Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Lourdes we Francji (14 i 15 sierpnia). Motywem jego 104. podróży były obchody 150-lecia ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi.
  • Papież wezwał młodych Rosjan do strzeżenia i przekazywania innym tradycji chrześcijańskiej. Taki apel znalazł się w orędziu z okazji spotkania młodzieży katolickiej w Irkucku, zorganizowanego w dniach 11-15 sierpnia w ramach przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży 2005 w Kolonii. Choć Kościół katolicki w Rosji prześladowano, pozostał wierny Chrystusowi - przypomniał Jan Paweł II. W cierpieniu dla Ewangelii katolicy stanęli ramię w ramię z prawosławnymi i protestantami, a “ich świadectwo stało się dla nas wszystkich wspólnym dziedzictwem". Kościół wiąże wielkie nadzieje z młodzieżą: “z ufnością oczekuje od was entuzjazmu, a od siły waszej młodości nowej energii dla swojej misji". Papież wezwał młodych, by przeciwstawiali się “śmiercionośnej" pokusie pozostawiania Boga poza swoim życiem bądź sprowadzania wiary do epizodycznych i formalnych gestów. “Nie dopuśćcie do utraty wolności, zdobytej w waszej ukochanej ojczyźnie za cenę ogromnych ofiar i cierpień, przez skierowanie się ku fałszywym ideałom. Naszą prawdziwą wolnością jest Chrystus, gdyż jedynie On ostatecznie wyzwolił nas z niewoli grzechu. Wyłącznie w Nim nasze serce znajdzie sens i pokój" - czytamy w papieskim przesłaniu.
  • “Tylko wiara głęboko powiązana z rozumem może osłabić radykalizmy i umożliwić odnalezienie równowagi w dialogu kultur" - powiedział kard. Joseph Ratzinger w wywiadzie dla dziennika “Le Figaro". Prefekt Kongregacji Nauki Wiary sprzeciwił się włączeniu Turcji do UE z powodu odrębności kulturowej kraju nad Bosforem. Przypomniał zmagania imperium ottomańskiego z Bizancjum, wojny bałkańskie i odsiecz wiedeńską. Zdaniem kardynała, Turcja powinna zacieśniać więzi kulturowe z krajami arabskimi, jednocześnie współpracując z Europą, zwalczając postawy fundamentalistyczne i pozostając wierna wartościom ogólnoludzkim.
  • “Mówimy »nie« klonowaniu w celach terapeutycznych, ponieważ wiąże się to z zabiciem bezbronnej istoty ludzkiej" - powiedział w Radiu Watykańskim członek Papieskiej Akademii Życia, ks. Ignacio Carrasco de Paula. Zdaniem dyrektora Instytutu Bioetyki Katolickiego Uniwersytetu Sacro Cuore w Rzymie, władze Wielkiej Brytanii - zezwalając na klonowanie istot ludzkich - próbują uciec się do “cudownego" sformułowania: “w celach terapeutycznych", które jednak niczego nie wyjaśnia.
  • Ks. de Paula podkreślił, że medycyna “dysponuje innymi technikami, które okazały się już skuteczne i które nie wymagają poświęcania ludzkich embrionów". Watykan zgadza się na klonowanie w celach terapeutycznych jedynie tych komórek ludzkich, które nie są zarodkami.
  • Kard. Renato Martino postuluje przyjęcie karty migracji. W wywiadzie dla dziennika “Corriere della Sera" przewodniczący Papieskiej Rady “Iustitia et Pax" powiedział, że w karcie powinien się znaleźć zapis o prawie człowieka do emigracji. “Państwa nie mogą mieć na celu wyłącznie ochrony własnego dobrobytu. Nie mogą lekceważyć realnych potrzeb tych, którzy w dramatycznych okolicznościach zmuszeni zostali do szukania gościny" - podkreślił kard. Martino, nawiązując do tragedii nielegalnych libijskich imigrantów (w nocy z 7 na 8 sierpnia u wybrzeży Sycylii zginęło co najmniej 28 Libijczyków). Hierarcha uważa, że tylko pomoc krajom rozwijającym się może zahamować zjawisko masowej emigracji do państw rozwiniętych.
  • Z okazji Igrzysk Olimpijskich w Atenach Papież przesłał na ręce prezydenta Grecji Constantinosa Stephanopoulosa telegram. Życzył, by Olimpiada stała się okazją do pogłębiania braterstwa między narodami i kulturami. Sport jest bowiem “uniwersalnym językiem ludzkości, stwarzającym ducha rodziny i pozwalającym przezwyciężyć przemoc, która naznacza dzisiejszy świat".

