Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Postawa dziecięctwa duchowego, opisana w Psalmie 131, była tematem katechezy na środowej audiencji ogólnej (Papież przybył do Watykanu z Castel Gandolfo, aby spotkać się z wiernymi w Auli Pawła VI). Benedykt XVI przypomniał: “Dziecko, o którym wspomina Psalmista, związane jest z matką relacją bardziej osobową i głęboką, nie zwykłym tylko kontaktem fizycznym i potrzebą pokarmu. Chodzi o więź bardziej świadomą, nawet jeśli ciągle jest ona bezpośrednia i spontaniczna. Jest to myślowe przedstawienie prawdziwego dziecięctwa ducha, które zdaje się na Boga nie ślepo i automatycznie, ale radośnie i odpowiedzialnie".
  • O duchową jedność ze Światowym Dniem Młodzieży w Kolonii zaapelował Benedykt XVI podczas modlitwy “Anioł Pański" w Castel Gandolfo (7 sierpnia). Papież mówił też o roli modlitwy: “O wschodzie słońca i o zmierzchu wielu wierzących podejmuje na nowo każdego dnia swą adorację, co oznacza rozpoznanie obecności Boga, Stworzyciela i Pana wszechświata. To jest wyznanie pełne wdzięczności, które wypływa z głębi serc i napełnia całe istnienie, ponieważ tylko wielbiąc i kochając Boga ponad wszystko człowiek może zrealizować swe życie". Po polsku Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymujących na Jasną Górę i podziękował za modlitwy w jego intencji.
  • W kolejną niedzielę - 14 sierpnia - Papież wspomniał w Castel Gandolfo o wielkich wyznawcach i męczennikach: papieżach Poncjanie i Sykstusie II, kapłanie Hipolicie, diakonie Wawrzyńcu, Teresie Benedykcie od Krzyża, Edycie Stein i Maksymilianie Kolbe. “Wzywam wszystkich ochrzczonych, a w sposób szczególny młodych biorących udział w Światowym Dniu Młodzieży, by spoglądali na te świetlane przykłady ewangelicznego heroizmu" - powiedział Papież. Po polsku dodał: “Pozdrawiam obecnych tu Polaków. Jutro przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jej opiece zawierzam wszystkich, a szczególnie młodzież, która gromadzi się w Kolonii. Niech Bóg wam błogosławi".
  • Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego zdystansował się od stanowiska na temat ewolucji, jakie zajął niedawno kard. Christoph Schönborn. Metropolita Wiednia napisał w “New York Times", że neodarwinizm jest nieprawdziwy i niemożliwy do pogodzenia z nauką Kościoła. W odpowiedzi na łamach brytyjskiego tygodnika katolickiego “The Tablet" ks. George Coyne stwierdził, że arcybiskup Wiednia “zaciemnił" debatę między wiarą i nauką. “Chrześcijanin może całkowicie wierzyć w Bożą opatrzność i równocześnie, że życie może się rozwijać w procesach przypadkowych mutacji genetycznych i naturalnej selekcji" - napisał dyrektor watykańskiego Obserwatorium (o artykule kard. Schönborna pisaliśmy w “TP" nr 30 i 31/05).

Kościół w świecie...

  • Przeniesienie siedziby zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego ze Lwowa do Kijowa nie jest agresją przeciw komukolwiek, ale koniecznością życiową - powiedział sekretarz prasowy tego Kościoła, ks. Ihor Jaciw. W wywiadzie dla gazety “Kommiersant" podkreślił, że planowana na 21 sierpnia przeprowadzka władz greckokatolickich ma zapewnić łatwiejszy dostęp wiernych do głowy Kościoła. Dodał, że sprzeciw Patriarchatu Moskiewskiego wynika ze strachu przed utratą wpływów na Ukrainie.
  • “Kościół w Chinach oczekuje od Kościoła powszechnego pomocy w zakresie formacji duchowej kapłanów" - oświadczył ks. Paolo Pei Junmin w rozmowie z agencją AsiaNews. Ks. Junmin - wraz z grupą kapłanów z podporządkowanego władzom w Pekinie tzw. Kościoła patriotycznego - spotkał się z Benedyktem XVI na audiencji generalnej (3 sierpnia). Kościół w Chinach cierpi przede wszystkim na brak duchownych w wieku średnim, którzy byliby przykładem dla kleryków. To wynik prześladowań z czasów tzw. rewolucji kulturalnej, gdy zamknięto seminaria. Ks. Junmin zwrócił też uwagę, że od 1979 r. obowiązuje prawo nakazujące rodzinom posiadanie tylko jednego dziecka, stąd “większość kandydatów do seminariów stanowią jedynacy rozpieszczeni przez rodziny i nienauczeni życia we wspólnocie. Jest im trudno zrezygnować z dobrobytu i opieki rodziców, aby oddać się służbie Bogu i Kościołowi". Do tzw. Kościoła oficjalnego należy w Chinach 19 wyższych i 5 niższych seminariów, w których uczy się 1000 kleryków. Represjonowany przez władze tzw. Kościół podziemny ma ok. 800 seminarzystów. W całym kraju jest 15-20 mln katolików, po połowie w każdym z Kościołów.
  • Z inicjatywy Kościoła w Hongkongu na miejscowym Uniwersytecie Chińskim powstanie katolicki ośrodek naukowy. Głównym jego zadaniem (placówka jako pierwsza na państwowym uniwersytecie w Chinach ma działać od przyszłego miesiąca) będzie wspieranie dialogu między katolicyzmem i miejscową kulturą.
  • Wielki mistrz Wielkiej Loży Regularnej Włoch mianował kapłana katolickiego wielkim oficjałem Loży. Ksiądz będzie kapelanem masonów. Wielki Mistrz Fabio Venzi nie podał jednak jego nazwiska. “Gdy spojrzymy na kontrowersje między Kościołem i nami, dojdziemy do wniosku, że w rzeczywistości mamy do czynienia ze swoistą komedią pomyłek" - twierdzi Venzi. Wielki mistrz zwrócił uwagę, że dokumenty watykańskie za punkt wyjścia biorą realia masońskie, które sami wolnomularze uważają dziś za “nieprawidłowości". Venzi uważa, że antyklerykalizm innych lóż spowodował “wiele szkód" w potocznym wizerunku masonów. Tymczasem jego organizacja odnosiła się do Stolicy Apostolskiej - jak zaznaczył - zawsze z wielkim szacunkiem.

