Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • “Udział w niedzielnej Mszy św. powinien być odbierany przez chrześcijan nie jako nakaz czy ciężar, lecz jako pragnienie i radość" - powiedział Benedykt XVI w rozważaniach przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański" (12 czerwca). “Zgromadzenie się wraz z braćmi, wysłuchanie Słowa Bożego i karmienie się Chrystusem ofiarowanym za nas jest przeżyciem nadającym sens życiu i napełniającym serca pokojem" - podkreślił.
  • Owocnego spotkania z Chrystusem i odnowy serc podczas III Krajowego Kongresu Eucharystycznego życzył Polakom Benedykt XVI podczas audiencji środowej. Papież rozważał Psalm 123. Na Placu Św. Piotra zebrało się ponad 30 tys. pielgrzymów. Witając ich, Benedykt XVI nawiązał do ulewy, która przeszła nad Rzymem: “Niestety nacierpieliście się z powodu deszczu". A kiedy na zakończenie spotkania niebo wypogodziło się, dodał: “Pokazało się trochę słońca na znak czułości ze strony Pana".
  • “Watykan gotów jest nawiązać stosunki dyplomatyczne z Pekinem" - stwierdził podczas wizyty w Singapurze abp Giovanni Lajolo (17 czerwca). Watykański szef dyplomacji zastrzegł, że władze chińskie muszą uznać, iż wolność wyznania należy do najważniejszych swobód człowieka i obywatela. Niedawno bp Joseph Zen z Hongkongu ujawnił, że Watykan - w celu nawiązania stosunków dyplomatycznych z Pekinem - gotów jest na ustępstwa, np. przeniesienie nuncjatury z Tajwanu do Chin. Tymczasem komunistyczne władze prowincji Jilin aresztowały blisko sześciuset wiernych z tzw. Kościoła podziemnego. Większość zwolniono po dwóch dobach przesłuchań.
  • Decyzja ośmiu najbogatszych państw o umorzeniu długów krajom ubogim może być pierwszym krokiem ku prawdziwej międzynarodowej solidarności - oświadczyła Papieska Rada “Iustitia et Pax" w związku z anulowaniem zadłużenia 18 państw rozwijających się i planowanym rozszerzeniem tej decyzji na następne 20 krajów. “Ale nie wystarczy samo tylko zniesienie długów. Trzeba zwiększyć pomoc na rozwój" - czytamy w komunikacie Rady.
  • Ekumeniczne zaangażowanie Kościoła katolickiego jest nieodwracalne - przypomniał Benedykt XVI podczas spotkania z sekretarzem generalnym Światowej Rady Kościołów dr. Samuelem Kobią (16 czerwca). Pastorowi towarzyszyła małżonka Ruth. Założona w 1948 r. Rada zrzesza 342 wspólnoty chrześcijańskie.
  • Papież przekazał przez telefon komórkowy błogosławieństwo dla zakonnicy, która cierpi na raka. Podczas audiencji generalnej jeden z niepełnosprawnych poprosił Benedykta XVI, aby porozmawiał z siostrą Marią Cristiną z klasztoru baptystynek w Angri koło Salerno. Papież miał powiedzieć zakonnicy: “Bądź spokojna o swe zdrowie. Będę się modlić za ciebie, wiedząc, jak bardzo cierpisz. Błogosławię ci".

Kościół w świecie...

  • “Rezultaty referendum w sprawie częściowego uchylenia prawodawstwa dotyczącego sztucznego zapłodnienia świadczą o dojrzałości naszego narodu" - powiedział kard. Camillo Ruini, przewodniczący Episkopatu Włoch. Głosowanie unieważniono ze względu na zbyt niską frekwencję (niecałe 26 proc.). “Włosi - uważa kardynał, który nawoływał do zbojkotowania referendum - kochają życie i nie ufają wiedzy, która uzurpuje sobie prawo do manipulowania życiem. Społeczność katolicka okazała się wobec tego wyzwania zwarta jak nigdy dotąd". Dodał też: “Nie walczyłem, aby zwyciężyć, i nie zwyciężyłem. Uważam się za osobę, która dopuściła do głosu własne sumienie".
  • Międzynarodowe Stowarzyszenie Astronomiczne nadało imię filipińskiego jezuity Victora L. Badillo planetoidzie, która krąży wokół Słońca na orbicie między Marsem i Saturnem. W ten sposób ks. Badillo, wykładowca fizyki i pracownik obserwatorium w Manili, wszedł do grona jezuitów, których imiona noszą ciała niebieskie. Tylko na Księżycu aż 35 kraterów nazwano ku czci członków Towarzystwa Jezusowego.

