Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • W uroczystość Katedry św. Piotra Jan Paweł II mówił o znaczeniu prymatu Piotrowego - “szczególnej posługi, jaką Bóg powierzył przywódcy Apostołów, by utwierdzał i prowadził Kościół w jedności wiary". W rozważaniach przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański" Papież podkreślił, że ta niezbędna misja “nie opiera się na zdolnościach ludzkich, lecz na samym Chrystusie, który jest kamieniem węgielnym wspólnoty Kościoła".
  • Technologia nie może zastąpić prawdziwego ojcostwa i macierzyństwa - podkreślił Jan Paweł II, przemawiając do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Konferencja z okazji 10-lecia Akademii poświęcona była problematyce sztucznego zapłodnienia. Jan Paweł II stwierdził, że technologia, która zastępuje prawdziwe ojcostwo i macierzyństwo, zagraża godności zarówno rodziców, jak i poczętych w ten sposób dzieci. Papież przypomniał, że celem badań naukowych powinno być “naturalne przezwyciężenie bezpłodności małżonków". Podczas sesji kard. Fiorenzo Angelini, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia, wystąpił z inicjatywą rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego prof. Jerome Lejeune’a, pierwszego prezesa Papieskiej Akademii Życia (wybitnego genetyka, odkrywcy m.in. chromosomu odpowiedzialnego za zespół Downa).
  • Wkrótce powstanie mieszana grupa robocza dla rozwiązania problemów w stosunkach między rosyjską Cerkwią a Kościołem rzymskokatolickim. Porozumienie w tej sprawie zawarto 19 lutego w Moskwie podczas spotkania kard. Waltera Kaspera z przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, metropolitą Cyrylem (patrz tekst obok).
  • Papież wezwał Turcję do nadania statusu prawnego Kościołowi katolickiemu - apel znalazł się w przesłaniu do nowego ambasadora tego kraju przy Stolicy Apostolskiej, Osmana Duraka, który 21 lutego złożył listy uwierzytelniające. Jan Paweł II wiąże nadzieje na uznanie prawnego statusu Kościoła z faktem, że Ankara stara się o członkostwo w UE: “Kościół nie wymaga dla siebie przywilejów; żąda tylko poszanowania praw człowieka i zapewnienia katolikom swobodnego korzystania z tych praw". Papież opowiedział się też za zjednoczeniem Cypru.

Kościół w świecie...

  • W latach 1950-2002 prawie 4500 księży w USA, czyli nieco ponad 4 proc. wszystkich pełniących w tym okresie posługę, oskarżono o seksualne wykorzystywanie nieletnich - wynika z raportu opublikowanego przez CNN. Żaden z amerykańskich hierarchów, pytanych o wiarygodność tych danych, nie chciał ich komentować, zaznaczając, że wszystko się wyjaśni, gdy 27 lutego biskupi opublikują własny raport na ten temat. Bp Wilton Gregory, przewodniczący Episkopatu, stwierdził, że zainicjowane przez Kościół studium może okazać się bolesne, niemniej jest koniecznym elementem procesu przeciwdziałania “straszliwemu zjawisku w życiu naszej wspólnoty".
  • Synod Generalny Kościoła Anglii skrytykował propozycję uznania prymatu papieskiego, zawartą w ekumenicznym uzgodnieniu “Dar autorytetu" Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej z 1999 r. Strona anglikańska tego dialogu wyraziła gotowość uznania “uniwersalnego prymatu" biskupa Rzymu w pojednanym Kościele, jak również - pod pewnymi warunkami - jego nieomylności. Zdecydowana większość uczestników synodu stwierdziła jednak, że uzgodnienie jest bardzo niejasne i czysto akademickie w kontekście choćby anglikańskiej praktyki święceń kapłańskich kobiet, na co nie zgadza się Papież.
  • Kościół Baptystów Południa, licząca 16 mln członków największa protestancka wspólnota w USA, wystąpił ze Światowego Aliansu Baptystów (BWA), z siedzibą w Londynie. Amerykańscy baptyści zarzucili Aliansowi zbytni liberalizm i obronę “nienormalnych i niebezpiecznych teologii", w tym m.in. wspieranie ordynacji kobiet. Alians istnieje od 99 lat; skupia baptystów ze 119 krajów.
  • Arcybiskup Christodoulos, zwierzchnik Greckiej Cerkwi Prawosławnej, wydał “dziesięć przykazań" dla duchownych na czas letniej olimpiady w Atenach. Księża, nie zważając na upały, mają nosić strój duchowny. Udając się na stadiony “winni zachowywać się z powagą". Dla turystów mają być “nienaganni i gościnni". Wygląd świątyń powinien być “absolutnie doskonały". Kościoły mają być otwarte dłużej niż zwykle, ma w nich cicho rozbrzmiewać muzyka bizantyjska, a dla turystów należy przygotować darmowe broszury. Dzwony kościelne nie powinny dzwonić zbyt głośno. Na czas igrzysk duchowni i świeccy pracownicy kościelni nie mogą liczyć na urlopy.

