Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Jan Paweł II przebywał z dwudniową wizytą w Szwajcarii
  • Papież przyjął w Watykanie prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a W. Busha (4 czerwca). Po blisko 20-minutowej rozmowie w cztery oczy Jan Paweł II wygłosił przemówienie. Wyraził w nim pragnienie, by trudna sytuacja w Iraku jak najszybciej się unormowała “przy aktywnym udziale społeczności międzynarodowej, a zwłaszcza ONZ", aby “zapewnić szybkie przywrócenie suwerenności" kraju. Nawiązał także do skandalu z torturowaniem irackich więźniów: “W ostatnich tygodniach wyszły na jaw inne godne ubolewania wydarzenia, które zaniepokoiły obywatelskie i religijne sumienie wszystkich i jeszcze bardziej utrudniły szczere i zdecydowane oddanie wspólnym wartościom ludzkim: brak takiego oddania uniemożliwia położenie kresu wojnie i terroryzmowi". Papież z uznaniem mówił natomiast o zaangażowaniu USA w pomoc humanitarną dla krajów afrykańskich oraz działaniach samego prezydenta Busha w obronie życia poczętego i instytucji rodziny.
  • “Dziś można powiedzieć, że było to wydarzenie opatrznościowe" - napisał Jan Paweł II w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z okazji 25. rocznicy pierwszej pielgrzymki do ojczyzny. “Kiedy wraz z biskupami, duchowieństwem i wszystkimi wiernymi modliłem się wówczas o dar Ducha Świętego, o to, aby zstąpił i odnowił oblicze naszej ziemi, czy mogłem przypuszczać, że tak szybko ujrzymy pierwsze owoce tej modlitwy?" - czytamy w liście. Papież zachęcił Polaków do stałegj troski o dobro wspólne. “Gorąco wierzę - napisał - że wysiłek stałej duchowej przemiany będzie owocował w sercach Rodaków dalszym rozwojem narodowej kultury głęboko zakorzenionej w chrześcijaństwie i wiernością dla ponadczasowych wartości. Ufam, że stanie się to czytelnym świadectwem dla zjednoczonej Europy i skutecznym przeciwdziałaniem wpływom laickiej ideologii zapoznającej chrześcijańskie korzenie Starego Kontynentu".
  • Terror stał się “nowym rodzajem wojny światowej" - powiedział kard. Joseph Ratzinger podczas odbywających się w Cayenne uroczystości 60. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Zdaniem prefekta Kongregacji Nauki Wiary, możliwość dostępu do broni atomowej i biologicznej sprawia, że wynikające z tej wojny niebezpieczeństwo dla ludzkości jest “przerażająco wielkie". Kardynał przypomniał, że użycie przemocy w celu obrony przed terroryzmem musi być podporządkowane surowym normom. Walki z hitlerowcami kard. Ratzinger określił jako “wojnę sprawiedliwą", która ostatecznie “dobrze się przysłużyła" również samym Niemcom.
  • Kard. Joseph Ratzinger powiedział, iż należy zachować ostrożność w odmawianiu Komunii politykom, którzy odrzucają nauczanie Kościoła o aborcji - ujawnił bp Donald Pelotte z Gallup po spotkaniu prefekta Kongregacji Nauki Wiary z amerykańskimi biskupami.

Kościół w świecie...

