Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Ofiary terroryzmu wspomniał Benedykt XVI podczas modlitwy “Anioł Pański" w Castel Gandolfo (11 września, w czwartą rocznicę zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku). “Niech Bóg zainspiruje mężczyzn i kobiety dobrej woli, by wszędzie wyrzekli się przemocy i budowali świat sprawiedliwości, solidarności i pokoju" - powiedział Papież. Nawiązując do obchodzonej kilka dni później uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego, wezwał do za stanowienia się nad głęboką i nierozerwalną więzią między Krzyżem Chrystusa i celebrą eucharystyczną. Podkreślił też znaczenie znaku krzyża jako widzialnego i publicznego wyrazu wiary.
  • Środowa audiencja generalna: “Nie można budować życia społecznego bez odniesienia do transcendentnego Boga, którego obecność reprezentują widzialne znaki" - powiedział Benedykt XVI. Papież rozważał pierwszą część Psalmu 132, zwrócił się też do uczestników zjazdu włoskich egzorcystów. Przypomniał, że egzorcyści pełnią “ważną posługę w Kościele" oraz polecił ich uwadze biskupów i nieustannym modlitwom wiernych. Po audiencji Papież poświęcił posąg założyciela Opus Dei, św. Josemarii Escrivy de Balaguera, który stanął w przedsionki Bazyliki św. Piotra.
  • Biskupi są świadkami Słowa Bożego, teologowie “badają je, wyjaśniają i przekładają na dzisiejszy język", pasterze zaś “szukają w nim odpowiednich rozwiązań dla problemów naszych czasów" - przypomniał Benedykt XVI podczas spotkania z uczestnikami międzynarodowego kongresu biblistów “Pismo Święte w życiu Kościoła". Konferencję zorganizowano w Rzymie z okazji 40. rocznicy ogłoszenia przez Sobór Watykański II konstytucji o objawieniu Bożym “Dei Verbum". Papież zachęcił wszystkich wierzących do praktykowania lectio divina (lektury Pisma Świętego w duchu modlitwy). Zdaniem Benedykta XVI, praktyka ta przyniesie Kościołowi nową wiosnę duchową. W kongresie (od 14 do 18 września) uczestniczyło czterystu gości, w tym prawie stu biskupów z 98 krajów. Otwierając obrady, kard. Walter Kasper zauważył, że Sobór dokonał przełomu w egzegezie Pisma Świętego, w czym pomogły “wielkie projekty teologii ewangelickiej".
  • O potępienie palenia synagog w Strefie Gazy i wszelkich form antysemityzmu poprosili Benedykta XVI główni rabini Izraela (15 września). Papież przyjął w Castel Gandolfo rabinów: sefardyjskiego - Szlomo Mosze Amara, i aszkenazyjskiego - Jonę Metzgera. Spotkanie odbyło się z okazji 40. rocznicy ogłoszenia deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich “Nostra Aetate". Benedykt XVI wyraził zadowolenie, że stosunki dyplomatyczne między Stolicą Apostolską i Izraelem cechuje “coraz solidniejsza i ustabilizowana współpraca". Rabini prosili Papieża o ustanowienie dnia walki z antysemityzmem - 28 października, czyli w rocznicę przyjęcia przez Sobór “Nostra Aetate".
  • Chińskie władze ostro zareagowały na zaproszenie przez Benedykta XVI na październikowy Synod Biskupów czterech biskupów z Kraju Środka. Dwóch z nich należy do tzw. Kościoła patriotycznego, który formalnie nie utrzymuje stosunków z Watykanem, a dwóch pozostałych - do prześladowanego przez komunistów tzw. Kościoła podziemnego. Niezadowolenie chińskich władz wywołały także nominacje na członków Synodu kard. Paula Shan Kuo-hsi z Tajwanu i bp. Josepha Zena z Hongkongu. “Jeśli Stolica Apostolska szczerze pragnie poprawy wzajemnych stosunków, powinna podjąć rzeczywiste działania, a nie stawiać nowe przeszkody" - oświadczył chiński rząd.

Kościół w świecie...

  • W Estonii odbyła się - pierwsza od II wojny i druga od pięciuset lat - konsekracja katolickiego biskupa (10 września). Został nim ks. Philippe Jourdan z Opus Dei. Uroczystości przewodniczył abp Peter Stephan Zurbriggen, nuncjusz apostolski w tym kraju. Współkonsekratorami byli abp Tadeusz Kondrusiewicz (metropolita w Moskwie) i bp Javier Echevarría (przełożony Opus Dei). Ponieważ katedra katolicka w Tallinie jest niewielka, a uroczystość zgromadziła wielu uczestników z kraju i zagranicy, konsekracja odbyła się w stołecznym kościele św. Olafa, który na co dzień służy baptystom. Wspólnota katolicka w Estonii liczy ok. cztery tysiące wiernych.
  • “Protestanci Polski i Niemiec odrzucili pomysł utworzenia w Berlinie Centrum przeciw Wypędzeniom, gdyż opóźniłby dotychczasowy proces pojednania między oboma narodami" - czytamy w oświadczeniu Kościoła Ewangelickiego Niemiec i Polskiej Rady Ekumenicznej, opublikowanym 14 września w Hanowerze. Niedawno archidiecezja berlińska odrzuciła plan umieszczenia Centrum w stołecznym kościele św. Michała.
  • Abp Raymond Roussin z Vancouver (Kanada) wziął półroczny urlop, aby uporać się z depresją. “Zdecydowałem być szczery z wami, aby usunąć brzemię, jakie mi ciąży z powodu niedomówień" - napisał w liście do wiernych. Z uznaniem o postanowieniu hierarchy wyraził się psycholog Dick Farenhorst z Cascade Christian Counselling w Surrey: “Przywódcom religijnym ciężko przyznać się przed samym sobą i przed wiernymi, że walczą z depresją kliniczną. W wielu kręgach chrześcijańskich depresja postrzegana jest jako znak słabości ducha lub efekt nie wyznanego grzechu".

