Kronika religijna (17-23 VII)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Papież ogłosił niedzielę 23 lipca dniem modlitwy i pokuty w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie. Benedykt XVI zaapelował o modlitwę, aby "natychmiast ustała wymiana ognia między stronami, aby szybko przywrócono korytarze humanitarne w celu umożliwienia niesienia pomocy cierpiącej ludności, aby rozpoczęły się rozsądne i odpowiedzialne rozmowy i aby położyć kres sytuacjom niesprawiedliwości".
  • Zaniepokojenie walkami na Bliskim Wschodzie Papież wyraził także podczas modlitwy "Anioł Pański" (16 lipca). "U źródeł tak bezlitosnych konfliktów leżą niestety obiektywne sytuacje pogwałcenia prawa i sprawiedliwości. Nie można jednak usprawiedliwić ani aktów terrorystycznych, ani odwetu, przede wszystkim gdy mają tragiczne następstwa dla ludności cywilnej" - powiedział Papież do pielgrzymów zgromadzonych w Les Combes w Dolinie Aosty, gdzie przebywa na wakacjach.
  • W razie bierności świata bliskowschodni konflikt może się wymknąć spod kontroli - ostrzegł kard. Renato Martino. "Sytuacja napawa szczególnym niepokojem, gdyż państwa jak Syria czy Iran mogą włączyć się do konfliktu, polaryzując konfrontację ideologiczną i prowokując jeszcze ostrzejszą reakcję ze strony Izraela. Wreszcie nie można zapominać o ryzyku użycia broni nuklearnej albo masowej zagłady, co mogłoby otworzyć tragiczną stronę w dziejach rodziny ludzkiej" - powiedział przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" na antenie Radia Watykańskiego.
  • Na wakacjach we włoskich Alpach Papież pracuje nad drugą encykliką - twierdzi dziennik "Il Messaggero". Zdaniem watykanisty Orazio Petrosillo, dokument zatytułowany "Labor Domini" (Praca Pana) ukaże chrześcijańską wizję pracy jako kontynuacji dzieła stworzenia. Z kolei "La Repubblica" donosi, że Benedykt XVI pracuje nad książką, którą zaczął pisać jeszcze przed konklawe. Tematem ma być osoba Jezusa.
  • W Dolinie Aosty Papież gra na fortepianie, co pokazała watykańska telewizja, i dużo spaceruje. Benedykt XVI odwiedził karmelitanki w Quart, a także klasztor bernardynów po szwajcarskiej stronie granicy. Wizyta była tak niespodziewana i krótka, że prezydent Szwajcarii zdążył jedynie wysłać powitalny telegram: "Wasza Świątobliwość, witam w Szwajcarii! Pragnę, abyś czuł się dobrze między nami, tak jak ja się czułem, odwiedzając Ciebie" - napisał Moritz Leuenberger, nawiązując do niedawnego spotkania z Papieżem w Watykanie.
  • Na razie nie wiadomo, czy w watykańskim dokumencie dotyczącym AIDS znajdzie się rozdział o użyciu prezerwatyw - powiedział agencji ANSA kard. Javier Lozano Barragán. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia poinformował, że opracowywany przez jego dykasterię 400-stronicowy dokument trafi wkrótce do Kongregacji Nauki Wiary. "Kładziemy duży nacisk na wychowanie seksualne" - wyjaśnił kard. Barragán. Kwestia prezerwatywy, dodał hierarcha, jest "na życzenie Papieża przedmiotem dyskusji z Kongregacją Nauki Wiary".

