Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Czas Adwentu oznacza przede wszystkim obudzenie w sobie i w całym świecie nadziei na pokój - przypomniał Jan Paweł II przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański". Papież mówił, że “z głębokim bólem" myśli o przemocy m.in. w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Wezwał przywódców wielkich religii do połączenia wysiłków w głoszeniu przebaczenia i pojednania. Nawiązał też do obchodzonego w tym dniu Światowego Dnia Chorych na AIDS. Jan Paweł II zapewnił cierpiących, że pamięta o nich w modlitwach oraz dodał otuchy tym, którzy pomagają nosicielom wirusa HIV. Pozdrowił również tych, którzy rozpoczęli międzynarodową kampanię przeciw karze śmierci - wśród nich szczególnie członków rzymskiej Wspólnoty św. Idziego.
  • Delegacja Stolicy Apostolskiej uczestniczyła w uroczystościach ku czci św. Andrzeja w prawosławnym Patriarchacie Ekumenicznym w Stambule. Na jej czele stał przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Walter Kasper. Tradycja tej corocznej wizyty sięga 1969 r. W 1979 r. do Stambułu przyjechał Jan Paweł II; ogłosił wtedy wraz z ówczesnym patriarchą Konstantynopola Dimitriosem oficjalne rozpoczęcie katolicko-prawosławnego dialogu teologicznego. Z kolei delegacja Patriarchatu przybywa do Rzymu w uroczystość świętych Piotra i Pawła (29 czerwca).
  • Duchowy przywódca buddystów tybetańskich spotkał się z Janem Pawłem II (27 listopada). “Była to krótka wizyta kurtuazyjna o treści wyłącznie religijnej" - oświadczył rzecznik Watykanu, Joaquín Navarro-Valls. Po spotkaniu Dalajlama wyraził podziw dla działalności Papieża na rzecz pokoju i harmonii między religiami. Dzień wcześniej - w wywiadzie dla dziennika “Corriere della Sera" - powiedział o Papieżu: “On miał do czynienia z polskim komunizmem, ja spędziłem dziewięć lat w komunistycznych Chinach, obaj zatem wiemy, czym był ten ustrój. Podzielam też jego troskę o zachowanie duchowości w naszych czasach. Być może coś nas dzieli: ja krzewię również etykę świecką, niekoniecznie związaną z religią. Są to jednak różne sposoby patrzenia na ten sam problem".
  • Jan Paweł II wyraził modlitewną i duchową łączność z uczestnikami obchodów 70. rocznicy wielkiego głodu na Ukrainie. W orędziu z 23 listopada, przesłanym na ręce kardynałów lwowskich: Lubomyra Huzara i Mariana Jaworskiego, Papież przypomniał, że przed 70 laty “miliony ludzi zaznały strasznej śmierci wskutek zgubnej działalności ideologii, która przez cały XX wiek była przyczyną cierpień i bólu w wielu częściach świata". “Chcę jeszcze raz potwierdzić konieczność zachowania pamięci o tych faktach, aby móc jeszcze raz wspólnie powtórzyć: niech to się nigdy więcej nie powtórzy!" - napisał Jan Paweł II.
  • Kard. Joseph Ratzinger w rozmowie z dziennikiem “Il Giornale" skrytykował liderów islamu - za to, że stawiają znak równości między polityką i religią, co prowadzi do braku wolności religijnej w krajach o przewadze muzułmanów. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaznaczył, że chrześcijaństwo wniosło w dzieje świata nieznaną wcześniej ideę oddzielenia od siebie władzy świeckiej i boskiej. Z kolei wraz z narodzinami islamu wielka część świata wróciła do wcześniejszej koncepcji utożsamiania władzy politycznej i religijnej.
  • Jan Paweł II kibicuje Liverpoolowi - poinformowała agencja BBC, powołując się m.in. na wypowiedzi Jerzego Dudka, polskiego bramkarza w angielskiej drużynie. Dudek - po spotkaniu reprezentacji Polski i Włoch z Janem Pawłem II - wyznał, że rozmawiał w Watykanie z “dwoma facetami, którzy są bardzo blisko Papieża. Powiedzieli mi, że zawsze śledzi nasze mecze (...). Byłem bardzo zaskoczony. Ci goście wydawali się wiedzieć wszystko o piłce nożnej, o mnie i Liverpoolu". Jan Paweł II w młodości lubił grać w piłkę; zwykle stał na bramce.

Kościół w świecie...

