Kronika religijna (27II-5III)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Papieskie orędzie na Wielki Post 2006: Benedykt XVI zaapelował do władz politycznych, gospodarczych i finansowych, aby "wspomagały rozwój oparty na poszanowaniu godności każdego człowieka". Myślą przewodnią dokumentu są słowa z Ewangelii św. Mateusza: "Jezus, widząc tłumy, litował się nad nimi" (por. Mt 9, 36). Papież przypomniał, że "pierwszym wkładem, jaki Kościół wnosi w rozwój człowieka i ludów, nie są środki materialne czy rozwiązania techniczne, ale głoszenie prawdy Chrystusa, która kształtuje sumienia i uczy autentycznej godności osoby i pracy".
  • "Wielki Post przypomina, że chrześcijańska egzystencja jest bezustanną walką ze złem, z wszelką postacią egoizmu i nienawiści" - powiedział Benedykt XVI podczas Mszy w Środę Popielcową w Bazylice św. Sabiny na Awentynie. Wyjaśniając znaczenie posypania głów popiołem, Papież przypomniał, że "nie chodzi tu o pusty rytuał": "Prawdziwy wierzący, świadomy, że jest grzesznikiem, całym swym jestestwem - duchem, duszą i ciałem - pragnie Bożego przebaczenia jako nowego stworzenia, które jest w stanie przywrócić mu radość i nadzieję".
  • Embrion ludzki ma takie same prawa jak człowiek dorosły - podkreślił Benedykt XVI podczas spotkania z uczestnikami międzynarodowego kongresu na ten temat, zorganizowanego przez Papieską Akademię Życia. "Chociaż w Piśmie Świętym trudno było znaleźć wskazania przydatne w tej dziedzinie, nie brakuje w nim przykładów podziwu dla rodzącego się życia" - dodał Benedykt XVI.
  • Stolica Apostolska przekazała relikwie św. Andrzeja Greckiemu Kościołowi Prawosławnemu. Kard. Roger Etchegaray, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax", wręczył w Rzymie relikwie bp. Agathangelosowi, przedstawicielowi arcybiskupa Aten Christodoulosa.
  • Jestem szczęśliwy, że pojadę do Polski, ojczyzny Jana Pawła II - powiedział Benedykt XVI w rozmowie z polską sekcją Radia Watykańskiego. Papież odwiedził rozgłośnię z okazji 75-lecia. Polska sekcja podarowała Papieżowi płyty z jego dotychczasowymi 92 wypowiedziami po polsku, zatytułowane "Bene detto in polacco". Tę grę słów można przetłumaczyć zarówno "Benedykt po polsku", jak "Dobrze po polsku powiedziane".

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Przywódcy radykalnego islamskiego ugrupowania Hamas zapewnili, że będą respektować prawa palestyńskich chrześcijan, nie wprowadzą szariatu i zachowają niezależność chrześcijańskich szkół. Hamas zwyciężył niedawno w wyborach w Autonomii Palestyńskiej. Gwarancje od jego liderów uzyskał patriarcha łaciński Michel Sabbah, kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa oraz zwierzchnicy innych Kościołów. Duchowni uważają jednak, że trudno ocenić wiarygodność tych deklaracji. Już pojawiły się niepokojące sygnały: szejk Abu Tir, jeden z przywódców Hamasu, zaproponował rozdział chłopców od dziewcząt w szkołach.
  • Iraccy katolicy zbierają pieniądze na odbudowę zniszczonego w zamachu terrorystyczn ym meczetu szyickiego w Samarze - poinformował chaldejski arcybiskup Louis Sako z Kirkuku. To - jak podkreślił - gest solidarności ze strony chrześcijan, którzy pod koniec stycznia doświadczyli ataku na dwa kościoły w odwecie za publikacje karykatur Mahometa w Europie.
  • Komunistyczna Partia Chin ma coraz większe problemy z tzw. religianctwem - poinformowała agencja AsiaNews. Przynajmniej jedna trzecia z 60 milionów członków partii należy do wspólnot religijnych, przeważnie buddystów. Połowa z nich regularnie praktykuje. Na niewiele zdają się szkolenia z zakresu marksizmu i ateizmu czy surowe dyrektywy Komitetu Centralnego. Co gorsza, chińscy komuniści coraz częściej przystępują do nielegalnych wspólnot religijnych, w tym do podziemnego Kościoła katolickiego. Komunistyczne władze zagroziły tzw. religiantom wyrzuceniem z partii.
  • Na Florydzie powstanie Ave Maria, "miasto na wskroś katolickie". To pomysł założyciela "Domino’s Pizza", Thomasa S. Monaghana. Gdy w 1998 r. przedsiębiorca sprzedał przynoszącą ogromne zyski firmę, całkowicie poświęcił się działalności religijnej. W połowie lutego odbyła się ceremonia rozpoczęcia prac budowlanych w Ave Maria. Miasto ma być rodzinne, bez pornografii i środków antykoncepcyjnych. Mają tu wspólnie żyć ludzie różnych ras, religii i narodowości, ale wyznający te same wartości.

