Kronika religijna (28 VIII-3 IX)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Tylko Chrystus może zaspokoić głębokie pragnienia ludzkiego serca - przypomniał Benedykt XVI w rozważaniu poprzedzającym modlitwę "Anioł Pański" (27 sierpnia). Podkreślił, że świadectwo św. Moniki i jej syna, św. Augustyna, "może być wielką pomocą dla rodzin w naszych czasach". "Ileż trudności i dziś występuje w stosunkach rodzinnych i jak wiele matek smuci się, że ich dzieci obierają błędne drogi! Monika, niewiasta mądra i mocna w wierze, wzywa je, by nie upadały na duchu, lecz nie ustawały w misji żon i matek, zachowując niewzruszoną ufność w Bogu i wytrwale trzymając się modlitwy" - wyjaśnił Papież. Z kolei św. Augustyn "niech wyjedna dar szczerego i głębokiego spotkania z Chrystusem dla wszystkich tych młodych ludzi, którzy, spragnieni szczęścia, szukają go przemierzając błędne ścieżki".
  • Środowa audiencja generalna w Watykanie: głoszenie Ewangelii polega na ofiarowywaniu łaski Boga grzesznikom - powiedział Benedykt XVI (30 sierpnia). Kontynuując cykl katechez o dwunastu Apostołach, Papież przedstawił sylwetkę św. Mateusza. Podkreślił, że "w jego postaci Ewangelie ukazują paradoks z prawdziwego zdarzenia: ten, kto pozornie daleki jest od świętości, może stać się wręcz przykładem przyjęcia miłosierdzia Bożego (...). A miłosierny Chrystus nikomu, nawet grzesznikowi, nie odmawia możliwości przynależenia do grona Jego przyjaciół".
  • Benedykt XVI w Manoppello: "Szukanie oblicza Jezusa powinno być pragnieniem wszystkich chrześcijan" - powiedział Papież podczas wizyty w sanktuarium, gdzie znajduje się chusta z odciśniętym obliczem Chrystusa (1 września). W zaimprowizowanym przemówieniu Benedykt XVI stwierdził, że "wszyscy, jak mówią psalmy, szukamy oblicza Pana", i dodał, że taki jest cel jego wizyty.
  • Volto Santo, chusta z Manoppel-
  • lo, jest tkaniną z bisioru, czyli morskiego jedwabiu, najcenniejszego materiału starożytności. Ma rozmiary 17 na 24 cm. Wierni wierzą, że leżała na głowie Jezusa złożonego w grobie. Ewangelia św. Jana mówi, że chustę "leżącą nie razem z płótnami, lecz oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu" znaleźli uczniowie, którzy weszli do pustego grobu po zmartwychwstaniu Jezusa. Sama św. Weronika miała zawieźć chustę do Rzymu. Pierwsza wzmianka o istnieniu relikwii pochodzi z 708 r. W 1506 r. chustę miał przynieść do Manoppello anioł.
  • Benedykt XVI przyjął Angelę Merkel (28 sierpnia). Rozmowa trwała 50 minut; głównym tematem była polityka międzynarodowa, zwłaszcza sytuacja na Bliskim Wschodzie. Pani kanclerz, pytana o unijny Traktat Konstytucyjny, odpowiedziała, że Europie potrzeba tożsamości, która wyrażałaby się także w odniesieniu do Boga. Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" uznał spotkanie za istotny krok do wznowienia debaty o preambule Traktatu.
  • Papieska wizyta w Turcji została przedłużona o jeden dzień - poinformowali wikariusze apostolscy, biskupi Louis Pelatre ze Stambułu i Luigi Padovese z Iskenderun. Ich zdaniem wydłużenie podróży pozwoli Papieżowi na spotkanie z katolikami w Stambule oraz wizytę w Hagia Sophia. Początkowo pielgrzymka Benedykta XVI miała trwać od 28 do 30 listopada; planowano, że Papież odwiedzi Ankarę, Izmir, Seldżuk (Efez) oraz Stambuł, gdzie spotka się z ekumenicznym patriarchą Bartłomiejem I oraz najwyższymi przedstawicielami tureckich muzułmanów, żydów i ormian.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Kościół katolicki nie ma nic przeciwko upublicznieniu materiałów Securitate dotyczących osób duchownych - oświadczył metropolita Bukaresztu. Abp Ioan Robu zabrał głos w dyskusji wokół decyzji prezydenta Traiana Basescu o otwarciu teczek bezpieki. Abp Robu wyraził przekonanie, że rumuńskie społeczeństwo potrafi mądrze odczytać zgromadzone materiały i wstrzyma się z pospiesznymi sądami bez uwzględnienia kontekstu historycznego. Na razie oskarżenia dotyczą głównie Kościoła prawosławnego, do którego należy 83 proc. Rumunów. Patriarcha Teoktyst, zwierzchnik tamtejszego prawosławia, zaprzeczył, jakoby w czasach komunizmu księża prawosławni zdradzali tajemnicę spowiedzi. Cerkiew zastrzega sobie prawo do oceny charakteru kontaktów niektórych duchownych z Securitate.
