Kronika religijna (3-9 IV)

STOLICA APOSTOLSKA
 • Watykańskie obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II: 3 kwietnia Benedykt XVI odprawił na Placu św. Piotra Mszę w intencji poprzednika. W homilii powiedział o Zmarłym: "Kto miał możność spotykać go z bliska, mógł niemal dotknąć namacalnie jego szczerej i niezachwianej wiary", a była to "wiara świadoma, silna i prawdziwa, wolna od lęków i kompromisów, która udzielała się sercom wielu ludzi, również dzięki licznym pielgrzymkom apostolskim do wszystkich zakątków świata, a zwłaszcza dzięki tej ostatniej podróży, jaką były jego konanie i jego śmierć". 2 kwietnia wieczorem Papież przewodniczył różańcowi. Po modlitwie, w godzinę śmierci Jana Pawła II (21.37), z okna w Pałacu Apostolskim wezwał, by podejmować dziedzictwo Jana Pawła II: poszukiwać Prawdy, iść za Chrystusem i nieść orędzie Ewangelii. Poprzez telemost z Krakowem mówił: "Nie gaśnie poczucie jego duchowej obecności. Pamięć o szczególnej miłości, jaką darzył swoich rodaków, zawsze niech będzie dla was światłem na drodze ku Chrystusowi". Zakończył hasłem majowej pielgrzymki do Polski: "Trwajcie mocni w wierze".
 • Środowa audiencja generalna: rozważając początki Kościoła, "aby zrozumieć powody naszego bycia w Kościele", Papież skupił się na problemach doktrynalnych powstałych już w czasach Apostołów. Zauważył, że "wspólnota uczniów od początku zaznaje nie tylko radości Ducha Świętego, łaski prawdy i miłości, ale też próby, jaką stanowią przede wszystkim sprzeczności na temat prawd wiary, a czego następstwem jest rozdarcie jedności". "We wszystkich sytuacjach świata i we wszystkich słabościach także Kościoła istnieje niebezpieczeństwo utraty wiary, a tym samym również utraty miłości i braterstwa. A zatem wyraźnym obowiązkiem tego, kto wierzy w Kościół miłości i chce żyć w nim, jest także uznanie tego niebezpieczeństwa, zgoda na to, że niemożliwa jest z kolei jedność z tymi, którzy oddalili się od doktryny zbawienia" - zaznaczył Papież.
 • Zgodnie ze zwyczajem wprowadzonym przez poprzednika Papież spotkał się z młodzieżą w czwartek poprzedzający Niedzielę Palmową. Odpowiadając na pytania młodych, Benedykt XVI przyznał, że wyrósł w innym niż obecny świecie, gdy "było czymś normalnym chodzenie do kościoła, przyjmowanie wiary jako Bożego objawienia i staranie się o to, by żyć zgodnie z tym objawieniem". "Z drugiej strony - zauważył Papież - panował reżim nazistowski. Powiedziano nam, i to z mocą, że w nowych Niemczech nie będzie już kapłanów, nie będzie życia konsekrowanego. »Nie potrzebujemy już tego, znajdźcie sobie inne zajęcie«. Ale właśnie słysząc te głosy, widząc brutalność tego systemu i jego nieludzkie oblicze, zrozumiałem, że istnieje potrzeba kapłanów".
 • Benedykt XVI przyjął na audiencji byłego premiera Izraela i laureata pokojowego Nobla Szymona Peresa (6 kwietnia). Polityk poinformował, że Benedykt XVI odwiedzi Izrael w 2007 r.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

 • Nowym patriarchą i zwierzchnikiem pozostającego w unii z Rzymem Katolickiego Kościoła Koptyjskiego został Antonios Naguib. Emerytowany biskup Minii w Egipcie zastąpił kard. Stephanosa II Ghattasa, który piastował urząd od prawie dwudziestu lat. Koptowie są potomkami starożytnych Egipcjan. Ich Kościół jest jednym z sześciu katolickich Kościołów wschodnich w randze patriarchatu. Stanowi część wspólnoty, która za założyciela i patrona uważa św. Marka Ewangelistę. Tworzy jeden patriarchat, na który składa się sześć położonych w Egipcie eparchii. Liczbę wiernych ocenia się na 250 tys.
 • Sąd Najwyższy Szwecji uniewinnił oskarżonego o szerzenie nienawiści do homoseksualistów ks. Ake Greena, pastora Kościoła zielonoświątkowców. W czerwcu 2004 r. duchownego skazano na miesiąc więzienia, bo homoseksualizm nazwał rakiem na ciele społeczeństwa i wynaturzeniem. Ks. Green zapewnił, że nie podżegał do wrogości wobec homoseksualistów: "Ja tylko oświeciłem ludzi w kwestii tego, co mówi Biblia". Szwedzkie prawo pozwala rejestrować jednopłciowe związki; pary homoseksualne mogą adoptować dzieci.

...I W POLSCE

 • Ogłoszono program podróży Benedykta XVI do Polski. Papież odprawi dwie Msze, wygłosi siedem przemówień i dwie homilie. Wystąpienia będą w języku polskim; Benedykt XVI wypowie kilka początkowych zdań, dalszą część odczyta prałat. Msze będą po łacinie.
 • Papież przyleci do Warszawy 25 maja (czwartek). Z Okęcia przejedzie do katedry św. Jana, gdzie spotka się z duchowieństwem. Po obiedzie w rezydencji Prymasa będzie gościł w Pałacu Prezydenckim. Tam spotka się z Lechem Kaczyńskim, jego rodziną oraz premierem, marszałkami Sejmu i Senatu, korpusem dyplomatycznym. Ostatni punkt dnia stanowi spotkanie ekumeniczne w luterańskim kościele św. Trójcy. Noc Benedykt XVI spędzi w nuncjaturze.
 • W piątek odprawi Mszę na Placu Piłsudskiego. Po obiedzie poleci helikopterem do Częstochowy. W kaplicy cudownego Obrazu spotka się z przedstawicielami instytutów życia konsekrowanego, seminarzystów i ruchów katolickich. Na Wałach Jasnogórskich odmówi litanię. Następnie poleci do Krakowa, gdzie w pałacu arcybiskupim spędzi noc.
 • W sobotę, po prywatnej Mszy w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, Papież pojedzie samochodem do Wadowic. Odwiedzi bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie ochrzczono Karola Wojtyłę. Zwiedzi jego dom rodzinny i spotka się z mieszkańcami. Następnie uda się do dwóch sanktuariów: Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej i Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Będzie także w katedrze na Wawelu, a wieczorem spotka się na Błoniach z młodzieżą.
 • W niedzielę, 28 maja, Benedykt XVI odprawi Mszę na Błoniach. Po obiedzie przejedzie samochodem do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Z lotniska w Balicach odleci do Rzymu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 16/2006