedzinie wartości i obrony wspólnych chrześcijańskich korzeni".
  • Benedykt XVI prawdopodobnie napisze artykuł na temat ewolucji - ujawnił prof. Peter Schuster. Biolog molekularny, kierujący Austriacką Akademią Nauk, uczestniczył w Castel Gandolfo w niedawnym seminarium byłych uczniów kard. Josepha Ratzingera. W listopadzie ma się ukazać po niemiecku książka zawierająca referaty i zapis debaty. Tekst Papieża miałby być wstępem do publikacji. Prof. Schuster przyznał, że podczas seminarium ujawniły się "naturalne różnice poglądów", jednak "dyskusja była bardzo przyjacielska".

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Pięciuset chińskich policjantów zniszczyło katolicki kościół w prowincji Fujian. Władze oświadczyły, że budynek zagraża bezpieczeństwu mieszkańców wioski. Gdy buldożery burzyły świątynię, pobito kilku protestujących. Przez wiele lat wierni zbierali pieniądze na budowę, która kosztowała ich 40 tys. euro. Policja zapowiedziała, że identyczny los spotka świątynię, którą wznosi sąsiednia wieś. Chińskie prawo zezwala na praktyki wyznaniowe jedynie w budynkach zarejestrowanych w Departamencie ds. Religii.
  • Dwóch Polaków weszło do tzw. Komitetu Mędrców utworzonego przez Komisję Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Są to eurodeputowany Jan Kułakowski i prof. Jerzy Łukaszewski, były ambasador RP w Paryżu. Będą współpracować m.in. z  Jacques’em Santerem (b. przewodniczącym Komisji Europejskiej), Patem Coxem (b. przewodniczącym Parlamentu Europejskiego) i ks. Tomášem Halíkiem. Zespół ma do marca opracować raport o roli wartości etycznych w integracji Starego Kontynentu.
  • Archidiecezja Buenos Aires zaczęła kampanię na rzecz wyżywienia mieszkańców Mozambiku nową zupą wyprodukowaną przez argentyńskich naukowców. Składnikami potrawy (nie w proszku) są wołowina, świeże warzywa i tłuszcz. Rzecznik archidiecezji poinformował, że całodniowy posiłek kosztuje 15 centów, a kanister zupy - za 2,6 dolara - wystarczy dla 17 osób. Archidiecezja założyła konto, żeby zdobyć fundusze na transport żywności do Afryki. Koszty nie będą wysokie, bo zupy nie trzeba przechowywać w lodówce.
  • Grecka Cerkiew potępiła decyzję minister edukacji, która zakazała księżom prawosławnym spowiadania uczniów w szkołach publicznych. Kościół oświadczył, że w czasach, gdy w szkołach wzrasta liczba wykroczeń, obecność duchownego "jest bezwzględnie konieczna", ponieważ wspiera uczniów "w obronie przed złem". Metropolita Antym wyraził obawę, że decyzja ministerstwa zmierza do "wygnania księży ze szkół".
  • Wierni nie zgadzają się z biskupami: blisko 60 proc. praktykujących katolików Anglii i Walii sprzeciwiło się decyzji hierarchów, którzy za aprobatą Watykanu przenieśli obchody trzech obowiązkowych świąt - Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia i Bożego Ciała - na niedzielę. Świeccy uważają, że Kościół uległ sekularyzmowi i przestał serio traktować wielkie uroczystości. 35 proc. wiernych krytycznie oceniło fakt, że biskupi nie skonsultowali decyzji ze świeckimi.

I W POLSCE

  • O sto osób w porównaniu z rokiem ubiegłym spadła liczba kleryków na pierwszym roku w polskich seminariach - wynika z danych przedstawionych na 42. Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. Gremium obradowało w Poznaniu pod hasłem: "Dojrzałość intelektu i serca". Nowym przewodniczącym Konferencji został ks. Krzysztof Pawlina, od dziewięciu lat rektor metropolitalnego seminarium w Warszawie. "Pokolenie, które przychodzi dziś do seminariów, to ludzie ciekawi, ambitni, bez kompleksów, wykształceni, często już rozbudzeni w życiu duchowym, bo wywodzą się z różnych ruchów religijnych. Ale zarazem to ludzie krusi, którym brak wytrwałości. Cechuje ich to, co produkuje nasza cywilizacja, a więc brak relacji w domu, w społeczeństwie" - powiedział ks. Pawlina po wyborze na trzyletnią kadencję.
  • W nowym roku akademickim studia w 84 seminariach diecezjalnych i zakonnych rozpocznie na wszystkich rocznikach 6563 alumnów; przed rokiem było ich nieco ponad 7 tys. Wśród seminariów diecezjalnych najwięcej alumnów ma Tarnów (242), wśród zakonnych - dominikanie w Krakowie (126).
  • 9 września odbyła się uroczystość konsekracji i ingresu nowego biskupa zamojsko-lubaczowskiego do katedry w Zamościu: głównym konsekratorem ks. Wacława Depo był abp Józef Michalik z Przemyśla, współkonsekratorami - bp Zygmunt Zimowski z Radomia i dotychczasowy ordynariusz zamojsko-lubaczowski Jan Śrutwa. Jako dewizę bp Depo przyjął słowa "Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka" z encykliki Jana Pawła II "Redemptor hominis". Pastorał otrzymał z rąk nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka. Na zakończenie uroczystości nominat zadeklarował: "I za Sługą Bożym Janem Pawłem II chcę powtórzyć, że moja posługa pasterska, która stawia mnie wobec was, wyraża się w byciu dla was, byciu zawsze, w różnych okolicznościach życia, razem z wami".
  • Bp Wacław Depo (ur. 1953) jest dogmatykiem i personalistą. Od 1990 r. pracował jako rektor seminarium sandomiersko-radomskiego. W 1992 r., po reorganizacji struktur Kościoła w Polsce, został pierwszym rektorem seminarium radomskiego. Od 1999 r. kierował ogólnopolską Konferencją Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. W tym roku został współprzewodniczącym Rady Programowej Radia Maryja.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 38/2006