  • W Kolumbii nieznani sprawcy - prawdopodobnie lewaccy rebelianci - zamordowali ks. Jose Rubina Rodriguesa. W kraju nasilił się terror wobec duchownych: na początku listopada zamordowano dwóch księży, a siedmiu poddano torturom. W odpowiedzi biskupi kolumbijscy przypomnieli, że w kraju ogarniętym wojną domową Kościół płaci cenę za wierność Ewangelii. W ostatnich 20 latach lewacy zabili w Kolumbii ponad 130 duchownych protestanckich i 60 katolickich, w tym dwóch biskupów.
  • Unia Europejska uchwaliła, że mieszkający na Starym Kontynencie sikhowie, wyznawcy religii powstałej w Indiach ok. 1500 r., będą mogli przychodzić do pracy z mieczami - symbolem ich wiary. Unia postanowiła też, że przedstawiciele wspólnot religijnych mają prawo domagać się od pracodawców wydzielonych pomieszczeń do modlitwy i dni wolnych do obchodzenia świąt. Muzułmanom będzie np. przysługiwał urlop religijny, aby odbyli pielgrzymkę do Mekki, tzw. hadżdż.
  • Zaostrza się konflikt między Greckim Kościołem Prawosławnym a Ekumenicznym Patriarchatem w Konstantynopolu wokół kościelnej jurysdykcji na północnych terenach Grecji (tzw. Nowe Ziemie). Mówi się wręcz o zagrożeniu schizmą. Nowe Ziemie to część Grecji, w latach 1912-13 wyzwolona spod panowania Turcji. Większość greckich hierarchów twierdzi, że wybór biskupów na tych terenach należy do greckiej Cerkwi, która co najwyżej może przekazywać Konstantynopolowi listy kandydatów. Takie też rozwiązanie zaproponowali patriarsze na początku listopada. 27 listopada patriarcha spotkał się w tej sprawie ze swoimi biskupami. Po spotkaniu nie wydano oświadczenia, ale archimandryta Benedict Ioannou, stały przedstawiciel Patriarchatu przy Światowej Radzie Kościołów, ujawnił, że propozycję odrzucono.
  • Prezydent Filipin, Gloria Macapagal-Arroyo (katoliczka), wywołała spore zaskoczenie, ogłaszając 26 listopada narodowym świętem na znak zakończenia Ramadanu, świętego miesiąca islamu - poinformowała ekumeniczna agencja ENI. Tymczasem Filipiny są jedynym krajem Azji o zdecydowanej większości chrześcijańskiej. Co jeszcze dziwniejsze, na święto wybrano dzień... po zakończeniu Ramadanu. Przedstawiciele islamu - nie kryjąc zadowolenia z decyzji - uznali, że pomyłkę popełniono w dobrej wierze. Rzecznik prasowy rządu tłumaczył z kolei, że termin zasugerowała muzułmańska mniejszość. Na 81 mln mieszkańców Filipin 92 proc. to chrześcijanie. Islam wyznaje 5 proc.

... i w Polsce

  • Prezydent Niemiec, Johannes Rau, uhonorował kard. Henryka Gulbinowicza Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą (29 listopada). To najwyższe niemieckie odznaczenie przyznawane obcokrajowcom wręczył metropolicie wrocławskiemu konsul generalny Niemiec w Polsce, dr Peter Ohr. Dyplomata podkreślił, że kard. Gulbinowiczowi “niezwykle leżą na sercu sprawy rozwoju stosunków polsko-niemieckich", m.in. sprowadził szczątki ostatniego niemieckiego kardynała i prymasa Adolfa Bertrama do katedry wrocławskiej, zaangażował się w odbudowę i odnowę starych niemieckich cmentarzy, z jego inicjatywy poświęcono pomnik na cmentarzu żołnierzy niemieckich w Nadolicach Wielkich. “Dobrze być starym człowiekiem. Zamiast złych rzeczy, można usłyszeć o sobie dobre, ciepłe słowa" - żartował kard. Gulbinowicz.
  • Kardynalskie prymicje kard. Stanisława Nagy’ego odbyły się w Bieruniu Starym (29 listopada). Kardynał, kreowany przez Papieża na październikowym konsystorzu, odprawił pierwszą od czasu otrzymania biretu kardynalskiego Mszę św. w rodzinnej parafii. Otrzymał też honorowe obywatelstwo Bierunia.
  • Pierwszego żonatego diakona stałego w Kościele greckokatolickim w Polsce wyświęcił w Lublinie metropolita przemysko-warszawski, abp Jan Martyniak (30 listopada). Piotr Sawicki jest pracownikiem naukowym na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
  • "Rozpal serce" - to hasło tegorocznej, 10. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, organizowanego przez katolicką Caritas, protestancką Diakonię i prawosławny Eleos. Od pierwszej niedzieli Adwentu do Bożego Narodzenia w parafiach sprzedawane będą świece z logo tych trzech organizacji. Caritas przygotowała ponad 4 mln świec, Eleos 20 tys., a Diakonia - 15 tys.
  • Kary za obrazę uczuć religijnych dla Doroty Nieznalskiej, autorki "Pasji", domagają się proboszczowie z dziesięciu parafii w Ostrowie Wielkopolskim. Zaplanowana na 6 grudnia w Ostrowie wystawa instalacji “Pasja" (przedstawiającej męskie genitalia na krzyżu) nie dojdzie do skutku: szefowi galerii, w której miał odbyć się pokaz, właściciel kamienicy wymówił najem lokalu. Proboszczowie ostrowieckich parafii nie zamierzają jednak wycofać wniosku złożonego w prokuraturze. Za prezentację dzieła (w Gdańsku) Nieznalska została już skazana na pół roku ograniczenia wolności oraz pracę na cele społeczne.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 49/2003