Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • W Watykanie rozpoczęło się XI Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów na temat Eucharystii.
  • Do pracy serca w ludzkim ciele porównał znaczenie Eucharystii dla Kościoła Benedykt XVI w przemówieniu przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański" (2 października). “Pozbawione celebracji eucharystycznej, podczas której posilają się przy podwójnym stole Słowa i Ciała Chrystusa, wspólnoty chrześcijańskie utraciłyby swą autentyczną naturę: tylko jako »eucharystyczne« mogą przekazywać ludziom Chrystusa, a nie jedynie choćby najszlachetniejsze i ważkie idee oraz wartości" - przekonywał Papież. Wyraził także radość z popularności różańca: “Jesteśmy świadkami opatrznościowego odrodzenia tej prastarej modlitwy, także dzięki przykładowi i nauczaniu umiłowanego Papieża Jana Pawła II". Benedykt XVI wezwał katolików do lektury listu apostolskiego poprzednika: “Rosarium Virginis Mariae". Pozdrawiając Polaków, polecił ich modlitwom obrady Synodu Biskupów.
  • Środowa audiencja generalna: Benedykt XVI przestrzegł wiernych przed pokusą bałwochwalstwa, przejawiającą się dziś w kulcie bogactwa, władzy i sukcesu. Na Placu Św. Piotra zebrało się 50 tys. pielgrzymów. Papież wezwał Polaków, aby w modlitwie różańcowej prosili o beatyfikację Jana Pawła II. W rozważaniach obejmujących drugą część Psalmu 135. Benedykt XVI przypomniał, że prawdziwa wiara rodzi się ze słuchania Słowa Bożego i udziału w liturgii, gdzie “Bóg i człowiek spotykają się w uścisku zbawienia".
  • Joseph Ratzinger był od 1974 r. inwigilowany przez służby bezpieczeństwa NRD (Stasi) - ujawnił niemiecki tygodnik “Bild am Sonntag". W materiałach przechowywanych w berlińskim Urzędzie ds. Akt Służby Bezpieczeństwa b. NRD znalazła się m.in. ocena kard. Ratzingera jako “najbardziej zdecydowanego przeciwnika komunizmu w Watykanie". Już w 1979 r., czyli dwa lata przed nominacją Ratzingera na prefekta Kongregacji Nauki Wiary, Stasi spekulowała na temat jego przenosin do Rzymu. Agenci szczególną uwagę zwracali na kontakty Ratzingera z arcybiskupem Krakowa. “Ratzingera łączyła od połowy lat 70. bliska przyjaźń z ówczesnym kardynałem Wojtyłą, którego powołanie na papieża bardzo popierał" - zanotowano w jednym z raportów. Wynika z niego, że “Wojtyła powierzył Ratzingerowi w 1980 r. zadanie zorganizowania kościelnego poparcia w RFN dla działań kontrrewolucyjnych w Polsce", czyli dla “Solidarności". Służby bezpieczeństwa NRD miały w strukturach kościelnych 223 tajnych współpracowników, wśród nich księży zatrudnionych w Watykanie.
  • W Warszawie odbyła się promocja polskiego tłumaczenia najnowszej książki Papieża “Europa Benedykta w kryzysie kultur". Książka składa się z tekstów wygłoszonych lub przygotowywanych przez kard. Josepha Ratzingera jeszcze przed wyborem na Stolicę Piotrową, dotyczących ochrony życia i rodziny oraz kryzysu wiary. Polskim wydawcą jest Edycja Świętego Pawła z Częstochowy. Wstęp napisał o. Leon Knabit.
  • “Czystym absurdem" nazwał kard. Paul Poupard perspektywę wejścia Turcji do UE, skoro Ankara łamie prawa człowieka. W wywiadzie dla dziennika “La Repubblica" przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury powiedział, że odwiedzał wspólnoty chrześcijańskie w Turcji i zna ich trudności. Jego zdaniem, gdyby rozpoczęte rokowania UE z Turcją miały przyczynić się do zagwarantowania nad Bosforem wolności sumienia, należałoby im przyklasnąć. “To jednak musi być umowa dotycząca konkretów, a nie fasadowa" - zastrzegł kard. Poupard.

Kościół w świecie...

