Kronika religijna (16-22 X)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Do odważnego głoszenia Chrystusa zmartwychwstałego całemu światu wezwał włoskich chrześcijan Benedykt XVI. Papież przewodniczył Mszy na stadionie Bentigodi w Weronie (19 października), która odbyła się w ramach IV Ogólnokrajowego Kongresu Kościoła Włoskiego. Benedykt XVI przypomniał, że "tylko Chrystus może w pełni zaspokoić najgłębsze oczekiwania ludzkiego serca i odpowiedzieć na najbardziej niepokojące pytania o ból, niesprawiedliwość i zło, o śmierć i życie pozagrobowe". We wcześniejszym przemówieniu do uczestników Kongresu Benedykt XVI powiedział o kulturze Zachodu, że "lansuje nową falę oświecenia i laicyzmu, dla której racjonalne jest tylko to, co można udowodnić i obliczyć, gdzie wolność indywidualna zostaje podniesiona do rangi podstawowej wartości, a etyka zostaje sprowadzona do granic relatywizmu i utylitaryzmu". Podkreślił, że "Kościół nie jest i nie zamierza być podmiotem politycznym", a "chrześcijaństwo jest otwarte na to wszystko, co prawe, prawdziwe i czyste w kulturach i cywilizacjach".
  • Środowa audiencja generalna: ostatnią katechezę z cyklu o Apostołach Papież poświęcił Judaszowi Iskariocie: "Nie do nas należy ocenianie gestu zdrady Judasza, nie możemy zastępować Boga, który jest nieskończenie miłosierny i sprawiedliwy" - stwierdził Benedykt XVI. Tragiczne życie Apostoła jest zdaniem Papieża lekcją, że pójście za Jezusem nie chroni przed pokusami, bowiem Bóg nie łamie wolności człowieka. By uchronić się przed zdradą, nie wolno kultywować indywidualistycznych dążeń, ale wciąż na nowo stawać po stronie Chrystusa.
  • "Pragnę duchowo zjednoczyć się z Wami w modlitwie dziękczynienia za pontyfikat mojego wielkiego Poprzednika" - powiedział Benedykt XVI w telewizyjnym orędziu skierowanym do Polaków w 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Papież wyraził wdzięczność Bogu, że mógł spędzić u boku Jana Pawła II ponad 20 lat, "ciesząc się życzliwością i przyjaźnią, i że dzisiaj mogę nadal prowadzić jego dzieło, pod jego opiekuńczym spojrzeniem z Domu Ojca".
  • Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego ogłosiła doroczne orędzie do muzułmanów na zakończenie ramadanu. Dokument podpisali kard. Paul
  • Poupard (przewodniczący) i abp Pier Luigi Celata (sekretarz). Orędzie stwierdza, że wprawdzie droga autentycznego dialogu "może być czasami trudna", ale mimo wszystko dialog jest dziś konieczny w większym stopniu niż kiedykolwiek przedtem. "Nie pracujmy oddzielnie tam, gdzie możemy działać wspólnie. Świat, a my wraz z nim, potrzebuje chrześcijan i muzułmanów, którzy darzą się szacunkiem oraz dają świadectwo wzajemnej miłości i działania na chwałę Boga i dobra wszystkich ludzi" - czytamy w dokumencie.
  • Benedykt XVI kanonizował czterech błogosławionych (15 października). Podczas Mszy na Placu św. Piotra Papież ogłosił świętymi meksykańskiego hierarchę Rafaela Guízar y Valencię (1878-1938); włoskiego księdza Filippa
  • Smaldone (1848-1923) - założyciela Zgromadzenia Sióstr Salezjanek od Świętych Serc, opiekuna niesłyszących; włoską zakonnicę Rosę Venerini (1656-1728) - założycielkę Instytutu Pobożnych Nauczycielek, której Włochy zawdzięczają pierwsze żeńskie szkoły publiczne; oraz francuską zakonnicę działającą w USA Théodorę Guérin (1798-1856) - założycielkę Zgromadzenia Sióstr od Świętej Opatrzności.
  • Zmarł kard. Mario Pompedda (l. 77), emerytowany prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Kolegium Kardynalskie liczy dziś 187 osób. 115 nie przekroczyło 80. roku życia i może uczestniczyć w konklawe.
  • Zwierzchnik lefebrystów bp Bernard Fellay poprosi Benedykta XVI o cofnięcie ekskomuniki, która ciąży na Bractwie św. Piusa X - twierdzi "Le Figaro". W liście, który Papież ma otrzymać jeszcze w tym miesiącu, znajdzie się także prośba o zezwolenie na odprawianie Mszy w rycie trydenckim. Dokument będzie odpowiedzią na pismo kard. Darío Castrillóna Hoyosa; przewodniczący Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei" miał zapewnić, że Benedykt XVI przywróci Mszę trydencką i uzna "pełną komunię" Bractwa ze Stolicą Piotrową, o ile wystąpi ono z podobną prośbą.