... i w Polsce

  • 200 tys. pielgrzymów dotarło na Jasną Górę (15 sierpnia). W chwili zamykania tego numeru “Tygodnika" trwała uroczysta Msza.
  • 25. rocznica rozpoczęcia strajku w Stoczni Gdańskiej: 14 sierpnia w kościele św. Brygidy zebrali się stoczniowcy i przedstawiciele “Solidarności". Homilię - wielokrotnie przerywaną oklaskami - wygłosił ks. Henryk Jankowski. Napiętnował “unijne dyrektywy, zalecenia brukselskich komisarzy i waszyngtońskich guru ekonomicznych". “Zgroza ogarnia, gdy narzucane nam są prawa wymyślone w gabinetach wrogich katolikom masonów, żydowskich bankierów czy ateistycznych socjalistów z piekła rodem" - przestrzegał.
  • Rocznicową Mszę w Gdyni celebrował abp Tadeusz Gocłowski: “Czy był drugi taki ruch na świecie? - pytał w homilii. - Chyba nie. Ruch, którego centrum był Bóg i Jego dekalog oraz człowiek i jego godność". “Nie ma solidarności bez miłości" - przypomniał na zakończenie słowa Jana Pawła II wypowiedziane w czerwcu 1999 r. na sopockim hipodromie.
  • Abp Józef Życiński o agentach na KUL. “Trzeba zajrzeć do teczek konkretnych osób i zobaczyć, na czym polegała ich współpraca" - tak metropolita lubelski skomentował ujawnione przez IPN esbeckie dokumenty z 1989 r. Wynika z nich, że na KUL działało 50 tajnych współpracowników. Czterech z nich należało do Senatu uczelni, czterech innych wykładało także w lubelskim seminarium. Zdaniem abp. Życińskiego w rozrachunkach z PRL nie wolno odwoływać się jedynie do statystyki. Nie wiadomo bowiem, jakie informacje przekazywali agenci. Nie jest też na razie jasne, czy sami pisali donosy, czy też zachowały się jedynie raporty prowadzących ich oficerów. Problem infiltracji KUL bada również powołana przez abp. Życińskiego komisja.
  • “Ufam, że Jan Paweł II zostanie uznany za patrona światowego personalizmu" - powiedział ks. Robert Skrzypczak podczas Międzynarodowej Konferencji Personalistów w Warszawie (od 9 do 12 sierpnia). Zdaniem duszpasterza akademickiego ze stołecznego kościoła św. Anny personalizm Karola Wojtyły stanowił “przeciwieństwo tak indywidualizmu, jak i kolektywizmu". Wyrażał się m.in. w prymacie ducha nad materią i osoby nad rzeczą.
  • Na skwerze przed katedrą warszawsko-praską odsłonięto pomnik ks. Ignacego Skorupki (13 sierpnia). Spiżowy, ponad czterometrowy monument jest darem diecezji na 85. rocznicę Cudu nad Wisłą. Ks. Skorupka pełnił obowiązki kapelana 236. ochotniczego Pułku Legii Akademickiej. 14 sierpnia 1920 r. podczas jednego z ataków padł trafiony w czoło sowiecką kulą. Józef Piłsudski nadał mu Krzyż Virtuti Militari i mianował pośmiertnie majorem.
  • Trwają prace nad uruchomieniem TV Emaus - poinformował portal press.pl. Stacja prowadzi negocjacje z operatorami sieci kablowych (od 15 maja program można oglądać w internecie: www.emaus.waw.pl). “Człowiek wierzący, protestant, katolik czy prawosławny, wracając po dniu ciężkiej pracy do domu, powinien mieć możliwość włączenia takiego chrześcijańskiego MTV" - tłumaczy redaktor naczelny Jan Kotlarz, były dziennikarz Radia Maryja. Na razie w internetowym TV Emaus między klipami można zobaczyć spoty wyborcze LPR.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 34/2005