Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Benedykt XVI odbył swoją pierwszą zagraniczną podróż: do Niemiec, gdzie uczestniczył w XX Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii.
  • Śmierć Brata Rogera poruszyła Benedykta XVI. Papież wspomniał o zamordowanym protestancie podczas środowej audiencji ogólnej. Ujawnił treść “bardzo wzruszającego i przyjacielskiego listu", który otrzymał dzień wcześniej od założyciela ekumenicznej wspólnoty w Taizé. “Poinformował mnie - powiedział Papież - że całym sercem jest ze mną i z wszystkimi, którzy gromadzą się w Kolonii. Mówił następnie, że ze względu na stan swego zdrowia osobiście nie może udać się do Kolonii, ale będzie tam duchowo, będą tam jego współbracia. Na koniec zaś pisze w tym liście, że pragnie jak najszybciej przybyć do Rzymu, by spotkać się ze mną i powiedzieć mi, że cała wspólnota w Taizé pragnie iść razem z Papieżem. Po czym własną ręką dopisał: »Ojcze Święty, bądź pewien głębokiej jedności«". Benedykt XVI zawierzył dobroci Boga “duszę tego wiernego sługi" i wyraził wiarę, że Brat Roger “przybył do wiecznej radości".
  • W kolejnej katechezie o tekstach modlitw Nieszporów Papież omówił Psalm 126., wyrażający radość Izraelitów z wyzwolenia z niewoli babilońskiej. “Modlitwa ta jest zatem pieśnią nadziei, do której należy się uciekać, gdy jest się pogrążonym w czasie próby, strachu, zagrożenia z zewnątrz i wewnętrznego ucisku" - powiedział Benedykt XVI. Audiencja odbyła się w Castel Gandolfo - Papież pozostał w letniej rezydencji z powodu przygotowań do wyjazdu do Kolonii.
  • “Bóg musi być widoczny w miejscach publicznych i prywatnych, musi być obecny w życiu publicznym w znaku krzyża" - powiedział Benedykt XVI. Z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Papież odprawił Mszę św. w kościele parafialnym w Castel Gandolfo. W improwizowanej homilii mówił o współczesnym kryzysie wiary. “Gdzie nie ma Boga, tam człowiek nie staje się większy, lecz traci swoją godność, staje się owocem ślepej ewolucji i dlatego może być wykorzystywany i nadużywany". “Współczesna epoka - mówił Benedykt XVI - uwierzyła, że odsuwając Boga i idąc wyłącznie za swoimi własnymi ideami i wolą, człowiek stanie się rzeczywiście wolny, ale tak się nie stało".
  • W południe Benedykt XVI odmówił z wiernymi modlitwę “Anioł Pański". W rozważaniach zaznaczył, że “uroczystość Wniebowzięcia, tak droga ludowej tradycji, stanowi dla wszystkich wierzących sprzyjającą okazję do rozważań nad prawdziwym sensem i wartością ludzkiej egzystencji w perspektywie wieczności". Papież przypomniał, że dla wierzących “niebo jest ostatecznym mieszkaniem". “Stamtąd Maryja zachęca nas swym przykładem do przyjmowania woli Boga, by nie dać się uwieść zwodniczym powabom tego wszystkiego, co jest ulotne i przemijające, by nie ulegać pokusom egoizmu i zła, które gaszą w sercu radość życia" - powiedział. Pozdrawiając Polaków, wspomniał polskie sanktuaria maryjne, m.in. Jasną Górę i Kalwarię.
  • “Solidarność" nadała kształt dzisiejszej Europie - uważa sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano. “Trzeba, aby w świadomości nowych pokoleń Europejczyków była zachowana prawda o tym, że ćwierć wieku temu różne środowiska polskiego społeczeństwa, przy wydatnym wsparciu Kościoła, zjednoczyły się, aby w pokojowej rewolucji stawić czoło zniewalającym siłom komunistycznego reżimu. Dzięki temu zrywowi i wytrwałemu współdziałaniu, mimo poważnych przeszkód, stało się możliwe wprowadzenie w życie zasad nowoczesnej demokracji. Był to precedens, który zapoczątkował falę przemian w innych krajach tzw. bloku wschodniego. Ich owocem jest dzisiejszy kształt Europy, w której wolne narody mogą coraz bardziej jednoczyć się dla wspólnego dobra" - napisał kard. Sodano w oświadczeniu wydanym z okazji obchodów 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Kościół w świecie...