...I W POLSCE

  • Listy biskupów na Wielki Post: kard. Stanisław Dziwisz napisał, by Wielki Post połączyć z przygotowaniami do pielgrzymki Papieża do Polski: "Przyjmiemy Benedykta XVI jako następcę św. Piotra. Uczynimy wszystko, by przyjąć Ojca Świętego tak samo serdecznie, jak przyjmowaliśmy Jana Pawła II". Duchowni i media katolickie nie mogą wiązać się z jedną partią polityczną, w tych kwestiach powinni słuchać głosu Papieża i nauczania Kościoła - zaznaczył biskup koszalińsko-kołobrzeski Kazimierz Nycz. Bp Stanisław Wielgus z Płocka ostrzegł: "By wprowadzić zamęt i boleśnie ukłuć swoich politycznych konkurentów, niektóre media zaczęły rozgłaszać wyssaną z palca teorię o podziale biskupów, przypisując ich do dwóch wymyślonych stronnictw, przy czym oczywiście jedno z tych stronnictw jest światłe i postępowe, drugie zaś ciemne i zacofane". Zaznaczył przy tym, że nikomu - ani duchownym, ani świeckim - nie wolno odbierać "prawa do ich sympatii wobec takiej czy innej partii politycznej, jeśli jej program nie godzi w prawo Boże i zmierza do dobra wspólnego". Abp Józef Życiński zaapelował: "Nie powtarzajmy nierozważnych słów o Kościele toruńskim, licheńskim czy kalwaryjskim. Prawdziwy jest bowiem tylko jeden Kościół Jezusa Chrystusa, jeśli zaś odrzuci się Chrystusa - można stworzyć najwyżej sektę". Metropolita lubelski dodał, że krzywdzą Kościół ci, którzy "chcieliby utożsamiać jego misję z programem jednej partii".
  • Abp Stanisław Gądecki z Poznania wezwał wiernych do pisemnego zobowiązania się do niesienia pomocy potrzebującym. Dobrowolne deklaracje na okres jednego roku wierni będą podpisywać podczas uroczystości Wielkiego Czwartku.
  • Nie w Łagiewnikach, ale na Błoniach spotka się z młodzieżą Benedykt XVI. Bp Józef Guzdek, przewodniczący krakowskiego komitetu organizacyjnego pielgrzymki, tłumaczy: "W Łagiewnikach moglibyśmy przyjąć tylko 50 tys. młodych, a trzeba pamiętać, że w samym Krakowie studiuje ponad sto tysięcy osób, nie licząc uczniów gimnazjów i liceów. Spotkanie ma charakter ogólnopolski, spodziewamy się więc większej ilości młodzieży". Spotkanie odbędzie się w sobotę 27 maja, o godz. 18.30. Na rogu Rudawy i ulicy Piastowskiej stanie podwyższenie, przed którym będzie mogło się zgromadzić ponad 200 tys. osób.
  • Vademecum nauczania Kościoła o judaizmie przygotowuje Episkopat Polski. Opracowanie trafi do autorów podręczników szkolnych oraz ich recenzentów. Vademecum dotyczy takich kwestii jak żydowskie korzenie chrześcijaństwa czy błędne przekonanie o odpowiedzialności Żydów za śmierć Jezusa. Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem, zaznaczył, że "w dotychczasowej katechezie nie ma błędów, ale nie ma też odwagi, jaka jest w Katechizmie Kościoła Katolickiego".
  • Gdybym nie podjął budowy świątyni Opatrzności Bożej, byłby to z mojej strony grzech zaniedbania - stwierdził Prymas w rozmowie z KAI. Kard. Józef Glemp odparł zarzut, że kierują nim osobiste ambicje: "Nigdy nie myślałem o tym w tych kategoriach, żadnych osobistych interesów tu nie mam. Przecież, jak przypuszczam, nie doczekam końca budowy i poświęcenia świątyni. Nawet w swoim testamencie wydałem polecenie, by pochowano mnie w archikatedrze świętego Jana".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2006