Kościół w świecie...

  • Abp John Vlazny powiedział, że za decyzją o ogłoszeniu bankructwa przez diecezję Portland stoi Duch Święty. Bankructwo ogłoszono z powodu niemożności wypłacenia odszkodowań za przestępstwa pedofilii popełnione przez tamtejszych księży. Arcybiskup przyznał, że sprawę konsultował z Watykanem, ale ostatecznie sam zdecydował się na taki krok.
  • “W stosunkach z Kościołem rzymskokatolickim nie dzieje się nic nowego - oprócz tego, że 28 sierpnia do Rosji wróci kazańska ikona Matki Bożej, która obecnie znajduje się w apartamentach Papieża" - oświadczył Aleksy II, zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, podczas spotkania z prezydentem Władimirem Putinem. Hierarcha stwierdził, że ikona jest kopią i nie ma potrzeby, by do Moskwy przywiózł ją sam Papież. Tę misję wypełnią dwaj kardynałowie.
  • Ks. Stephen Somerville, duchowy doradca Mela Gibsona, został zawieszony w czynnościach kapłańskich przez kard. Aloysiusa Ambrozica z Toronto. Powód: ksiądz związał się z tradycjonalistycznym ruchem lefebvrystów, ekskomunikowanym przez Jana Pawła II. Od zeszłego roku odprawia dla członków ruchu Msze trydenckie.

... i w Polsce

  • Czesław Miłosz “był wielkim, mądrym człowiekiem o chrześcijańskiej duszy" - tak zmarłego 14 sierpnia poetę wspominał kard. Franciszek Macharski. Roberto Mussapi, szkicując sylwetkę Noblisty na łamach dziennika Episkopatu Włoch “Avvenire", uznał go za “jednego z najważniejszych poetów ubiegłego stulecia".
  • Watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanowiła na 2 lipca obowiązkowe wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. O decyzji Stolicy Apostolskiej poinformował kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów przybyłych do licheńskiego sanktuarium na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jego kustosz, ks. Eugeniusz Machulski. Licheń odwiedza rocznie 1,5 mln wiernych.
  • “Światu potrzeba ludzi zafascynowanych Bogiem" - powiedział na Jasnej Górze abp Józef Życiński, który przewodniczył Mszy dla pieszych pątników z Lublina, Łowicza, Zamościa oraz uczestników Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej (14 sierpnia). Metropolita lubelski podkreślił, że w świecie, gdzie często dominują kłamstwo i fałsz świadectwo “pozytywnej fascynacji Bogiem jest czymś bardzo ważnym". Nawiązując do dyskusji wokół Funduszu Kościelnego (zobacz artykuł Anny Matei - obok), arcybiskup podkreślił, że ujawniająca się przy okazji agresja niektórych środowisk przybrała postać polskiej wersji ksenofobii, a raczej - “klerofobii". Znów usiłuje się wprowadzić sztuczny podział między księżmi a społeczeństwem, który bezskutecznie próbowano stworzyć w przeszłości: “Niewiele można rokować tym, którzy chcą wskrzeszać taką tradycję" - stwierdził abp Życiński. Na zakończenie metropolita ostro skrytykował Młodzież Wszechpolską, która w czasie wejścia pielgrzymki lubelskiej na Jasną Górę rozdawała ulotki. “W świecie celebruje się »Naszość«: nasza partia, nasz przywódca. Nasza wersja »Naszości« jest uniwersalna. Dlatego proszę, aby nigdy podczas pielgrzymek nie rozdawać ulotek propagujących jedną grupę czy partię" - powiedział.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 34/2004