  • Pekin zwolnił z więzienia bp. Francisa An Shuxin, który za kratami spędził dziesięć lat, i uznał jego sakrę, chociaż hierarcha odmówił przystąpienia do kontrolowanego przez władze Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich. Nadal nie jest znany los sześciu innych biskupów tzw. Kościoła podziemnego w prowincji Hebei.
  • Powstanie jednego lokalnego Kościoła prawosławnego na Ukrainie pomogłoby stać się państwu niezależnym duchowo - stwierdził prezydent Wiktor Juszczenko. W granicach jego kraju działają trzy Cerkwie: Ukraiński Kościół Prawosławny pod jurysdykcją Patriarchatu Moskiewskiego, Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego i Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Juszczenko podkreślił, że dla Ukrainy "niezależność duchowa jest tak samo ważna jak niezależność polityczna czy ekonomiczna".
  • Po raz pierwszy w historii północnoamerykańskich organizacji islamskich w ich najwyższych władzach zasiadła kobieta. Wiceprezydentem Islamic Society of North America, największego stowarzyszenia wyznawców islamu na kontynencie, została Ingrid Mattson, kanadyjska konwertytka. "To wspaniała nowina dla społeczności muzułmańskiej, że kobieta, która czasem jest w niej postrzegana jako gorsza niż mężczyzna, dostąpiła takich godności" - powiedział Sayyid Syeed, sekretarz generalny organizacji. Dodał: "Ameryka umożliwia kobietom wypełnianie roli, którą pierwotnie nadali im Koran i Prorok, co jednak zostało odrzucone w wielu regionach z racji kulturowych". Mattson jeszcze przed nominacją zasłynęła stwierdzeniem: "Kto ma największy obowiązek powstrzymać przemoc, którą w imię islamu podejmują muzułmanie przeciwko niewinnym niemuzułmanom? Odpowiedź jest oczywista: sami muzułmanie".

I W POLSCE

  • Kard. Stanisław Dziwisz poprosił kapłanów o przyznanie się do współpracy z SB. Prośbę umieścił w krótkim liście dołączonym do "Memoriału Episkopatu Polski w sprawie współpracy niektórych duchownych z organami bezpieczeństwa w Polsce w latach 1944-1989", który przesłał kapłanom archidiecezji krakowskiej. Jeżeli po lekturze "Memoriału" któryś z księży "poczułby się winnym współpracy z wrogami Kościoła lub uświadomiłby sobie, że w jego życiorysie miały miejsce zdarzenia, które mogłyby stanowić podstawę do oskarżenia go o współpracę z organami bezpieczeństwa, to bardzo proszę o szczere przedstawienie mi tych faktów. Będzie to początkiem wejścia na drogę oczyszczenia pamięci i pojednania przez pokutę i naprawienie wyrządzonej krzywdy" - napisał kard. Dziwisz.
  • Tymczasem ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski poinformował, że ośmiu kapłanów, których - wedle jego wiedzy - zarejestrowano jako tajnych współpracowników, odpowiedziało na przesłane przez niego listy. Dwóch przyznało się do współpracy z bezpieką, sześciu zaprzeczyło. Listy wysłał już do 27 duchownych.
  • Zawiadomienie o "znieważeniu władz Polski" i "przedmiotu czci religijnej" złożył w poznańskiej prokuraturze poseł PiS Jan Filip Libicki. Chodzi o sporządzony przez anarchistów i członków Radykalnej Akcji Twórczej plakat, na którym Matka Boska Częstochowska ma twarz Adolfa Hitlera i trzyma na rękach dwie postacie podobne do Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Plakat wisiał przez dwa dni na jednym z billboardów w centrum miasta. Libicki zaznaczył, że pozwu nie złożył "jako parlamentarzysta, ale jako katolik, osoba wierząca i obywatel". Wykorzystanie jasnogórskiego wizerunku skrytykowała również Kuria Metropolitalna w Poznaniu. W oświadczeniu kurialny rzecznik, ks. Maciej Szczepaniak, skrytykował "obrazę uczuć religijnych" i "niedopuszczalną prowokację".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 37/2006