  • Abp Tadeusz Kondrusiewicz, przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Rosji, gościł na Kremlu (3 czerwca). Arcybiskup poinformował Antona Ignatienko z wydziału ds. polityki zewnętrznej o trudnościach ze zwrotem katolickich świątyń i problemach wizowych duchownych cudzoziemców. “Oceniam to spotkanie - powiedział hierarcha - jako zapowiedź polepszenia stosunków między Kościołem katolickim i społeczeństwem, ponieważ Kościół chce służyć dla dobra Rosji i jej narodów".
  • Władze indyjskiego stanu Tamil Nadu zapowiedziały, że zniosą prawo zakazujące zmiany przynależności religijnej, wprowadzone tam w 2002 r. pod wpływem fundamentalistów hinduistycznych i mimo sprzeciwów mniejszości religijnych, w tym Kościołów chrześcijańskich. Po upadku w ostatnich wyborach rządu nacjonalistów oczekuje się, że podobne kroki podejmą władze czterech innych stanów, gdzie również uchwalono podobne prawo.
  • Bp Joseph M. Punt z Haarlemu poinformował, że po raz pierwszy od ponad czterech wieków ulicami Amsterdamu przejdzie procesja Bożego Ciała. Nie ma to być - dodał od razu - “prowokacja" czy “wyraz triumfalizmu" Kościoła, ale nawiązanie do “eucharystycznej tradycji miasta". W XVI w., wraz z przejściem władz Holandii na protestantyzm, zabroniono publicznych procesji eucharystycznych. Prawo to anulowano 15 lat temu.
  • Władze Kataru oficjalnie przekazały Kościołom chrześcijańskim tereny, na których mają powstać ich świątynie, pierwsze od VII w. W ub.r. Katar, jako pierwszy kraj islamski na świecie, przyjął prawo gwarantujące wolność religii. Wcześniej chrześcijanie musieli praktykować wiarę w ukryciu. “Mamy nadzieję położyć kamień węgielny pod nowy kościół [Matki Boskiej Różańca Świętego] 7 października" - powiedział ks. Lester Mendonsa, jeden z 48 tys. katolików żyjących w Katarze.
  • Komitet Praw Dziecka ONZ skrytykował wprowadzenie we Francji zakazu noszenia religijnych symboli w szkołach publicznych: prawo to łamie Międzynarodową Konwencję na temat Praw Dziecka, która nakłada na państwa obowiązek respektowania prawa młodych obywateli do wolności przekonań, sumienia i religii.

... i w Polsce

  • Kard. Franciszek Macharski wystosował apel w sprawie unijnych dopłat bezpośrednich. Jego zdaniem pozbawione podstaw są obawy, że “przyjmując tę formę pomocy rolnik naraża się na ograniczenie swojego prawa własności, które jest jednym z podstawowych filarów prawa UE. Wynikająca z nieporadności lub nieuzasadnionych obaw rezygnacja z przygotowania i złożenia wniosków o dopłaty, byłaby poważnym zaniedbaniem wobec obowiązku troski o przyszłość żyjących na wsi rodzin".
  • Proboszczowie otrzymali broszurę poświęconą Parlamentowi Europejskiemu. Publikację rozsyła wydawnictwo “Wokół nas", współpracujące z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce. We wstępie bp Tadeusz Pieronek zachęca do udziału w wyborach europejskich: “nie możemy być obojętni wobec tej szansy, ze względu na moralny i obywatelski obowiązek wobec Ojczyzny i Europy". Jego zdaniem “każdy głos, oddany na uczciwego i kompetentnego kandydata, któremu leży na sercu wspólne dobro Polaków i Europejczyków, może nas uchronić przed demagogią populistów".
  • Abp Józef Kowalczyk otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (1 czerwca). Uroczystość zbiegła się z obchodami pięciolecia uczelni. W uzasadnieniu senat wspominiał o staraniach nuncjusza apostolskiego na rzecz uregulowania stosunków między państwem i Kościołem, podpisaniu konkordatu oraz zasługach w erygowaniu na uniwersytecie Wydziału Teologicznego.
  • Internat “Nasz Dom" dla niewidomych dziewcząt w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Laskach poświęcił Prymas Polski (4 czerwca). Na dokończenie budowy brakuje około 500 tys. zł. Zakład dla Niewidomych i Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi liczą na pomoc.
  • Konto złotówkowe:
  • 23114010100000439958001012 “Nasz Dom".
  • Konto dewizowe:
  • Swift BREX PL. PW 82114010100000439958001017 “Nasz Dom".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 24/2004