  • Do wizyty Benedykta XVI w Moskwie może dojść już w 2007 r. - donosi "La Stampa". Sekretariat Stanu "pracuje gorączkowo, acz w największej tajemnicy, nad usunięciem ostatnich przeszkód" - czytamy w turyńskim dzienniku.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • W relacjach z prawosławnymi w Rosji odczuwamy wiosnę - powiedział bp Clemens Pickel, zwierzchnik diecezji św. Klemensa w Saratowie. "Prowadzimy rozmowy ekumeniczne na różnych płaszczyznach. Mamy bardzo serdeczne kontakty z biskupami, kapłanami i zakonnikami" - stwierdził hierarcha. Pytany, czy przyczyną jest fakt, że papieżem przestał być Polak, odpowiedział: "Myślę, że powód jest inny, bardziej zasadniczy. Kościół prawosławny czuje, że naszym wspólnym »wrogiem« jest sekularyzacja, zanikająca świadomość wiary i to, że ateizm staje się na powrót coraz bardziej oczywisty".

I W POLSCE

  • Bp Edward Ozorowski (65 l.) został metropolitą białostockim (21 października). Dotychczasowy biskup pomocniczy zastąpił abp. Wojciecha Ziembę, który w czerwcu objął metropolitę warmińską. Abp Ozorowski przyjął święcenia kapłańskie w 1964 r., a sakrę biskupią - w 1979 r. Jest profesorem zwyczajnym nauk teologicznych, członkiem Komisji Nauki Wiary oraz Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Episkopacie.
  • Nie ma konfliktu między teorią ewolucji i chrześcijańską koncepcją stworzenia - podkreślili katoliccy wykładowcy filozofii przyrody, m.in. abp Józef Życiński i
  • ks. Michał Heller. Ogłoszone w miniony piątek oświadczenie to odpowiedź na krytykę ewolucjonizmu ze strony eurodeputowanego Macieja Giertycha i wiceministra edukacji Mirosława Orzechowskiego. Katoliccy badacze powołali się na przesłanie Jana Pawła II do Papieskiej Akademii Nauk z października 1996 r., które głosi, że "nie istnieje konflikt między ewolucyjną teorią powstania człowieka a chrześcijańską koncepcją stworzenia". Dlatego wyrazili ubolewanie, że "w środowiskach polskich usiłuje się ostatnio bezpodstawnie kwestionować papieską wizję współpracy nauki i wiary, wprowadzając na jej miejsce obce katolicyzmowi opracowania inspirowane przez zasady antynaukowego fundamentalizmu".
  • Premier Jarosław Kaczyński spotkał się w Krakowie z kard. Stanisławem Dziwiszem (20 października). Rozmowa trwała ponad 40 minut, po spotkaniu polityk i metropolita odmówili komentarzy. Przedtem Kaczyński spotkał się z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Zastrzegł, że nie podejmie się mediacji między kardynałem i kapłanem w kwestiach lustracyjnych: "To nie moja rola, ale rzeczywiście bardzo bym sobie życzył, aby kard. Dziwisz i ks. Zaleski mogli się spotykać, mogli tę sprawę, która jest dziś tak trudna i bulwersująca, jakoś rozwiązać". Ks. Zaleski oświadczył, że jest wdzięczny premierowi za podtrzymanie na duchu.
  • Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie obchodzi 25-lecie. Podczas inauguracji roku akademickiego (20 października) rektor uczelni, ks. prof. Jan Maciej Dyduch, zapowiedział, że najważniejszym elementem obchodów rocznicowych będą inicjatywy związane z popularyzacją myśli Jana Pawła II (zaplanowano np. wykłady otwarte w świątyniach archidiecezji). W ubiegłym roku PAT otworzyła nowe kierunki: nauki o rodzinie i historię sztuki. W planach są kulturoznawstwo, komunikacja społeczna i turystyka religijna. Akademia stara się również o przekształcenie w Uniwersytet im. Jana Pawła II. Obecnie liczy 3000 studentów i 260 pracowników.
  • Władysław Bartoszewski został laureatem Międzynarodowej Nagrody Adalberta-Wojciecha 2007. To wyraz uznania dla byłego ministra spraw zagranicznych, który pozostał wierny ideałom sprzeciwu wobec bezprawia, wsparcia dla prześladowanych oraz wolności, sprawiedliwości i pojednania. Nagrodę wręczy prezydent Słowacji w czerwcu przyszłego roku w Bratysławie. Fundację
  • św. Adalberta-Wojciecha założył w 1989 r. niemiecki przemysłowiec Paul Kleinewefers. Pierwszym laureatem był Tadeusz Mazowiecki, wśród następnych znaleźli się m.in. Václav Havel i Helmut Kohl.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 44/2006