Kronika religijna

STOLICA APOSTOLSKA
O jedność i pokój zaapelował Jan Paweł II podczas ekumenicznych nieszporów w rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami, kończących obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (26 stycznia). Papież wspomniał o wydarzeniach ekumenicznych ubiegłego roku, m.in. o styczniowym międzyreligijnym spotkaniu modlitewnym w Asyżu, podpisanej wraz z patriarchą Bartłomiejem I w czerwcu wspólnej deklaracji o ochronie stworzenia, o swojej majowej podróży do Bułgarii oraz o wizycie w Watykanie rumuńskiego patriarchy Teoktysta. „Nie możemy jednocześnie z realizmem nie zauważyć istnienia trudności, problemów i rozczarowań, na jakie nadal natrafiamy - dodał Jan Paweł II. - Bywa, że czasem odczuwamy pewnego rodzaju zmęczenie, brak zapału, gdy żywy pozostaje ból, ponieważ nie możemy jeszcze dzielić Uczty eucharystycznej”.

Podejmując temat ekumenizmu także podczas audiencji ogólnej (22 stycznia), Jan Paweł II ponowił wezwanie do wspólnej refleksji nad posługą Biskupa Rzymu (po raz pierwszy poruszył ten temat w encyklice „Ut unum sint” z 1995 r.; papieski prymat jest jedną z głównych kwestii dzielących chrześcijan). „Niech Duch Święty oświeci pasterzy i teologów naszych Kościołów w tym cierpliwym i na pewno owocnym dialogu” - modlił się Papież w Auli Pawła VI.

Przeciwko kontroli rządu nad mediami wypowiedział się Papież w orędziu na 37. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jego temat - „Środki społecznego przekazu w służbie prawdziwego pokoju w świetle »Pacem in terris«”. W ogłoszonym 24 stycznia dokumencie Jan Paweł II przypomina, że media mają służyć prawdzie, sprawiedliwości, wolności i miłości. Sprzeciwiają się natomiast swemu powołaniu, gdy funkcjonują „w roli agentów propagandy i dezinformacji, w służbie wąskich grup interesów, uprzedzeń narodowych, etnicznych, rasistowskich i religijnych, chciwości materialnej i najróżniejszych fałszywych ideologii”. Nawet jeśli pewne regulacje są stosowane wobec mediów w interesie dobra wspólnego, nie mogą oznaczać kontroli przez ośrodki rządowe - uważa Papież.

O swej duchowej bliskości Jan Paweł II zapewnił rodziny przeżywające kryzys oraz osoby żyjące w separacji i powtórnych związkach małżeńskich. Przemawiając do uczestników spotkania zorganizowanego przez międzynarodowy ruch duchowości małżeńskiej „Equipe Notre Dame”, Papież podkreślił, że każde małżeństwo jest „dobrą nowiną”, a odwagę, „konieczną do otwarcia się, przebaczenia, dialogu i wspólnoty serc”, małżonkowie powinni czerpać z Eucharystii. Jan Paweł II przypomniał, że wszyscy ochrzczeni, w tym także żyjący w nowym związku, mają obowiązek uczestniczyć w życiu Kościoła - „zgodnie z przewidzianymi regułami” (współżyjącym ze sobą rozwodnikom nie wolno przystępować do Komunii św. - red.).

W dniach 12-14 września Jan Paweł II odwiedzi Słowację - poinformowali biskupi tego kraju.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE
„USA muszą chronić życie dzieci nienarodzonych” - oświadczył prezydent George W. Bush w przemówieniu do uczestników marszu antyaborcyjnego w Waszyngtonie. Demonstracja odbyła się w 30. rocznicę legalizacji przez amerykański Sąd Najwyższy zabiegów usuwania ciąży (22 stycznia). Bush obiecał, że będzie wpływać na Kongres, by ten przynajmniej częściowo zakazał aborcji. Wcześniej prezydent ogłosił 19 stycznia „Dniem Świętości Życia Ludzkiego”, apelując do Amerykanów o „uczczenie jego powagi w kościołach i domach”.

Relikwie św. Walentego, patrona zakochanych, ofiarował Patriarchatowi Moskiewskiemu ordynariusz włoskiej diecezji Terni. W tym umbryjskim mieście znajduje się grób męczennika z III wieku. Podczas niedawnej wizyty w Rosji bp Vincenzo Palia, obecny następca św. Walentego na urzędzie biskupim, spotkał się z patriarchą Aleksym II. Patriarcha podziękował za dar i zapowiedział, że relikwiarz zostanie wystawiony w cerkwi Chrystusa Zbawiciela. Jednocześnie powtórzył zarzuty o „prozelityzmie katolickim”. Wyraził jednak nadzieję na załagodzenie konfliktów i podkreślił, że utrzymuje dobre stosunki z wieloma katolickimi Episkopatami, diecezjami, klasztorami i innymi instytucjami.

