Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • "Pokój w prawdzie" to tytuł orędzia Benedykta XVI na Światowy Dzień Pokoju (1 stycznia). Więcej .
  • O bohaterstwie współczesnych męczenników mówił Benedykt XVI podczas modlitwy "Anioł Pański" w drugi dzień Bożego Narodzenia. Papież nawiązał do obchodzonego w tym dniu wspomnienia św. Szczepana. "Jakże nie przyznać, że i w naszych czasach w różnych stronach świata wyznawanie wiary chrześcijańskiej wymaga heroizmu męczenników? Jakże nie powiedzieć z kolei, że wszędzie, nawet tam, gdzie nie ma prześladowań, życie zgodnie z Ewangelią wymaga wysokiej ceny?" - pytał Papież. Modlił się również: "Kontemplując Boskie Dzieciątko w ramionach Maryi i patrząc na przykład świętego Szczepana prosimy Boga o łaskę konsekwentnego przeżywania naszej wiary, abyśmy zawsze gotowi byli odpowiedzieć każdemu, kto pyta nas o powód nadziei, która jest w nas".
  • Środowa audiencja generalna: Papież kontynuował refleksję nad Psalmem 139. Jego druga część wychwala Boga jako Stwórcę człowieka, najdoskonalszego dzieła stworzenia. "Niezwykle przemożna jest w naszym Psalmie myśl, że Bóg widzi już całą przyszłość tego »bezkształtnego« jeszcze embrionu: w Księdze Życia Pana zapisane są już dni, jakie stworzenie to przeżyje i wypełni dziełami podczas swego ziemskiego istnienia. Jawi się wielkość tego małego ludzkiego stworzenia, nienarodzonego, ukształtowanego rękoma Boga i otoczonego Jego miłością, biblijna pochwała istoty ludzkiej od pierwszej chwili jej istnienia" - podkreślił Benedykt XVI. Papież przywołał także komentarz św. Grzegorza Wielkiego, który przekonywał, że "także słabi w wierze i w chrześcijańskim życiu należą do duchowego gmachu Kościoła". "Przesłanie św. Grzegorza staje się zatem wielką pociechą dla nas wszystkich, którzy często z trudem podążamy drogą życia duchowego i kościelnego" - powiedział Benedykt XVI. Po katechezie Papież wspomniał ofiary tsunami, które przed rokiem spustoszyło Daleki Wschód.

Kościół w świecie...

  • W 2005 roku zamordowano 26 duchownych i świeckich misjonarzy - poinformowała watykańska agencja prasowa Fides. Szczególnie niebezpiecznym krajem okazała się Kolumbia, gdzie zamordowano czterech księży i jedną zakonnicę. W Afryce zginął jeden biskup, sześciu kapłanów i jeden świeckiTuż po Pasterce zastrzelono w Nairobi (Kenia) ks. Philipa Valayama. Do morderstwa doszło zaledwie dwieście metrów od siedziby Młodzieżowego Centrum Edukacyjnego im. ks. Bosco i sto metrów od komisariatu policji. Pochodzący z Indii salezjanin pracował w Afryce od 1997 r.
  • Władze Białorusi nakazały dwóm polskim księżom z archidiecezji mińsko-mohylewskiej opuścić kraj przed końcem miesiąca (23 grudnia). Jeden z nich - ks. Robert Krzywicki, marianin - powiedział, że decyzja wiąże się z jego pracą wśród młodzieży i zaangażowaniem ekumenicznym. Tymczasem już dwa dni później, podczas pobytu w stołecznej katedrze Najświętszej Maryi Panny, prezydent Aleksandr Łukaszenka stwierdził, że państwo nadal zamierza popierać Kościół rzymskokatolicki na Białorusi. Na ręce metropolity mińsko-mohylewskiego, kard. Kazimierza Świątka, złożył białoruskim katolikom życzenia świąteczne. Wizyta prezydenta "świadczy, że stosunki między państwem i Kościołem rozwijają się coraz pomyślniej" - skomentował kardynał.
  • Zwierzchnicy głównych wyznań chrześcijańskich Ukrainy zapowiedzieli, że rok 2006 będzie w ich kraju Rokiem Obrony Duchowego Świata Dziecka. Wspólne oświadczenie podpisali przedstawiciele trzech Kościołów prawosławnych, greckokatolickiego, rzymskokatolickiego, baptystów, zielonoświątkowców i luteran. "Dzieci są największym skarbem, jaki Pan daje i powierza rodzicom, Kościołowi i narodowi - czytamy w oświadczeniu. - Tragiczną rzeczywistością jest zagłada milionów nienarodzonych dzieci w następstwie grzechu dzieciobójstwa (aborcji). A te dzieci, które mogą się urodzić, przychodzą na świat pełen obojętności, przemocy, egoizmu oraz braku duchowości, serdeczności, człowieczeństwa i ciepła rodzinnego".
  • Stolica Apostolska potwierdziła nominację bp. Igora Woźniaka na greckokatolickiego arcybiskupa Lwowa. Dotychczasowego biskupa pomocniczego tej archieparchii (archidiecezji) mianował - za zgodą Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego - arcybiskup większy kijowsko-halicki, kard. Lubomyr Huzar. Abp Woźniak urodził się w 1952 r. we wsi Lipice (obwód lwowski). W 1973 r. wstąpił do nielegalnego na Ukrainie zgromadzenia redemptorystów obrządku wschodniego.
  • W 1980 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 2001 r. został biskupem pomocniczym Lwowa. Wschodnie Kościoły katolickie, dysponujące własnymi Synodami, mogą samodzielnie powoływać biskupów, z tym że wybór musi zatwierdzić papież.
  • Rosyjski Kościół Prawosławny zamroził kontakty ze szwedzkim Kościołem luterańskim. Przyczyną jest zgoda tamtejszych protestantów na błogosławienie par homoseksualnych.
  • Zgodnie z nową ustawą antyterrorystyczną we Francji kamery telewizyjne będą rozmieszczone w meczetach, kościołach i synagogach. Policja będzie miała również znacznie większy dostęp do danych gromadzonych przez firmy telefoniczne i internetowe.

