Kronika religijna

STOLICA APOSTOLSKA
Papież przyjął w Watykanie wicepremiera Iraku Tarika Aziza (14 lutego). Aziz zapewnił, że Bagdad zamierza współpracować ze wspólnotą międzynarodową, zwłaszcza w dziedzinie rozbrojenia, Watykan zaś ponownie podkreślił konieczność „wypełnienia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ”. Wicepremier Iraku spotkał się także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano i z szefem dyplomacji watykańskiej abp. Jean-Louisem Tauranem, a następnie pojechał do Asyżu. Od 10 lutego w Iraku przebywa specjalny wysłannik Papieża kard. Roger Etchegaray, który spotkał się z Saddamem Husajnem. (Zob. artykuł M. Zająca na str. 6.)

Jan Paweł II zaapelował o uwzględnienie w traktacie konstytucyjnym Unii Europejskiej odniesienia do chrześcijańskich korzeni kontynentu. „Takie odniesienie nie odbierze nic właściwie pojętej świeckości struktur politycznych - mówił Papież przed modlitwą Anioł Pański (16 lutego). - Wprost przeciwnie, uchroni nasz kontynent przed podwójnym niebezpieczeństwem: z jednej strony przed ideologiczną laicyzacją, z drugiej przed sekciarskim integryzmem”.

Papież wezwał chorych do odmawiania modlitwy różańcowej w intencji pokoju i rodziny. „Chciałem, aby w tym roku, wstrząsanym niemałą ilością niepokojów o losy ludzkości, intencją modlitwy różańcowej były sprawy pokoju i rodziny. Wy, drodzy chorzy bracia i siostry, jesteście »w pierwszej linii« wstawiających się za tymi dwoma wielkimi celami” - napisał Jan Paweł II w przemówieniu, które miał wygłosić w Bazylice św. Piotra 11 lutego z okazji Światowego Dnia Chorego. Jednak z powodu przeziębienia Papież jedynie pobłogosławił wiernych z okna swojej biblioteki. Rok 2003 jest w Kościele „Rokiem Różańca”.

Kościół pragnie pogłębiać więzy przyjaźni i współpracy ze wspólnotą żydowską -zapewnił Jan Paweł II głównego rabina Rzymu Riccarda Di Segni, którego przyjął na audiencji13 lutego. Była to pierwsza wizyta rabina w Watykanie od czasu jego niedawnego wyboru. W rozmowie Papież nawiązał do sytuacji międzynarodowej: „W tych dniach rozlegają się na świecie złowrogie pomruki wojny. My, Żydzi i katolicy, odczuwamy pilną potrzebę błagania Boga o pokój, oraz tego, abyśmy my sami budowali pokój. Szalom!”.

„Jedynie poprzez zachowanie czystości można mieć nadzieję na przezwyciężenie zagrożeń instytucji rodziny i wyzwolenie ze zniszczenia, jakie niesie AIDS” - powiedział Jan Paweł II do biskupów z Gambii, Liberii i Sierra Leone, którzy przybyli do Watykanu z wizytą „ad limina Apostolorum”. Niepokój Papieża budzi „rozpowszechnienie poligamii, plaga rozwodów, aborcji, prostytucji, handlu ludźmi i mentalność antykoncepcyjna”. Zdaniem Jana Pawła II „zachowania te sprzyjają rozpowszechnianiu się AIDS”.

Uderzenie na Irak jest usprawiedliwione według zasady samoobrony - uważa amerykański teolog i politolog Michael Novak. Novak, który przyjechał do Watykanu na polecenie Departamentu Stanu USA, spotkał się m.in. z podsekretarzem ds. stosunków z państwami abp. Jeanem-Louisem Tauranem i przedstawicielami Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. „Ograniczona i starannie prowadzona wojna, mająca jako ostateczny cel doprowadzenie do zmiany reżimu w Iraku, jest moralnie konieczna” - podkreślał teolog. Novak tłumaczył, że zamachy terrorystyczne, np. te z 11 września 2001 r., wystarczają do uzasadnienia wojny, nawet „gdy nie ma konwencjonalnych ruchów wojskowych, widocznych oznak ataku ani sprawowania w innym państwie władzy uważanej za wrogą”. Teolog zaznaczył, że nawet jeśli inni mają prawo i obowiązek wyrażania zastrzeżeń własnego sumienia, to jednak władze cywilne muszą podejmować konkretne decyzje, bo są odpowiedzialne za ochronę obywateli. Ambasador USA przy Watykanie Jim Nicholson, który wcześniej krytykował stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie Iraku, powiedział agencji CNS, że jest „bardzo zadowolony” z watykańskich spotkań Novaka, bo „wzbudziły one pożyteczną dyskusję”.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE
Biskupi Francji wezwali rząd do sprzeciwu wobec ataku na Irak. Opublikowane 10 lutego oświadczenie Rady Stałej tamtejszego Episkopatu zatytułowali „Wojna byłaby porażką”. Zdaniem biskupów, jeśli wybuchnie konflikt, opór krajów Zachodu uniemożliwi ekstremistom rozpętanie światowej „walki kultur i religii”. Gdyby usprawiedliwione było wszczynanie wojny przeciw każdemu reżimowi, który „nam nie odpowiada lub uciska naród”, świat „leżałby w popiołach i zgliszczach”.