... i w Polsce

  • Biskupie listy na Wielki Post. Polaków “nie oszczędza jakaś światowa epidemia niemocy i bezradności. Klimat bezprawia, fałszywej wolności pod hasłem »byleby mnie nie przyłapali«, wielkich afer i tych nieuczciwości, za które najboleśniejszą karą jest zobojętnienie sumienia i serca" - ostrzega wiernych kard. Franciszek Macharski. Metropolita krakowski apeluje, by powrócić do papieskiego przesłania z Krakowskich Błoń w 1979 r., które także i dziś może stać się “umocnieniem słabnących". Abp Józef Życiński zaapelował o udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego: “Gdybyśmy zlekceważyli nadchodzące wybory, byłoby to równocześnie lekceważeniem Ewangelii, którą mamy głosić światu", bowiem bierność oznaczałaby zgodę, aby “o przyszłości Europy decydowali przede wszystkim ci, którzy bronią aborcji i eutanazji, usprawiedliwiają zabijanie ludzkich embrionów, podważają świętość rodziny, proponują wzory życia obce chrześcijaństwu" - czytamy w liście zatytułowanym “Współtworząc historię". “Lepiej wspomożemy bezrobotnego wyszukując mu jakieś płatne zajęcie, niż gdybyśmy mu dali jałmużnę" - twierdzi abp Józef Michalik. Metropolita przemyski list poświęcił chrześcijańskiemu miłosierdziu, pod które “podszywają się niejednokrotnie różni »działacze«, organizując parady i »świąteczne orkiestry«". Do powstrzymania się od zabaw we wszystkie piątki roku przekonuje bp Jan Szlaga. Ordynariusz pelpliński nazwał tzw. bezstresowe wychowanie dzieci -“jedną z większych bzdur" przełomu wieków.
  • Pamięć błogosławionego ks. Emiliana Kowcza uczcili przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich oraz wyznawcy judaizmu (18 lutego). W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci ks. Kowcza. W modlitwie na Majdanku uczestniczyli m.in. greckokatolicki biskup Sofron Mudryj, abp Józef Życiński i bp Janusz Jagucki z Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz goście z Peremyślan na Ukrainie, skąd pochodził ks. Kowcz (m.in. urodzony tam Adam Rotfeld, wiceminister polskiego MSZ). Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie, kard. Lubomyr Huzar, nazwał ks. Kowcza błogosławionym, “który należy do wszystkich nas". Psalm w języku hebrajskim odmówił Sławomir Lewandowski, delegat rabina Warszawy i Łodzi. Emilian (Omelian) Kowcz jako proboszcz parafii w Peremyślanach (40 km od Lwowa) uratował grupę Żydów, którą oddział SS prowadził do synagogi, by ich tam spalić. Po osadzeniu na Majdanku pomagał współwięźniom różnych narodowości i wyznań. Zmarł w obozowym szpitalu w lutym 1944 r. Jan Paweł II ogłosił ks. Kowcza błogosławionym 27 czerwca 2001 r. we Lwowie. Rada Żydowska Ukrainy nadała mu tytuł “Sprawiedliwego Ukrainy".
  • Caritas stara się o status organizacji pożytku publicznego. Od 1 stycznia każdy może przekazać jeden procent podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego. W lutym Caritas Polska oraz dwie Caritas diecezjalne: gnieźnieńska i kielecka, złożyły wnioski do Krajowego Rejestru Sądowego o przyznanie im takiego statusu. Decyzja zapadnie najwcześniej na przełomie lutego i marca (termin składania PIT-ów minie 30 kwietnia).

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 09/2004