Kronika religijna (20-26 II)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Benedykt XVI ogłosił piętnastu nowych kardynałów (zobacz tekst obok).
  • Papież wezwał wiernych do oczyszczenia z grzechów i zaufania Bożemu miłosierdziu. "Człowiek sparaliżowany grzechem potrzebuje Bożego miłosierdzia, które Chrystus przyszedł mu ofiarować, aby uzdrowiony w sercu mógł rozkwitnąć całym swoim życiem" - powiedział Benedykt XVI w rozważaniach przed niedzielną modlitwą "Anioł Pański" (19 lutego). Papież przypomniał, że tylko miłość Boga jest "prawdziwą mocą, która odnawia świat".

Benedykt XVI odniósł się do aktów przemocy w krajach muzułmańskich po opublikowaniu w europejskich gazetach karykatur Mahometa: "Nietolerancja i przemoc jako odpowiedź na obrazę uczuć wiernych są nie do pogodzenia ze świętymi zasadami religii" - napisał Benedykt XVI w przesłaniu do nowego ambasadora Maroka przy Watykanie, Aliego Aszura (na zdjęciu). Jednocześnie Papież ostrzegł przed obrażaniem uczuć religijnych: "Aby wspierać pokój i porozumienie między narodami, konieczny i naglący jest respekt dla religii i ich symboli. Wierzący nie mogą stać się obiektem prowokacji, które ranią ich uczucia religijne".
"Współczesny świat potrzebuje świadectwa chrześcijan ukazującego ludziom drogę pokoju i wzajemnego szacunku" - napisał Benedykt XVI w liście do patriarchy Moskwy i Wszechrusi. List przekazał Aleksemu II kard. Roger Etchegaray, przebywający w Moskwie w związku z imieninami patriarchy. W wywiadzie udzielonym rocznikowi ,,Pierwoswiatitiel" Aleksy II wyraził nadzieję na polepszenie stosunków z Kościołem dzięki działaniom Benedykta XVI. Patriarcha powtórzył główne zarzuty pod adresem katolików: prozelityzm misjonarzy na terytorium Wspólnoty Niepodległych Państw i przeniesienie siedziby władz Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego ze Lwowa do Kijowa.
Kard. Renato Martino spotkał się z Fidelem Castro. Rozmowa zakończyła wizytę przewodniczącego Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" na Kubie. Jak ujawnił arcybiskup Hawany, kard. Jaime Ortega y Alamino, niezobowiązująco rozmawiano o ewentualnym przyjeździe Benedykta XVI na wyspę.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Coraz okrutniejsze prześladowania dotykają chrześcijan - alarmuje raport organizacji "Kościół w potrzebie" ("Kirche in Not"). Najcięższe represje są dziełem komunistów na Kubie, w Kolumbii, Chinach, Wietnamie i Nepalu. Fundamentaliści islamscy prześladują chrześcijan w Sudanie, Nigerii, Iraku, Iranie i Pakistanie - w tych krajach nie ma mowy o swobodzie wyznania. Z kolei w Indiach i na Sri Lance chrześcijanie stali się celem ataków fundamentalistów hinduistycznych. Raport wskazuje na nowe formy prześladowania chrześcijan w Europie i Ameryce Północnej: usuwanie krzyży z miejsc publicznych, podpalanie kościołów i ataki sekt na obiekty kultu.
  • Przewodniczącym  Światowej Rady Kościołów został brazylijski pastor luterański Walter Altmann - zdecydował Komitet Centralny organizacji po zakończeniu 9. Zgromadzenia Ogólnego w Porto Alegre. Rada zrzesza ponad 340 wspólnot chrześcijańskich; Kościół katolicki ma status obserwatora. Podczas obrad w Brazylii bp Hilarion Ałfiejew, przedstawiciel rosyjskiego prawosławia przy organizacjach europejskich, zaproponował zawarcie "taktycznego sojuszu" między prawosławnymi i katolikami, aby przeciwstawić się liberalizmowi Kościołów protestanckich. Hierarcha stwierdził, że ,,tradycyjne chrześcijaństwo doświadcza zagrożeń ze strony wojującego sekularyzmu, wojującego islamu i wojującego liberalizmu obecnego w protestantyzmie" i potwierdził, że Moskwa i Watykan pracują nad przygotowaniem spotkania zwierzchników obu Kościołów.
  • Decyzję o wyemitowaniu serii filmów rysunkowych, w których drwi się z krwawiącej figury Maryi, skrytykowali nowozelandzcy katolicy i muzułmanie. Biskupi wezwali wiernych, aby zbojkotowali sieć telewizyjną, zaś Javed Kahn, prezes federacji stowarzyszeń islamskich, oświadczył: "Podobnie jak katolicy i inni chrześcijanie, również muzułmanie będą zaszokowani i głęboko urażeni ukazaniem Maryi, Matki Jezusa, w tak niesmaczny sposób. Uważamy Maryję za przykład doskonałej ludzkiej istoty. Ten film poniża nie tylko Jej osobę i wiarę tych, którzy Ją czczą, ale też samo człowieczeństwo".
  • Grupa australijskich katolików oskarżyła kard. George’a Pella z Sydney o niezgodne z doktryną Kościoła poglądy na temat sumienia. List w tej sprawie przesłano do Kongregacji Nauki Wiary. Wśród sygnatariuszy znaleźli się znany teolog i były ksiądz Paul Collins, s. Veronika Brady z uniwersytetu w Australii Zachodniej i wielu kapłanów z Melbourne, gdzie Pell był arcybiskupem w latach 1996-2001. "Wierzymy - podkreślili autorzy - że według autentycznej tradycji katolickiej sumienie ma prymat w procesie podejmowania moralnych decyzji przez człowieka. Przyjmujemy, że katolicy są zobowiązani do traktowania nauczania Biblii i Kościoła jako centralnego i integralnego elementu moralnych rozróżnień, ale w końcu to sumienie jest ostateczną normą moralnego działania każdej osoby". W odpowiedzi kard. Pell stwierdził: "Nigdy nie istniało tradycyjne katolickie nauczanie o prymacie sumienia". I dodał: "Słowo Boże pozostaje najwyższe, bez względu na to, jak niewygodne jest to dla tych katolickich dysydentów".
  • Izraelscy archeolodzy odnaleźli starożytną inskrypcję z imieniem Goliata. Ceramiczny fragment wykopano na terenie dawnego filistyńskiego miasta Gat, położonego w środkowym Izraelu. Inskrypcja pochodzi z okresu między X i IX wiekiem przed Chr., gdy miał rozegrać się biblijny pojedynek między Dawidem i Goliatem. Pierwsza Księga Samuela podaje, że olbrzymi filistyński wojownik pochodził właśnie z Gat. Prof. Aren Maeir, odkrywca inskrypcji, podkreślił, że pierwszy pozabiblijny ślad imienia Goliat potwierdza historyczną wiarygodność starotestamentalnego opisu pojedynku.

