KRONIKA

7 – 13 grudnia 2014

13.01.2014

Czyta się kilka minut

Jestem Żydem kochającym papieża. (Aktor Kirk Douglas na swojej stronie internetowej, 11 stycznia 2014 r.)

22 lutego papież Franciszek mianuje 19 nowych kardynałów – poinformowano w Watykanie. Oprócz kilku najbliższych współpracowników Franciszka w kurii rzymskiej, birety kardynalskie otrzymają wtedy biskupi diecezjalni m.in. z Wielkiej Brytanii, Nikaragui, Kanady i Brazylii – oraz trzech arcybiskupów seniorów. Najbardziej znanym z przyszłych purpuratów jest abp Gerhard Ludwig Müller, biskup senior Ratyzbony oraz prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Wśród nowo mianowanych kardynałów jest także m.in. Vincent Gerard Nichols, arcybiskup Westminsteru i prymas Anglii i Walii. Zdaniem watykanisty Gianni Valentego z portalu Vatican Insider, ogłaszając nazwiska nowych kardynałów, papież Franciszek wyraźnie dał pierwszeństwo Kościołowi z Południa kosztem Północy i podkreślił, że nie czuje się skrępowany wymogami co do tradycyjnych stolic kardynalskich bądź konieczności automatycznego włączania do Kolegium wysokich urzędników Kurii Rzymskiej. Od 22 lutego Kolegium Kardynalskie będzie liczyć 218 członków; wśród nich będzie 122 kardynałów-elektorów poniżej 80. roku życia, a więc z prawem udziału w konklawe.

Co najmniej 630 tys. Polaków wzięło udział w Orszakach Trzech Króli, które 6 stycznia przeszły w 187 miejscowościach. Dalsze 1,8 mln widzów obejrzało transmisje z pochodów w telewizji publicznej. „Rodzinne świętowanie w Święto Objawienia Pańskiego stało się tradycją – mówił Maciej Marchewicz z Fundacji Orszak Trzech Króli, organizatora największego pochodu, który odbył się w Warszawie (100 tys. uczestników). – Tego typu przedsięwzięcia są nam bardzo potrzebne: przepełnione entuzjazmem i radością działania, na stałe wpisują się w nowe funkcjonowanie wspólnot lokalnych”. Także zdaniem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza Orszak Trzech Króli (zapoczątkowany w Warszawie) to fenomen ostatnich lat i „wielkie świadectwo naszej wiary”. W tym roku już po raz czwarty święto Objawienia Pańskiego było w Polsce dniem wolnym od pracy.

12 stycznia papież Franciszek ochrzcił w Kaplicy Sykstyńskiej 32 dzieci, w tym córkę pary, która nie ma ślubu kościelnego. Media przypomniały przy okazji, że już wcześniej papież apelował do księży, aby chrzcili dzieci niezamężnych kobiet. W 3-minutowym improwizowanym kazaniu Franciszek mówił, że dzieci są „ogniwem łańcucha wiary”, a sama wiara – najpiękniejszym dziedzictwem, jakie rodzice mogą zostawić dzieciom.

16 stycznia Kościół katolicki w Polsce obchodzi Dzień Judaizmu. „Niezależnie od negatywnych zachowań jednostek czy grup, dialog z Żydami jest świętym obowiązkiem. Aby zrozumieć siebie, chrześcijanie bardziej potrzebują judaizmu niż judaizm chrześcijan” – napisał z tej okazji w specjalnym orędziu bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Główne obchody XVII Dnia Judaizmu odbędą się w tym roku w Sandomierzu pod hasłem „Pan jest moją mocą, (...) Jemu zawdzięczam moje ocalenie” (Wj 15, 2). Towarzyszyć im będzie ponowne wystawienie na widok publiczny w katedrze słynnego XVIII-wiecznego obrazu Karla de Prevo przedstawiającego rzekomy mord rytualny dokonany przez miejscowych Żydów w 1710 r. – wraz z wyjaśnieniem, że takie akty nie miały miejsca. Na skutek kontrowersji, które wywoływał, od kilku lat obraz był zakryty.

Papież Franciszek przekazał archidiecezji Rio de Janeiro 5 mln dolarów na spłatę części długu po ubiegłorocznym Światowym Dniu Młodzieży. Całość zadłużenia, które brazylijski Kościół zaciągnął, aby zorganizować międzynarodowe spotkanie młodych, wynosiła początkowo ponad 38 mln dolarów. Po zredukowaniu go do 18 mln dolarów, w październiku 2013 r. archidiecezja rozpoczęła kampanię zbierania pieniędzy, która przyniosła ok. 300 tys. dolarów. O wsparciu udzielonym przez papieża Franciszka poinformował abp Orani João Tempesta, metropolita Rio de Janeiro.

Piosenkarka Irena Santor, tenisistki Agnieszka i Urszula Radwańskie oraz Alina Perzanowska, prezes fundacji Wspólnota Nadziei, zostały laureatkami Medalu św. Brata Alberta za rok 2013. Nazwiska nagrodzonych ogłosili w Krakowie 7 stycznia Anna Dymna i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w czasie konferencji prasowej Fundacji im. Brata Alberta i Fundacji „Mimo wszystko”. Medal, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest za pomoc osobom niepełnosprawnym. Jego dotychczasowymi laureatami byli m.in. kardynałowie Franciszek Macharski i Stanisław Dziwisz, profesorowie: Jerzy Buzek, Zbigniew Brzeziński i Andrzej Zoll.

NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty.Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 03/2014