Kronika religijna (21-27 V)

STOLICA APOSTOLSKA
  • "W imię Boga błagam, by położyć kres tej tragicznej przemocy" - zaapelował Benedykt XVI przed modlitwą "Regina Caeli", nawiązując do starć w Strefie Gazy (20 maja). Papież wezwał władze palestyńskie do powrotu na trudną drogę porozumienia, rząd Izraela - do powściągliwości, a wspólnotę międzynarodową - do zaangażowania w negocjacje pokojowe. Główna część przemówienia dotyczyła Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, którego temat brzmiał: "Dzieci i środki komunikowania - wyzwanie dla edukacji". Benedykt XVI zauważył, że o wpływ na najmłodszych media konkurują ze szkołą, z Kościołem, a nawet z rodziną. Zasadnicze znaczenie ma zatem formacja do krytycznego i dojrzałego korzystania z mediów. Papież prosił dziennikarzy o odpowiedzialność: "Programy, które szerzą przemoc i postawy antyspołeczne bądź wulgaryzują płciowość człowieka, są nie do przyjęcia, zwłaszcza gdy skierowane są do nieletnich".
  • Podczas środowej audiencji generalnej Papież podsumował pielgrzymkę do Brazylii. Odniósł się m.in. do krytyki, z którą spotkał się fragment jego przesłania do biskupów południowoamerykańskich (Benedykt stwierdził wówczas, że chrystianizacja nie oznaczała "wyobcowania kultur prekolumbijskich ani narzucania kultury z zewnątrz"). Podczas audiencji na Placu św. Piotra Papież sprecyzował: "Niewątpliwie, wspominając chwalebną przeszłość, nie można pomijać cieni, jakie towarzyszyły dziełu ewangelizacji kontynentu latynoamerykańskiego: nie można mianowicie zapominać o cierpieniach i niesprawiedliwościach, jakie kolonizatorzy zadawali rdzennej ludności, łamiąc często jej podstawowe prawa ludzkie. Jednakże niezbędna pamięć o tych niewybaczalnych zbrodniach - zbrodniach, które zresztą już wtedy potępiali misjonarze, jak Bartłomiej de las Casas i teologowie, jak Franciszek z Vitorii z Uniwersytetu w Salamance - nie powinna przeszkadzać w przyjęciu do wiadomości z wdzięcznością wspaniałego dzieła, dokonanego dzięki łasce Bożej wśród owych ludów w ciągu tych stuleci. W ten sposób Ewangelia stała się na tym kontynencie nośnikiem dynamicznej syntezy, która w różnym stopniu, zależnie od narodu, wyraża jednak tożsamość narodów latynoamerykańskich. Dziś, w czasach globalizacji, ta tożsamość katolicka jawi się nadal jako najwłaściwsza odpowiedź, pod warunkiem, że będą ją ożywiały poważna formacja duchowa i zasady nauki społecznej Kościoła".
  • Poparcie przez rząd brytyjski projektu ustawy zezwalającej na tworzenie hybryd z ludzkiego i zwierzęcego materiału genetycznego stanowi bezprecedensowe zagrożenie godności i tożsamości człowieka - powiedział Radiu Watykańskiemu prezes Papieskiej Akademii Życia. Niewiele zmienia fakt, że embriony mają być niszczone po pobraniu komórek teoretycznie w ciągu dwóch pierwszych tygodni - dodał bp Elio Sgreccia. Przypomniał również, że prawo europejskie zakazuje wspomnianych eksperymentów, a genetyczne hybrydy są niepotrzebne. Komórki macierzyste do leczenia chorób Alzheimera czy Parkinsona można uzyskać z organizmów dorosłych albo pępowiny.
  • Książka Benedykta XVI "Jezus z Nazaretu" rozeszła się w nakładzie półtora miliona egzemplarzy - poinformował włoski koncern "Rizzoli", który posiada prawa autorskie we wszystkich krajach poza Niemcami. Niedawno w paryskiej siedzibie UNESCO kard. Carlo Maria Martini zaprezentował tłumaczenie na francuski. Wstęp do greckiego przekładu napisał patriarcha Bartłomiej I.
  • Jedyną przeszkodą w normalizacji stosunków między Chińską Republiką Ludową a Stolicą Apostolską jest kwestia swobodnego mianowania biskupów przez Papieża - oświadczył abp Giovanni Lajolo w wywiadzie dla japońskiego dziennika "Yomiuri". Przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego zaprzeczył, jakoby watykańska dyplomacja prowadziła poufne rokowania z Pekinem.
  • Po ponad pięcioletniej przerwie odbyło się w Watykanie spotkanie plenarne Stałej Dwustronnej Komisji Roboczej Stolicy Apostolskiej i Państwa Izrael. W lakonicznym komunikacie watykańskiego Biura Prasowego czytamy: "Następne spotkanie plenarne odbędzie się w pierwszej połowie grudnia w Izraelu". Celem rozmów jest zawarcie "Układu Całościowego", który przewiduje Porozumienie Podstawowe z grudnia 1993 r. Układ ma m.in. zabezpieczyć majątek Kościoła w Izraelu.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • W Korei Płd. rozpoczął się proces beatyfikacyjny 36 mieszkańców Korei Płn., zamordowanych w komunistycznych więzieniach i łagrach w latach 1949-1952 (25 maja). Dotychczas w Seulu unikano podobnych inicjatyw, aby nie szkodzić próbom porozumienia z Phenianem. W pierwszych latach dyktatury w Korei Płn. zaginęło ponad 300 tys. chrześcijan.
  • Zmarł abp Bernardino Dong Guangqinga, pierwszy w komunistycznych Chinach biskup wyświęcony bez zgody Watykanu. Metropolita Hankou otrzymał sakrę w 1958 r., rok po założeniu przez władze tzw. Kościoła patriotycznego. W latach 80. hierarcha pojednał się ze Stolicą Apostolską.
  • W meksykańskim sanktuarium w Guadalupe podczas Mszy w intencji dzieci zabitych przed narodzeniem z obrazu Matki Bożej wydobyło się światło w kształcie ludzkiego embrionu - poinformowało Francuskie Stowarzyszenie Katolickich Pielęgniarek i Lekarzy (30 kwietnia). Świadkami były tysiące wiernych. Działacze stowarzyszenia zasugerowali, że Maryja ukazała w swym łonie obraz nienarodzonego Jezusa. Tymczasem ks. José L. Guerrero, kanonik bazyliki w Guadalupe, przestrzegł przed pochopnym nazywaniem zjawiska cudem.