...I W POLSCE

  • Dla chrześcijanina każda śmierć, szczególnie tragiczna, powinna być okazją do refleksji nad obecnością Boga w życiu człowieka - podkreślił Prymas w liście na Wielki Post. Nawiązując do zawalenia się hali w Katowicach, kard. Glemp napisał: "Boże, w swoim miłosierdziu spojrzyj litościwie na wszystkie błędy i zaniedbania, i naucz nas rzetelnej i wiernej służby dla bliźnich. Każda dobrze położona cegła, każde odgarnięcie śniegu, każda dokręcona śruba, każde czytelnie wypełnione pokwitowanie - to służba bliźniemu". Prymas wezwał również do wybaczenia złoczyńcom i zbrodniarzom. "Nie, ja nigdy nie wybaczę, nigdy!" - takie słowa rodziców zamordowanego dziecka oznaczają w ustach katolika trwanie w nienawiści i - jak ostrzegł kardynał - "przejście pod sztandar szatana".
  • "Nie przyjmujcie propozycji objęcia ważnej funkcji, gdy wasz poprzednik był uczciwy i kompetentny" - zaapelował do polityków abp Józef Życiński. "Jeśli mamy marzyć o IV Rzeczpospolitej, jej wzorem nie może być Rzeczpospolita kolesiów, którzy mają poparcie i siłę przebicia. Jej fundamentem musi być uczciwość" - powiedział metropolita lubelski podczas spotkania z dziennikarzami.
  • Ks. Szymon Klimaszewski (28 l.) i ks. Dariusz Sańko (37 l.) z diecezji ełckiej zginęli podczas wspinaczki w okolicach góry Kazbek (Gruzja). Bp Jerzy Mazur prosi o modlitwę w intencji zmarłych.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 10/2006