Chińskie władze aresztowały ks. Donga Yingmu. 37-letniego kapłana z tzw. Kościoła podziemnego uwięziono bez procesu i prawdopodobnie zesłano do obozu pracy. W jego diecezji aresztowano już dziewięciu innych duchownych oraz biskupa. Pekin uznaje tylko tzw. Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich, które nie utrzymuje kontaktów z Watykanem.

W Waszyngtonie zorganizowano centralne obchody XI Światowego Dnia Chorego. Mszę w sanktuarium Niepokalanego Poczęcia NMP w Waszyngtonie odprawił abp Javier Lozano Barragan, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w 1992 r. Papież wyznaczył go na 11 lutego, rocznicę pierwszego objawienia w Lourdes. Centralne uroczystości odbywają się co roku w jednym z sanktuariów maryjnych świata.

Sąd w Brescii przyznał księdzu prawa ojcowskie wobec 13-letniego Cesare. Chłopiec wyemigrował z ogarniętej wojną domową Rwandy w 1994 r. Sąd uznał, że zostanie w domu ks. Roberto Lombardiego i jego siostry Enriki, przedsiębiorcy, która finansuje jeden z sierocińców w Kigali. „Nie chcę innego tatusia. Chce nazywać się tak, jak on, wtedy dokumenty będą zrozumiałe, a ja będę żyć jak inne dzieci” -tak o księdzu mówił podczas przesłuchania chłopiec. Psycholog Anna Oliviero Ferraris obawia się, że adopcja dziecka przez duchownego będzie precedensem, który zechcą wykorzystać włoscy homoseksualiści.

... I W POLSCE
Założona przez o. Tadeusza Rydzyka TV Trwam otrzymała koncesję na nadawanie programu drogą satelitarną (13 lutego). Więcej: tekst obok.

Zmarł prof. Włodzimierz Fijałkowski (15 lutego), ginekolog-położnik, obrońca życia, popularyzator metod naturalnych regulacji poczęć, twórca szkoły rodzenia i polskiej szkoły psychoprofilaktyki porodowej. Był członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in. Papieskiej Akademii Życia. Miał 85 lat.

Obecny system finansowania Kościoła w Polsce trzeba zmienić - uważa przewodniczący Rady Ekonomicznej Episkopatu bp Wiktor Skworc. „System ten jest ogromnie niesprawiedliwy, bo »geografia« ofiar ności wiernych na rzecz Kościoła wygląda mniej więcej tak, jak mapa bezrobocia w Polsce. Trudno oczekiwać, by ludzie bezrobotni składali ofiary na budowę lub remonty kościołów, restaurację zabytków sztuki sakralnej czy na utrzymanie ośrodków opiekuńczo-społecznych, prowadzonych przez instytucje Kościoła” - powiedział biskup tarnowski w rozmowie z KAI. Jego zdaniem odpowiedni byłby system wprowadzony niedawno na Węgrzech (podatnicy deklarują 1 proc. swego podatku na wybrany Kościół) - taka reforma dałaby okazję wspierania Kościoła także osobom ochrzczonym, a praktykującym nieregularnie albo wcale. Nad reformą finansowania Kościoła pracuje zespół powołany przez obie Komisje Konkordatowe: kościelną i państwową.

„Niedopuszczalna jest wroga postawa wobec zjawiska globalizacji” - uważa biskup kielecki Kazimierz Ryczan. Podczas konferencji dla księży ze swojej diecezji przypomniał stanowisko Jana Pawła II, że „globalizacja nie jest a priori ani dobra, ani
zła, ale będzie taka, jaką uczynią ją ludzie”.n Abp Józef Życiński skrytykował lubelską księgarnię katolicką za rozprowadzanie publikacji niezgodnych z nauczaniem papieskim i teologią soborową. Wśród oferty „Naszej Księgarni”, należącej do Instytutu Edukacji Narodowej powołanego przez o. Tadeusza Rydzyka, można znaleźć książkę zarzucającą abp. Alfonsowi Nossolowi i o. Celestynowi Napiórkowskiemu herezję modernizmu. Metropolita lubelski podkreślił, że dezinformowanie wiernych i sugerowanie, że niektórzy profesorowie KUL i biskupi nie są wierni nauczaniu Kościoła jest wprowadzaniem zamętu w umysły czytelników. W lubelskiej księgarni Instytutu Edukacji Narodowej można też znaleźć publikacje Bractwa św. Piusa X ekskomunikowanego abp. Lefevbre'a.

Opracowano na podstawie KAI i innych agencji, mediów oraz informacji własnych, zdjęcia KNA-Bild.
 

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 8/2003