Kronika religijna

Stolica Apostolska
 • Papież po raz kolejny zaapelował o zaprzestanie rozlewu krwi w Iraku i Ziemi Świętej. “Z wielkim smutkiem odnotowuję tragiczne informacje, jakie docierają z Ziemi Świętej i Iraku" - powiedział Jan Paweł II przed niedzielną modlitwą “Regina Coeli". Zapewnił, że myślą i modlitwą jest blisko rodzin i tych, którzy drżą o losy najbliższych, szczególnie zatrzymanych jako zakładnicy. Jan Paweł II zwrócił się do porywaczy o “okazanie ludzkich uczuć". “Błagam ich, by przywrócili rodzinom osoby, które znalazły się w ich rękach" - powiedział Papież. Przemawiając po polsku, nawiązał do krakowskich uroczystości: “Dziś, w niedzielę Bożego Miłosierdzia, pielgrzymuję duchowo do Łagiewnik, aby modlić się ze wszystkimi pielgrzymami o miłosierdzie, którego dziś tak bardzo potrzebuje świat".
 • “Nieustannie zawierzam Jezusowi miłosiernemu Polskę i cały świat" - powiedział Jan Paweł II do rodaków podczas środowej audiencji generalnej na Placu św. Piotra. Papież, w obecności 25 tys. wiernych, mówił o oktawie Zmartwychwstania Pańskiego, które stanowi “niewyczerpane źródło nadziei dla ludzkości".
 • Stolica Apostolska jest gotowa pośredniczyć w uwolnieniu zakładników przetrzymywanych przez rebeliantów irackich - oświadczył 15 kwietnia przed mikrofonami Radia Watykańskiego nuncjusz apostolski w Bagdadzie, abp Fernando Filoni. Gotowość do mediacji potwierdził dzień później przewodniczący Papieskiej Rady “Iustitia et Pax" kard. Renato Martino. Hierarcha, który przez 16 lat reprezentował Stolicę Apostolską w nowojorskiej siedzibie ONZ, potwierdził, że Watykan czyni wciąż starania o to, by “wspólnota międzynarodowa weszła na scenę", przekształcając stacjonowanie obcych wojsk w Iraku w “czynnik wprowadzający pokój między wszystkimi częściami składowymi społeczeństwa irackiego".
 • W czwartek Jan Paweł II wybrał się na wycieczkę. Papież przebywał kilka godzin w lasach niedaleko uzdrowiskowej miejscowości Fiuggi. Jego samochód wjechał w głąb lasu, Jan Paweł II wysiadł i skrył się pod specjalnie dla niego przygotowanym zielonym namiotem. Kilka przypadkowych osób dyskretnie oddaliła papieska ochrona. Podczas audiencji ogólnej dzień wcześniej Jan Paweł II zrezygnował z odczytania tekstu katechezy. Jak wyjaśnił rzecznik prasowy Joaquín Navarro-Valls, Papież uczynił to na życzenie lekarzy, którzy zalecili mu wypoczynek po świątecznych trudach.

Kościół w świecie...