Przystąpienie Chorwacji do Unii Europejskiej wymaga narodowego konsen-su - powiedział metropolita Zagrzebia abp Josip Bozanić. W wywiadzie dla dziennika „Vecernji list” podkreślił, że wejście do Unii jest „sprawą dobra narodowego i naszej przyszłości, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży”, więc nie może być przedmiotem rozgrywek politycznych. Abp Bozanić ujawnił, że w grudniu ub. r. wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej pytał w Watykanie prezydenta Stipe Mesicia, dlaczego Chorwacja pozostaje w tyle w staraniach o wstąpienie do Unii i ostrzegał, że władzom w Zagrzebiu nie wolno tracić czasu. Metropolita powiedział też, że w sprawie UE jego kraj może liczyć na poparcie Papieża. Zagrzeb nie rozpoczął jeszcze negocjacji z Brukselą.

... I W POLSCE
W siedzibie Konferencji Episkopatu odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu (20 stycznia). Biskupi oczekują, że w traktacie akcesyjnym Polski z UE znajdzie się klauzula, gwarantująca ochronę życia (zob. artykuł na str. 3). Poprosili o wyjaśnienie, dlaczego ministerstwo edukacji wprowadziło zarządzenie, że stopień z religii nie wlicza się do średniej ocen ucznia (dotychczas decydowała o tym rada pedagogiczna). Rozmawiano także o ustawie o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie; biskupi upomnieli się o dofinansowanie warsztatów terapeutycznych dla niepełnosprawnych (zmiany przepisów pozbawiły takiego wsparcia tysiąc osób). Rząd zadeklarował przekazanie Caritas mąki i półtuszy dla potrzebujących w Polsce i Afryce.

Wznowiły obrady Komisje Konkordatowe - kościelna i rządowa. Przewodniczący Komisji (bp Tadeusz Pieronek i wicepremier Marek Pol) rozmawiali 20 stycznia w Urzędzie Rady Ministrów m.in. o finansowaniu Kościoła oraz konserwacji i dostępie do archiwów kościelnych.

Prezydent popiera invocatio Dei w konstytucji europejskiej. Otwierając 23 stycznia w Warszawie konferencję „Ku nowym zadaniom poszerzonej UE”, Aleksander Kwaśniewski wskazał tu na polską preambułę, którą mogliby zaakceptować także niewierzący. W konferencji uczestniczył Valery Giscard d'Estaing, przewodniczący Konwentu Europejskiego, przygotowującego konstytucję zjednoczonej Europy.

Modlitwa o pokój była głównym punktem III Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne uroczystości, zorganizowane przez Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów, odbyły się 26 stycznia w Kolegium Jezuitów w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli m.in. delegat konferencji Episkopatu Polski ds. dialogu katolików i muzułmanów bp Tadeusz Pikus, imam Warszawy i Białegostoku Tomasz Miśkiewicz oraz ambasadorzy państw islamskich. Odczytano (po polsku i arabsku) fragmenty Koranu i Biblii, opisujące scenę zwiastowania Maryi.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wycofała zastrzeżenia wobec wniosku o koncesję na telewizję satelitarną „Trwam”, złożonego w grudniu przez o. Tadeusza Rydzyka. Obiekcje dotyczyły zabezpieczenia 9 mln zł pożyczki, zaciągniętej przez Fundację „Lux Veritais” (właściciela tworzonej telewizji). Członek KRRiTV Jarosław Sellin poinformował, że przedstawiciele Fundacji zapewnili, iż pożyczka ma zabezpieczenie, choć powołując się na tajemnicę handlową nie ujawnili jej źródła.

„Gazeta Wyborcza” (24-25 stycznia) opublikowała reportaż o aferze w wydawnictwie „Stella Maris”, własności Archidiecezji Gdańskiej. Kierujący do niedawna tą firmą ks. Zbigniew B. i Tomasz W. zostali przed tygodniem zatrzymani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ze śledztwa „Gazety” wynika, że Kuria utraciła kontrolę nad wydawnictwem już w latach 90., a w malwersacje na szkodę diecezji, banku i Skarbu Państwa zamieszani byli dawni pracownicy gdańskiego KW PZPR.

Głównym zadaniem Kościoła w Polsce w najbliższych miesiącach będzie opieka nad ubogimi i bezrobotnymi - wynika z programu duszpasterskiego, ogłoszonego w Zakopanem na posiedzeniu Komisji Duszpasterstwa Ogólnego Konferencji Episkopatu Polski (22 stycznia). „Będziemy rozwijać to, co Ojciec Święty nazywa »wyobraźnią miłosierdzia«” - zapowiedział przewodniczący Komisji, abp Damian Zimoń. Jego zdaniem nie chodzi tu o większą pomoc materialną, lecz o rozbudzenie aktywności ubogich i bezrobotnych.

Dziewięć najważniejszych w Polsce organizacji charytatywnych podpisało „Deklarację wspólnego działania na rzecz godnego życia” (21 stycznia). Sygnatariusze - w tym Caritas, PCK i PAH - zobowiązali się wspierać wzajemnie swoje inicjatywy, a także wspólnie występować z projektami charytatywnymi do władz.

Opracowano na podstawie KAI i innych agencji, mediów oraz informacji własnych, zdjęcia KNA-Bild.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 5/2003