Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Audiencją u Benedykta XVI druga grupa polskich biskupów zakończyła tygodniową wizytę ad limina Apostolorum (3 grudnia). Hierarchowie omawiali w urzędach watykańskich sukcesy i problemy Kościoła w Polsce. W przemówieniu do nich Papież przypomniał za Janem Pawłem II, że “w czasach, w których europejska kultura sprawia wrażenie »milczącej apostazji« człowieka sytego, który żyje tak, jakby Bóg nie istniał, niezastąpione jest miejsce ludzi świeckich". Ich świadectwo “często jest szczególnie wymowne i skuteczne, bo jest dawane w codziennej rzeczywistości i w środowiskach, do których często kapłan dociera z trudem. Jednym z głównych celów działalności laikatu jest odnowa moralna społeczeństwa. Nie może być ona powierzchowna" - powiedział Benedykt XVI. Mówił także o roli biskupów, kapłanów i zakonników. Wezwał, aby Kościół polski dzielił się kapłanami z regionami, gdzie brakuje powołań.
  • W imieniu biskupów abp Stanisław Dziwisz podziękował za “mądrą, kompetentną i wierną współpracę" z Janem Pawłem II. Po powrocie do kraju metropolita krakowski poinformował, że przyszłoroczna wizyta Benedykta XVI w Polsce odbędzie się prawdopodobnie w maju, a nie w czerwcu (termin przesunięto z powodu piłkarskich Mistrzostw Świata). Ujawnił także, że zaprosił Papieża do Krakowa, Wadowic i Oświęcimia.
  • O wolności religijnej w 40. rocznicę ogłoszenia przez Sobór Watykański II deklaracji na ten temat mówił Benedykt XVI przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański" (4 grudnia). Papież przypomniał, że wolność religijna wynika z godności człowieka i “musi być zagwarantowana tak jednostkom, jak i wspólnotom, przy poszanowaniu uzasadnionych prawnie wymogów ładu publicznego". “Po czterdziestu latach (...) daleko jest do tego, aby wolność religijna była wszędzie skutecznie zapewniona: w niektórych przypadkach odmawia się jej z przyczyn religijnych lub ideologicznych; kiedy indziej jest wprawdzie uznana na papierze, ale w rzeczywistości przeszkody stwarza jej władza polityczna bądź, w sposób bardziej podstępny, kultura zdominowana przez agnostycyzm i relatywizm" - podkreślił Benedykt XVI. Po modlitwie Papież nawiązał do 30. rocznicy ogłoszenia przez ONZ Deklaracji Praw Osób Niepełnosprawnych. Wezwał do integrowania niepełnosprawnych ze społeczeństwem, światem pracy i wspólnotą wierzących.
  • Środowa audiencja generalna: Benedykt XVI rozważał Psalm 138., stanowiący świadectwo ufności w Bożą pomoc (7 grudnia). Papież wezwał rządzących do opieki nad “słabymi, ofiarami i ludźmi zajmującymi ostatnie miejsca".
  • W wieku 85 lat zmarł pochodzący z Bytomia kard. Leo Scheffczyk. Wykładał teologię na Uniwersytetach w Monachium i Tybindze. W 2001 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem, ale na jego prośbę nie wyniósł do godności biskupa.
  • Benedykt XVI spotkał się z Aleksandrem Kwaśniewskim (9 grudnia). Po audiencji prezydent nawiedził grób Jana Pawła II. Pytany przez dziennikarzy, czy będzie świadkiem w procesie beatyfikacyjnym Karola Wojtyły, nie potwierdził ani nie zaprzeczył. Taką możliwość potraktowałby jako “wyróżnienie i niespodziewaną propozycję".
  • Prezydent Autonomii Palestyńskiej zaprosił Benedykta XVI do odwiedzenia Ziemi Świętej. Podczas audiencji Mahmud Abbas rozmawiał z Papieżem o sytuacji na Bliskim Wschodzie, trudnym położeniu tamtejszych chrześcijan i perspektywach pokoju.

Kościół w świecie...