 • W tym roku Wielkanoc w Jerozolimie celebrowało znacznie więcej pielgrzymów i miejscowych chrześcijan niż w trzech poprzednich latach. Mimo terroru w Ziemi Świętej, domy dla pielgrzymów na jerozolimskim Starym Mieście były zajęte do ostatniego miejsca. W Wielki Piątek chrześcijanie różnych wyznań (w tym roku wszyscy obchodzili Wielkanoc w tym samym czasie) - z koronami cierniowymi na głowach i krzyżami - przeszli w procesjach ulicami Jerozolimy.
 • Patriarcha Bartłomiej I formalnie przyjął przeprosiny Jana Pawła II za udział Kościoła katolickiego w splądrowaniu Konstantynopola przed 800 laty. Papież prosił prawosławie o przebaczenie podczas wizyty w Grecji w 2001 r. 13 kwietnia, w 800. rocznicę zdobycia Konstantynopola przez krzyżowców, honorowy zwierzchnik światowego prawosławia - pozytywnie odpowiadając na papieską prośbę - powiedział: “Duch pojednania jest silniejszy niż duch nienawiści". Podkreślił też potrzebę jedności Europy, cytując słowa Jana Pawła II o obu płucach chrześcijaństwa.
 • Muzułmanie w Hiszpanii domagają się oddania im do użytku części katolickiej katedry w Kordobie, wzniesionej na byłym meczecie - powstałym z kolei na fundamentach jeszcze starszego kościoła. W regionie Kordoby mieszka ok. 500 wyznawców islamu (na 300 tys. w całym kraju). Organizacje islamskie uważają jednak, że obiekt powinien wrócić do nich, przynajmniej w części, stając się miejscem dialogu między religiami. Żądanie spotkało się z poparciem lewicowych partii Hiszpanii. Muzułmanie poinformowali, że prośbę przedstawili wcześniej Watykanowi. Stolica Apostolska miała stwierdzić, że w tej sprawie kompetentny jest tylko miejscowy biskup.
 • Wspólnoty anglikańskie Afryki zdecydowały o odrzuceniu pomocy finansowej od tych diecezji anglikańskich, które zgadzają się na kapłaństwo homoseksualistów. Zebrani w Nairobi arcybiskupi stwierdzili, że Kościół episkopalny (anglikański) w USA powinien być ukarany za biskupią konsekrację jawnego homoseksualisty, chyba że “w ciągu trzech miesięcy wyrazi skruchę". W przeciwnym razie Kościoły Afryki będą zmuszone podjąć odpowiednie działania w ramach światowej Wspólnoty Anglikańskiej, niemniej - jak powiedział abp Peter Akinola z Nigerii - rozbicie jedności Wspólnoty nie jest brane pod uwagę. Amerykański Kościół episkopalny do tej pory był jednym z głównych źródeł pomocy dla ubogich anglikanów z Afryki. “Nie boimy się trudności - stwierdził jednak abp Akinola. - Ważniejsza jest Ewangelia".

... i w Polsce

 • Episkopat ogłosił “Słowo biskupów z okazji przyjęcia Polski do Unii Europejskiej".
 • Biskupi wezwali wiernych i ludzi dobrej woli do udziału w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. “Apelujemy nie tylko o sam udział, ale także o wybranie takich przedstawicieli Narodu, którzy będą umieli działać dla dobra Polski, Europy a także Kościoła" - napisali hierarchowie w “Apelu biskupów polskich o odpowiedzialność za przyszłość Polski i Europy w obliczu wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej". Dokument zaprezentowano 14 kwietnia w Warszawie. Episkopat przypomniał, że katolicy nie mogą głosować na ugrupowania polityczne, które “postulują treści godzące w życie i rodzinę". Biskupi zwrócili także uwagę na konieczność prawnego zagwarantowania polskiej własności na Ziemiach Północnych i Zachodnich, powstałej po II wojnie światowej. Opublikowane tego samego dnia “Apel" i “Słowo" nie są listami pasterskimi, dlatego nie muszą być czytane w kościołach. Abp Tadeusz Gocłowski zachęca jednak księży, aby odczytali “Apel" z ambony w dniu wejścia do Unii Europejskiej, 1 maja albo w dniu święta narodowego 3 maja. Oba dokumenty przetłumaczono na angielski i przesłano do ambasadorów państw członkowskich i kandydujących do UE, a także do struktur kościelnych działających przy instytucjach europejskich.
 • Księża nie będą mogli utrudniać chrztu dzieciom, których rodzice nie mają ślubu kościelnego - taki m.in. zapis ma znaleźć się w dokumentach Synodu Archidiecezji Poznańskiej. Otworzył go uroczyście Mszą w miejscowej katedrze metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki (18 kwietnia). “Nie można karać dziecka za to, że jego rodzice nie spełniają pewnych wymogów. Takie sytuacje zdarzały się czasem w parafiach, dlatego abp Gądecki wydał już w tej sprawie specjalny dekret" - tłumaczył przewodniczący sekretariatu Synodu, ks. Paweł Deskur. Jak poinformował, synod zajmie się ujednoliceniem oraz “regulacją prawodawstwa kościelnego na terenie archidiecezji poznańskiej, by odpowiadało ono prawu powszechnemu Kościoła". Opracuje np. przepisy dotyczące udzielania sakramentów. Prace zgromadzenia mają się zakończyć wiosną 2007 r.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 17/2004

Podobne artykuły