... i w Polsce

  • “Od siły naszego świadectwa zależy przyszłość Europy" - napisał Benedykt XVI w przesłaniu do uczestników szóstego Zjazdu Gnieźnieńskiego. Dziewięciuset przedstawicieli różnych Kościołów, religii, polityków i naukowców dyskutowało na temat “Europa dialogu. Być chrześcijaninem w pluralistycznej Europie" (od 16 do 18 września). Nawiązując do problematyki Zjazdu, Papież podkreślił, że w dialogu “nie chodzi tylko o zwyczajną wymianę poglądów, ale o wspólne poszukiwanie prawdy, w duchu miłości i szacunku dla każdego człowieka, dla jego kultury i tradycji duchowej" (relację ze Zjazdu zamieścimy w następnym numerze “Tygodnika").
  • Biskupi przed wyborami do parlamentu: w Kalwarii Zebrzydowskiej podczas odpustu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (11 września) abp Stanisław Dziwisz przypomniał, że pod koniec sierpnia Rada Stała Episkopatu oraz biskupi diecezjalni wezwali Polaków do głosowania na “ludzi uczciwych, kompetentnych i spełniających kryteria etyczne; ludzi zdolnych służyć człowiekowi, rodzinie i dobru wspólnemu". Metropolita krakowski zaznaczył, że kandydaci powinni “stać na straży życia i małżeństwa rozumianego jako trwały związek mężczyzny i kobiety". “Przekonajcie tych, którzy nie głosują, aby udali się do urn" - zaapelował w liście pasterskim biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Abp Leszek Sławoj Głódź (diecezja warszawsko-praska) uważa, że głosować należy “na tego, kto wyznaje wartości ewangeliczne, uznaje etykę katolicką, która mówi, że aborcja, eutanazja i związki homoseksualne są niedopuszczalne". “Fachowość nie może być ostatecznym kryterium wyboru do parlamentu, najważniejsza jest zdolność do oceny siebie i innych w świetle prawa Bożego" - mówił w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie metropolita białostocki, abp Wojciech Ziemba (10 września).
  • O głosowanie na kandydatów moralnie czystych zaapelowali przedstawiciele Klubów Inteligencji Katolickiej. Spotkanie odbyło się w Gdańsku (10 i 11 września). Mimo burzliwych dyskusji, delegaci nie zdecydowali się jednoznacznie poprzeć żadnego ugrupowania lub kandydata w wyborach prezydenckich. Wybrali natomiast nowy zarząd, który czuwa nad 100 regionalnymi oddziałami Klubu. Zasiądą w nim Krzysztof Ziołkowski z Warszawy, Antoni Winiarski z Katowic i Franciszek Makurat z Gdańska.
  • Z narodami Wschodu potrzebne jest nam pojednanie na wzór pojednania z Niemcami, wobec których wypowiedzieliśmy pamiętne słowa “Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" - powiedział abp Józef Michalik. Metropolita przemyski poświęcił przy kościele garnizonowym w Jarosławiu pomnik Ofiar Katynia (15 września).
  • W Warszawie na osiedlu Ostrobramska otwarto Ośrodek Migranta (12 września). Jego kierownikiem jest o. Antoni Koszorz. “Otwieramy Ośrodek, bo taka jest potrzeba czasu" - tłumaczy werbista. Obok nabożeństw w grupach narodowych i katechizacji, w Ośrodku będą udzielane porady prawne i medyczne. Będzie też można uczyć się polskiego, skorzystać z internetu i biblioteki.
  • Islam odrzuca przemoc i terroryzm - głosi opublikowana w Warszawie Deklaracja Muzułmańska (15 września). Dokument wydała Liga Muzułmańska w RP; ma być przedstawiony do podpisu wszystkim wyznawcom islamu w Polsce. W deklaracji czytamy, że muzułmanie szanują różnorodność występujących w społeczeństwie religii i filozofii, bo “islam uznaje różnice między ludźmi". Tekst skonsultowano z radą imamów Ligi oraz Europejską Radą ds. Fatwy i Badań z siedzibą w Dublinie.
  • W Łagiewnikach wykonano Oratorium “Tu es Petrus" (17 września). Koncert odbył się pod hasłem “Gramy Tobie, Kardynale - ks. Franciszkowi Macharskiemu z wdzięcznością krakowianie". Autorem tekstu jest Zbigniew Książek, muzykę napisał Piotr Rubik.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 39/2005