... i w Polsce

  • Podpisanie przez biskupów rzymskokatolickich z Polski i greckokatolickich z Ukrainy listu o przebaczeniu i pojednaniu zakończyło 332. zebranie plenarne Episkopatu w Warszawie (17 i 18 czerwca). “Wznieśmy się ponad polityczne poglądy i historyczne zaszłości, ponad nasze kościelne obrządki, nawet ponad naszą narodowość - ukraińską i polską" - czytamy w dokumencie, pod którym podpisy złożyli kard. Józef Glemp i kard. Lubomyr Huzar, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Hierarchowie zaapelowali, aby Polacy i Ukraińcy wspólnie wypowiedzieli słowa: “Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" (zobacz komentarz na s. 3). “Nie wymazujemy nic z tego, co było złe w historii, ale też dostrzegamy to, co było dobre, a dobro zwycięża" - skomentował list kard. Glemp. 26 czerwca dokument zostanie ogłoszony we Lwowie. Biskupi obradowali również nad projektem listu z okazji 40. rocznicy “Orędzia Biskupów Polskich do Biskupów Niemieckich". Pracami kierują abp Henryk Muszyński z Gniezna i bp Franz Kamphaus z Limburga. List ma być opublikowany podczas obrad Episkopatów: Niemiec w Fuldzie (21 września) i Polski we Wrocławiu (23 lub 24 września).
  • Biskupi dyskutowali również o potrzebie uregulowania statusu kościelnego Rodziny Radia Maryja. Chodzi o to, aby “biskupi mieli wgląd we wszystko, co się tam dzieje" - wyjaśnił abp Tadeusz Gocłowski. Metropolita gdański zastrzegł: “nie chcemy szukać konfliktów, lecz pozytywnych rozwiązań i doprowadzić do tego, aby to, co jest faktem, stało się także rzeczywistością kanoniczną". Z kolei bp Jan Wątroba ma powołać zespół ds. duszpasterstwa kobiet.
  • W komunikacie końcowym biskupi zaapelowali o “przezwyciężanie postawy zniechęcenia i przeciwdziałanie narastającym w naszej Ojczyźnie konfliktom moralnym i społecznym". Zaprosili katolików do dziękczynienia Bogu za “błogosławione skutki zrywu solidarnościowego" sprzed ćwierćwiecza. Odnieśli się również do esbeckich teczek: “Ujawniania dokumentów wspomnianych służb nie można dokonywać w atmosferze intryg i pomówień, bez umożliwienia obrony osobie oskarżanej. Przede wszystkim zaś nie wolno zapominać o podstawowej odpowiedzialności osób i instytucji, które łamały ludzkie sumienia, tworząc system bezprawia i zakłamania, a dziś nie potrafią się zdobyć na wyrażenie elementarnej skruchy".
  • Abp Józef Życiński zarzucił gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu naginanie faktów: podczas spotkania z prasą w Lublinie metropolita skrytykował byłego prezydenta za interpretację komunikatu Episkopatu z listopada 1981 r., zawartą w niedawnym liście do “Tygodnika" (nr 25/2005). Jaruzelski zasugerował, że w 1981 r. biskupi ostrzegali przed wojną domową, o czym miałyby świadczyć słowa: “Kraj nasz znalazł się w wielkim niebezpieczeństwie. Przesuwają się nad nim ciemne chmury, grożące walką bratobójczą". Zdaniem abp. Życińskiego biskupi myśleli wtedy “o dramacie Kaina, a nie o tym, że Abel przygotowuje wojnę domową". Arcybiskup dodał, że dla Kościoła symbolem “bratobójczych, kainowych działań" było zamordowanie ks. Jerzego Popiełuszki czy pobicie w Bydgoszczy Jana Rulewskiego.
  • “Zdrowy rozsądek nie wyprowadził się z Wiejskiej" - tak bp Stanisław Stefanek skomentował odrzucenie przez Sejm projektu ustawy o równym statusie mężczyzn i kobiet (17 czerwca). Przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Episkopacie ubolewa, że “gdy parlamentarzyści mają tyle poważnych zadań wobec ojczyzny, wobec ładu prawnego, zabrano im trochę czasu na zajmowanie się rzeczą niepoważną".
  • W Warszawie rozpoczął się III Krajowy Kongres Eucharystyczny (18 czerwca). Jego hasło brzmi: “Pozostań, Panie w naszych rodzinach". Podczas niedzielnej Mszy na Placu Piłsudskiego odbyła się beatyfikacja trzech polskich księży: Władysława Findysza, Ignacego Kłopotowskiego i Bronisława Markiewicza (zobacz s. 13). Relację z Kongresu zamieścimy w następnym numerze “Tygodnika".
  • Kilkanaście tysięcy dzieci uczestniczyło w 7. Pielgrzymce Podwórkowych Kółek Różańcowych na Jasną Górę (12 czerwca). Mszy przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. Podwórkowe Kółka Różańcowe zaczęły powstawać w lipcu 1997 r. To inicjatywa Madzi Buczek, która cierpi na łamliwość kości. Do ruchu należy dziś ponad 125 tys. dzieci z 30 krajów, m.in. Brazylii i Australii.
  • W Kielcach odbyła się 6. Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Wyroby i usługi - od projektów architektonicznych po haftowane ornaty - zaprezentowało 237 firm z 12 krajów.
  • Sąd w Gdańsku skazał ks. Zbigniewa B., byłego pełnomocnika wydawnictwa Stella Maris, na trzy lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat (17 czerwca). Skazany za malwersację i działanie na szkodę archidiecezjalnego wydawnictwa kapłan zapłaci też pięć tys. złotych grzywny. Sąd przychylił się tym samym do wniosku ks. Zbigniewa B. o dobrowolne poddanie się karze. Sprawa stanowi jeden z wątków afery Stella Maris; prokuratura postawiła już zarzuty kilkunastu innym osobom.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 26/2005