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Chrześcijanie wobec walk na Bliskim Wschodzie: "Izrael ma prawo do obrony, ale jego reakcja na agresję ze strony Hezbollahu jest nieproporcjonalna" - uważa maronicki patriarcha Antiochii i Całego Wschodu, kard. Nasrallah Pierre Sfeir. W rozmowie z amerykańskim wiceprezydentem kardynał ostrzegł, że naloty osłabią i tak już ograniczony autorytet libańskiego rządu. Kard. Sfeir uzyskał od Dicka Cheneya ogólnikowe zapewnienia, które - zdaniem hierarchy - oznaczają, że USA nie wiedzą, jak położyć kres konfliktowi. O przysłanie do Libanu mediatora zaapelował do Benedykta XVI rezydujący w Damaszku melchicki patriarcha Grzegorz III. O natychmiastową interwencję poprosił Watykan również libański premier Fouad Siniora. Na razie nuncjusz apostolski w Izraelu abp Antonio Franco próbował pośredniczyć w uwolnieniu porwanego w Strefie Gazy izraelskiego kaprala Gilada Szalita. Palestyński Hamas nie udzielił dyplomacie odpowiedzi.
  • Libańskie klasztory i szkoły katolickie przyjmują ofiary bombardowań bez względu na wyznawaną religię. Jednocześnie cierpi ostrzeliwany przez szyicki Hezbollah północny Izrael. Franciszkanie informują, że pielgrzymi masowo opuszczają Ziemię Świętą: "Jeśli dalej tak pójdzie, staniemy się kustoszami kamieni, bez możliwości spotkania kogokolwiek" - stwierdził o. Artemio Vítores. Przypomniał, że rakiety Hezbollahu spadły trzysta metrów od bazyliki Zwiastowania w Nazarecie. "Cały region Galilei jest sparaliżowany. Nie ma pracy, ruchu na ulicach, ludzie pozostają w domach w przerażeniu oczekując na ratunek, modląc się, aby następna rakieta nie uderzyła w ich mieszkanie. Wioski i miasta stały się pułapkami dla ich mieszkańców: Jish, Buqaia, Fasuta, Tharsheeha, Miilya, ale także Hajfa czy Shefa’amr" - pisze tamtejszy arcybiskup Eliasz Chacour w dramatycznym liście do organizacji "Pomoc Kościołowi w Potrzebie". Hierarcha zwraca uwagę na tragiczne położenie arabskich chrześcijan: "Wielu z naszych żydowskich braci i sióstr ma możliwość schronienia się przed bombami", ponieważ "Żydzi uciekają masowo do Tel Awiwu, ale Arabowie nie mają tam wstępu". Arcybiskup Chacour prosi: "Zwracam się do wszystkich współwyznawców w Jezusie Panu, chrześcijan, którym nasz los nie jest obojętny. Pomóżcie Kościołowi w Galilei!". Wpłaty z dopiskiem "Pomoc dla Chrześcijan w Ziemi Świętej" można przesyłać na konto: Pomoc Kościołowi w Potrzebie; ING Bank Śląski oddz. Warszawa 31105010251000002286747759.
  • Rząd chiński postanowił wstrzymać wyświęcanie biskupów bez zgody Watykanu - zapewnił biskup pomocniczy John Tong Hon z Hongkongu. Hierarcha, który przemawiał podczas seminarium ekumenicznego, zorganizowanego w południowokoreańskim Uiwang przez Papieską Radę Popierania Jedności Chrześcijan, ujawnił szczegóły rozmów, które delegacje Watykanu i Chin prowadziły w Pekinie na przełomie czerwca i lipca. Komuniści "dobrze wiedzą, że w przyszłości sytuacja się zmieni, ale nie chcą, aby nastąpiło to zbyt szybko" - wyjaśnił bp Tong. O negocjach wspomniał również kard. Joseph Zen Ze-kiun z Hongkongu. Strony "były od początku niesłychanie powściągliwe, ale to jednak krok naprzód" - oświadczył na łamach dziennika "South China Morning Post".
  • Na Haiti porwano dwóch franciszkanów (20 lipca). Do incydentu doszło niedaleko klasztoru w stolicy kraju, Port-au-Prince. Porywacze żądają okupu. Przełożony generalny franciszkanów, o. José Rodríguez Carballo, zaapelował o uwolnienie o. Cesara Humberto Floresa i towarzyszącego mu kandydata do zakonu.

I W POLSCE

  • Polacy a Benedykt XVI po pielgrzymce: 81 proc. ankietowanych uznało majową wizytę Papieża za ważne wydarzenie dla kraju - wynika z badań SMG/KRC. Ankietę przeprowadzono na zlecenie KAI na miesiąc przed, a następnie w dwa tygodnie po pielgrzymce; jej szczegółowe omówienie publikujemy na str. 26.
  • "Kościół jest depozytariuszem jedynego powszechnie znanego systemu wartości. Polska jest państwem pod tym względem niemalże jednolitym. Godzić w tę instytucję to godzić w fundamenty życia narodowego" - stwierdził w exposé premier Jarosław Kaczyński. Dodał, że Kościół "boryka się ze złym bagażem przeszłości. Chciałbym wezwać wszystkich do umiaru, jeśli chodzi o podejmowanie tych spraw". Wystąpienie premiera budzi nadzieję na dobrą współpracę - skomentował abp Tadeusz Gocłowski.
  • Kard. Stanisław Dziwisz - przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa, bp Kazimierz Górny - Rady ds. Rodziny, bp Piotr Jarecki - Rady ds. Społecznych, bp Tadeusz Pikus - Rady ds. Ekumenizmu. To zmiany, które ogłoszono po 336. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu pod koniec czerwca w Poznaniu i Gnieźnie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 31/2006