...I W POLSCE

  • Matka Boża Trybunalska została patronką polskich parlamentarzystów (26 maja). Watykański dekret w tej sprawie odczytał nuncjusz apostolski, abp Józef Kowalczyk, podczas Mszy w Piotrkowie Trybunalskim. Kopię cudownego obrazu otrzymali przedstawiciele parlamentarzystów: Elżbieta Radziszewska (PO), Marek Jurek (Prawica RP) i Andrzej Dera (PiS). Wizerunek Matki Bożej Pocieszenia jest dziełem włoskiego malarza, jej kult liczy ponad 420 lat. Początkowo obraz wisiał w farze św. Jakuba, potem trafił do jezuickiego kościoła św. Franciszka Ksawerego. Podczas posiedzeń Trybunała Koronnego uroczysta procesja przenosiła wizerunek z fary do kaplicy sądowej w piotrkowskim ratuszu. Podczas pielgrzymki do Polski w 2006 r. Benedykt XVI koronował Matkę Bożą Trybunalską; korony pobłogosławił Jan Paweł II w październiku 2004 r.
  • Episkopaty Polski i Niemiec powołają Fundację św. Maksymiliana Kolbego - poinformował bp Wiktor Skworc z Tarnowa na antenie diecezjalnego radia RDN-Małopolska. Fundacja ma wspierać pojednanie w b. Jugosławii. Działalność rozpocznie na przełomie września i października w związku z 25. rocznicą kanonizacji o. Kolbego.
  • W wieku 62 lat zmarł ks. Mirosław Drozdek, budowniczy i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach (25 maja), pallotyn. Od 1980 r. pracował w Zakopanem. Był pierwszym kapelanem miejscowej "Solidarności". Z jego inicjatywy wzniesiono sanktuarium na Krzeptówkach, które w 1997 r. konsekrował Jan Paweł II. W zeszłym roku "Tygodnik Podhalański" zasugerował, że w latach 80. ks. Drozdek mógł współpracować z SB. Zakonnik zaprzeczył i wniósł pozew do sądu. Proces zakończył się ugodą, która stanowiła, że zamiarem dziennikarza nie było stwierdzenie, jakoby ks. Drozdek był agentem bezpieki, a jedynie publiczne postawienie pytania.
  • Lech Kaczyński powołał abp. Ignacego Tokarczuka w skład Kapituły Orderu Orła Białego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Hierarcha przyjął nominację. Ostatnio z kapituły najwyższego odznaczenia państwowego odeszli Bronisław Geremek i Tadeusz Mazowiecki, którzy nie chcieli złożyć kolejnych oświadczeń lustracyjnych. Następnie zrezygnował Władysław Bartoszewski, a Irena Sendlerowa nie przyjęła nominacji. Obecnie kapitułę tworzą Wiesław Chrzanowski, Andrzej Gwiazda i abp Tokarczuk.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 22/2007