  • W katolickim kościele św. Michała w centrum Berlina prawdopodobnie nie będzie stałego punktu informacyjnego “Centrum przeciw Wypędzeniom". Kard. Georg Sterzinsky, arcybiskup Berlina, oświadczył, że Centrum może być budowane tylko w oparciu o szeroki konsens społeczny, a to jest niemożliwe ze względu na nieustające protesty zagraniczne. Hierarcha wyraził natomiast zgodę na zorganizowanie czasowej wystawy o wypędzeniach w XX w.
  • Papież Benedykt XVI zgodził się przyjąć 29 sierpnia na audiencji bp. Bernarda Fellaya, kierującego tradycjonalistycznym Bractwem Kapłańskim Św. Piusa X. Informację tę ujawnił bp Richard Williamson, jeden z czterech biskupów, których w 1988 r. - wbrew woli papieża - konsekrował abp Marcel Lefčbvre, za co lefebryści zostali ekskomunikowani przez Jana Pawła II. O audiencję poprosiło Bractwo. W ostatnich latach prowadzono bezskuteczne rozmowy mające na celu pojednanie lefebrystów z Kościołem. “Jest wysoce prawdopodobne zarówno to, że obecny papież jest szczerze przekonany, iż »rozłam« między Bractwem a Rzymem musi zostać zakończony, jak i to, że okaże wszelkie pozory dobrej woli, angażując wszystkie możliwe środki, włącznie z jego długim doświadczeniem rzymskiej dyplomacji i z całym prestiżem jego obecnej wysokiej rangi, by ten »rozłam« zakończyć" - stwierdził bp Williamson, który jednak sądzi, że “porozumienie między Bractwem a Rzymem wydaje się niemożliwe", wszak świętej tradycji nie ma w Rzymie. “Niech nikt nie myśli - napisał biskup - że ponieważ papież ma dobrą wolę, dlatego nie może być neomodernistą, czy też że ponieważ jest on neomodernistą, dlatego nie może kierować się dobrą wolą".
  • Ewangelicko-luterański Kościół Ameryki (ELCA) nie zgodził się na ordynowanie na pastorów aktywnych homoseksualistów i błogosławienie związków osób tej samej płci. Jednocześnie podkreślił konieczność otaczania opieką duszpasterską osób homoseksualnych i zachęcania ich do udziału w życiu Kościoła. Decyzję taką podjęto - stosunkiem głosów 503 do 490 - po burzliwej debacie podczas ogólnokrajowego spotkania w Orlando na Florydzie. Luteranie potwierdzili definicję małżeństwa, przyjętą w 1993 r. przez Konferencję Biskupów tego Kościoła, która uznaje za takie “dozgonne przymierze kobiety i mężczyzny, oparte na wierności". Po głosowaniu bp Mark S. Hanson, zwierzchnik ELCA i prezydent Światowej Federacji Luterańskiej, powiedział, że z góry wiadomo było, iż bez względu na wynik debaty część delegatów będzie rozczarowana. Hierarcha wyraził nadzieję, że nie zerwą oni więzi z Kościołem.
  • Diecezja Leiria-Fatima w Portugalii poinformowała, że ziemskie szczątki s. Łucji, świadka objawień fatimskich, zostaną przeniesione do Bazyliki Sanktuarium Fatimskiego. Stanie się to 19 lutego 2006 r. w wigilię liturgicznego wspomnienia bł. Franciszka i Hiacynty, pozostałych świadków objawień. Pogrzeb zmarłej karmelitanki odbył się w lutym br. w katedrze w Coimbrze, a jej ciało zostało pochowane w Klasztorze św. Teresy. Przeniesienie ciała do Fatimy będzie spełnieniem woli s. Łucji.

... i w Polsce

  • Mówienie o kobiecie jako przeznaczonej tylko do pieluch i garnków to ośmieszanie ogniska domowego - powiedział kard. Józef Glemp w uroczystość Wniebowzięcia. Mszy na jasnogórskim szczycie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. W homilii Prymas stwierdził, że kobiety wpatrzone w Matkę Bożą dokonują upragnionej naprawy świata. Wskazał zarazem na niepokojące zjawiska społeczne, wśród których na pierwszym miejscu wymienił fakt, że zapracowane kobiety cierpią po cichu za grzechy mężów lub synów. Również - jak podkreślił metropolita warszawski - pozycja społeczna kobiety jest niewystarczająca. Żeby to zmienić nie trzeba burzyć struktur społecznych, lecz należy dostrzegać godność kobiety, co powinno być oczywiste w kraju chrześcijańskim. Prymas skrytykował ruchy feministyczne o charakterze politycznym, oskarżając je o wykorzystywanie kobiet przez same kobiety dla władczych pomysłów mężczyzn. Jednocześnie z uznaniem mówił o kobietach, które dokonywały wspaniałych dzieł. Były wśród nich święte i królowe, ale także kobiety pilnujące ogniska domowego. “Geniusz kobiety zaskakuje największych strategów męskiego świata" - podkreślił hierarcha. Kard. Glemp powołał się na przykład życia św. Marii Magdaleny, “apostołki Apostołów", nazywanej przez chrześcijan wschodnich “równą Apostołom", która - jak przypuszcza Prymas - dziś zapewne jeździłaby na motocyklu, prowadziła przedsiębiorstwo, a jednocześnie z całym wdziękiem kobiecości byłaby oddana Panu i Jego królestwu.
  • Po raz pierwszy w historii Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego jego zwierzchnik otrzymał stopień generała Wojska Polskiego. Na wniosek ministra obrony narodowej prezydent Aleksander Kwaśniewski mianował na stopień generała brygady 45-letniego bp. Ryszarda Borskiego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 35/2005