  • Prymas John Hepworth, kierujący Tradycyjną Wspólnotą Anglikańską, ma negocjować z Watykanem zjednoczenie z Kościołem katolickim. Wspólnota, która powstała w wyniku protestów przeciwko wprowadzeniu w anglikanizmie kapłaństwa kobiet, liczy ponad 400 tys. wiernych w 44 krajach. Do negocjacji upoważniła Prymasa amerykańska gałąź Wspólnoty. “Między nami i Rzymem - powiedział abp Hepworth - nie ma takich doktrynalnych różnic, które stałyby na przeszkodzie do zjednoczenia. Klimat w naszym Kościele sprzyja temu, abyśmy zostali 27. kościelną grupą przyjętą do komunii z Rzymem, pierwszą taką wspólnotą o korzeniach reformacyjnych".
  • Australijska Narodowa Rada Księży wezwała Synod Biskupów do “uczciwej i otwartej dyskusji" na temat zniesienia celibatu. Gremium, skupiające połowę australijskich kapłanów, zaproponowało, aby księża, którzy opuścili szeregi duchowieństwa i zawarli związek małżeński, mogli powrócić do posługi. Poza tym Rada zasugerowała konieczność przedyskutowania na nowo dopuszczenia kobiet do święceń. Z kolei Australijskie Bractwo Księży Katolickich opowiedziało się za utrzymaniem celibatu, ponieważ “bezżenność jest potężnym świadectwem w świecie, w którym takie wartości jak samodyscyplina, obowiązek, niewinność - nic nie znaczą". “Przyczyną braku księży w Kościele katolickim nie jest obowiązek celibatu, lecz radykalny materializm i sekularyzacja" - podkreślił ks. Michael Kennedy, przewodniczący Bractwa, które zrzesza 300 duchownych. Spekulacje uciął kard. George Pell: “Wśród obradujących podczas Synodu Biskupów w Watykanie nie widzę większości, która opowiedziałaby się za zniesieniem celibatu" - poinformował arcybiskup Sydney.
  • Władze Ruandy zgodziły się przekazać ks. Guya Theunisa belgijskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Misjonarz, oskarżony o rzekomy współudział w ludobójstwie w 1994 r., od miesiąca przebywa w areszcie w Kigali. Uwięzienie ks. Theunisa, znanego obrońcy wolności słowa, skrytykowały działające w Afryce organizacje praw człowieka. Także rząd w Brukseli uważa zarzuty postawione kapłanowi za mało przekonujące. Dzięki zawartemu porozumieniu belgijski misjonarz powróci do ojczyzny, a dalszym dochodzeniem zajmie się tamtejsze ministerstwo sprawiedliwości.
  • Pomysł prawnego uprzywilejowania w Rosji prawosławia, judaizmu, islamu i buddyzmu wysunął metropolita Cyryl. Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego powołał się na praktykę niektórych państw z większością prawosławną, np. Gruzji i Grecji, gdzie konstytucyjnie zagwarantowano uprzywilejowaną pozycję Cerkwi w relacjach z państwem. Zdaniem Cyryla, na takim rozwiązaniu zyskałyby nie tylko cztery “wiodące religie", ale także Kreml, który usprawniłby system kontroli społeczeństwa.

... i w Polsce

  • O czynny udział w Dniu Papieskim zaapelował Episkopat. Biskupi proszą m.in. o wsparcie dla Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która otacza opieką 1300 stypendystów - uzdolnioną młodzież z uboższych rodzin (zobacz artykuł Joanny Brożek na s. 14). Obchody Dnia zaplanowano na 16 października pod hasłem “Jan Paweł II - Orędownik Prawdy".
  • Sprzeciw wobec budowy w Berlinie Centrum przeciwko Wypędzeniom wyraziły Kościół Ewangelicki w Niemczech i Polska Rada Ekumeniczna. Okazją było opublikowanie oświadczenia w 40. rocznicę ogłoszenia tzw. “Memorandum wschodniego", w którym niemieccy ewangelicy postulowali, aby na nowo ocenić sytuację wypędzonych i budować atmosferę pojednania między narodami, które walczyły przeciwko sobie podczas wojny. Zdaniem sygnatariuszy tegorocznego oświadczenia - bp. Wolfganga Hubera z Berlina oraz prezesa Rady, prawosławnego arcybiskupa Jeremiasza - “los wszystkich wypędzonych musi być wpisany w pamięć wszystkich narodów Europy". Pamięć o wypędzeniach nie może prowadzić “do relatywizacji winy nazistowskich Niemiec".
  • 31 października ruszy nowa sieć rozgłośni katolickich, w którą zainwestowało Radio Eska. Udział w przedsięwzięciu zadeklarowało siedem stacji współtworzących dotychczas Radio Plus: Koszalin, Kraków, Łódź, Warszawa, Szczecin, Gryfice i Lipiany. Już teraz korzystają z programu produkowanego przez Eskę i nadają pod szyldem Łagodne Przeboje. Pod koniec miesiąca sieć zmieni nazwę, prawdopodobnie na Radio Vox. Wkrótce dołączy do sieci następne sześć rozgłośni - zapewnia Paweł Kuglarz, reprezentujący abp. Stanisława Dziwisza, pełnomocnika Episkopatu Polski ds. rozmów z Radiem Eska. Tymczasem w lipcu sześć innych rozgłośni Radia Plus wybrało jako inwestora strategicznego CR Media. Mecenas Kuglarz liczy, że stacje te skłonią się jednak do oferty Eski.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 42/2005