  • Kościół katolicki w Niemczech skrytykował ograniczanie wolności religijnej w tym kraju i innych państwach Europy Zachodniej. W memorandum Komisji “Iustitia et Pax", która działa przy Episkopacie i Centralnym Komitecie Katolików Niemieckich, stwierdza się: “Wolność religijna coraz częściej ograniczana jest do sfery prywatnej". Komisja wezwała kraje Zachodu, aby - w obawie przed terroryzmem - nie ograniczały swobody wyznania: “Również wolność religijna muzułmanów nie jest wystarczająco urzeczywistniona. Niemieckie państwo z coraz większymi oporami stara się o zapewnienie mniejszościom religijnym równych praw w praktykowaniu religii".
  • Włoscy biskupi ostrzegają katolików przed małżeństwami z muzułmanami. Wskazali na kulturowe różnice oraz niebezpieczeństwo, że dzieci z mieszanych małżeństw wybiorą islam, a nie chrześcijaństwo. Biskupi oświadczyli, że kobieta, która wychodzi za muzułmanina i wyjeżdża do jego kraju, naraża się na pozbawienie praw, z których korzystają kobiety na Zachodzie. We Włoszech zawarto 200 tys. mieszanych małżeństw.
  • Instrukcja Kongregacji Wychowania Katolickiego, zakazująca przyjmowania do seminariów i dopuszczania do święceń homoseksualistów, nie dotyczy księży homoseksualistów, którzy zachowują celibat - oświadczył Episkopat Australii. Biskupi podkreślili, że dokument nie kwestionuje ważności święceń ani statusu księży, u których skłonności homoseksualne ujawniły się przed święceniami lub po nich, ale jasno poucza, że duchowni są powołani do czystości. Przewodniczący Episkopatu, abp Francis Carroll, powiedział, że biskupi są zatroskani o to, by księża, którzy zachowują właściwy styl życia, “nie czuli się zagrożeni czy stłamszeni". Przyznał, że wielu australijskich duchownych jest homoseksualistami, chociaż rozpowszechniane dane są przesadzone. Stwierdził też, że niektórzy dobrzy księża australijscy nie mogliby być wyświęceni, gdyby zastosować się do wskazań dokumentu Kongregacji. Podkreślił, że wyświęcenie homoseksualisty będzie ważne, ale przeciwne dokumentowi.
  • Mimo sprzeciwu partii religijnych, rabinów i arabskich posłów parlament Izraela zalegalizował eutanazję. Pozbawić życia można dorosłych, którzy w pełni świadomie proszą o śmierć w obecności świadków i prawnika. I tylko wtedy, gdy życie utrzymywane jest sztucznie, konsylium orzeknie, że nie ma szansy na poprawę stanu zdrowia, a podtrzymywanie życia zadaje coraz więcej cierpienia. Na głosowaniu było tylko 26 spośród 120 deputowanych.

... i w Polsce

  • Na świecie jest coraz mniej dobrych i sprawiedliwych ludzi - napisali w Bożonarodzeniowym liście biskupi prawosławni. “Im trudniejsze są okoliczności, tym bardziej zdecydowanie trzeba przypominać, że Chrystus jest mądrym i wszechmocnym Sternikiem na statku swego Kościoła" - podkreślili członkowie Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. I zachęcili: “Pospieszmy do Betlejem i przynieśmy Chrystusowi nasze dary: niezachwianą wiarę, miłość bez obłudy, zdecydowaną nadzieję". Boże Narodzenie w Kościołach obrządków wschodnich przypada 7 stycznia.
  • Zdrowia, ukochania prawdy, odwagi w obronie sprawiedliwości życzył parlamentarzystom Prymas podczas opłatkowego spotkania w Sejmie (8 grudnia).
  • 20 nadzwyczajnych szafarzy Komunii ustanowił bp Gerard Kusz. Uroczystość odbyła się podczas wieczornej Mszy w gliwickim kościele katedralnym (8 grudnia). “Oni przynoszą dużo dobrego swoją posługą, zachowaniem, pobożnością. Są chlubą naszego Kościoła diecezjalnego" - powiedział biskup. Z kolei w Krakowie dziesięć dziewic i dwie wdowy złożyły w sanktuarium Bożego Miłosierdzia śluby czystości. Większość pracuje i ma wyższe wykształcenie. W Polsce są 52 dziewice i 53 wdowy konsekrowane.
  • Po raz szósty obchodzono Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie (4 grudnia). W parafiach w Polsce i placówkach polonijnych na świecie odprawiano Msze w intencji Kościoła na Wschodzie i zbierano ofiary dla tamtejszych katolików. Obecnie na terenach b. ZSRR pracuje 250 polskich księży diecezjalnych, ponad 600 księży i braci zakonnych oraz ponad 500 sióstr.
  • Nowohuckie Hospicjum św. Łazarza otrzymało medal “Bogaci Miłosierdziem". Wyróżnienie przyznaje Caritas Archidiecezji Krakowskiej. To pierwsze w Polsce hospicjum działa od ćwierć wieku.
  • W jezuickim kościele w Piotrkowie Trybunalskim zainaugurowano Rok Jubileuszowy Towarzystwa Jezusowego (4 grudnia). Uroczystościom przewodniczył nuncjusz apostolski, abp Józef Kowalczyk. Rok Jubileuszowy wiąże się z 450. rocznicą śmierci św. Ignacego Loyoli oraz 500. rocznicą urodzin misjonarza św. Franciszka Ksawerego i wybitnego kaznodziei bł. Piotra Fabera.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 51/2005