...i w Polsce

  • Na potrzeby misji przeznaczona zostanie jak co roku składka zbierana w kościołach w Święto Trzech Króli (6 stycznia). Ofiary zasilą Krajowy Fundusz Misyjny wspierający misjonarzy pracujących w krajach Trzeciego Świata.
  • Wicepremier oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn będzie ze strony rządu koordynować przygotowania do wizyty Benedykta XVI w Polsce (maj 2006). Pracami kościelnego zespołu roboczego ds. pielgrzymki Papieża kieruje bp Piotr Libera, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu.
  • Sejm przyjął uchwałę w rocznicę zakończenia oblężenia Jasnej Góry (29 grudnia). Parlament "składa hołd bohaterskim obrońcom naszego Narodowego Sanktuarium. Chyląc czoła przed niezłomną wiarą i heroizmem nielicznej załogi twierdzy, kierowanej przez przeora klasztoru paulinów o. Augustyna Kordeckiego, wyrażamy nadzieję, że wydarzenia te, które tyle razy w późniejszych dziejach inspirowały Polaków do walki o niepodległość, pozostaną nadal istotnym źródłem patriotycznych postaw młodego pokolenia". Trzydziestu posłów wstrzymało się od głosu, trzech było przeciw.
  • Nie ma decyzji Watykanu w sprawie sprzedaży budynku Romy - poinformował Prymas. Pieniądze z transakcji kard. Józef Glemp chce przeznaczyć na budowę Świątyni Opatrzności (na razie wykonano ponad 40 proc. stanu surowego. By zamknąć wstępny etap budowy, potrzeba jeszcze 38 mln złotych). Zgodnie z wymogami prawa kanonicznego archidiecezja warszawska wystąpiła do Watykanu o zgodę na sprzedaż. "Jednak złożona dokumentacja była niepełna. Teraz zostanie uzupełniona, ponownie wysłana do Rzymu i będziemy czekać na odpowiedź" - wyjaśnił Prymas. Niektórzy księża z archidiecezji są przeciwni planom Prymasa: wysłali do Rzymu krytyczną opinię, powołując się na względy historyczne.
  • Dom Katolicki im. Piusa XI, popularnie zwany Romą, powstał w latach 30. Dwie trzecie z prawie 15 tys. metrów kwadratowych powierzchni wynajmuje Teatr Muzyczny Roma. Mieści się tam również Warszawska Opera Kameralna oraz kilka świeckich firm i instytucji. W Romie urzędują również instytucje kościelne, m.in. Sąd Metropolitalny, Towarzystwo Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Wielkopolskich i Archidiecezjalna Poradnia Rodzinna. Według nieoficjalnych informacji budynek wyceniono na 50 mln złotych.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 02/2006