KRONIKA

18 – 24 września 2012

24.09.2012

Czyta się kilka minut

Udawanie, że nic się nie stało, będzie jedynie nakręcać kolejne komentarze i interpretacje. Przy tej okazji wszystkie placówki edukacyjne prywatne mogą przyjrzeć się sobie, czy aby w ich zwyczajach, tradycjach i sposobie postępowania z uczniami i rodzicami nie ma czegoś, co byłoby w jakikolwiek sposób rażące. (O. Józef Augustyn, jezuita, redaktor naczelny „życia duchowego”, w komentarzu dla KAI o medialnej burzy wokół zdjęć z otrzęsin pierwszoklasistów z gimnazjum salezjanów w Lubinie).


Wzrasta prawdopodobieństwo rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego kard. Carla Marii Martiniego. Wokół znajdującego się w mediolańskiej katedrze grobu zmarłego 31 sierpnia w wieku 85 lat hierarchy nie ustaje ruch pielgrzymkowy. W ciągu trzech tygodni od pogrzebu mediolańskie media doliczyły się 200 tys. pielgrzymów. Ta pośmiertna popularność kard. Martiniego nie zaskakuje władz kościelnych. „Jego spuścizna ma charakter przede wszystkim duchowy, co widać po szacunku, jakim otaczali go ludzie – stwierdził ks. Luigi Testore, długoletni sekretarz i wykonawca testamentu kard. Martiniego. – Był dla wielu przewodnikiem w drodze wiary. Stąd nie dziwi, że tak liczni chcą teraz odwiedzić jego grób”.

Gdyby ruch pielgrzymkowy wokół grobu Martiniego okazał się zjawiskiem trwałym, mógłby zostać on odczytany jako rozprzestrzenianie się prywatnego kultu zmarłego kardynała. A taki kult, świadczący o tym, że kandydat na ołtarze zmarł w opinii świętości, jest pierwszym i najważniejszym warunkiem rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.


Medialne poruszenie wywołały opublikowane w internecie zdjęcia z otrzęsin pierwszoklasistów z Gimnazjum Salezjanów w Lubinie, na których uczennice klęczą przed siedzącym w krótkich spodenkach księdzem dyrektorem i zlizują mu krem z kolan. Ksiądz dyrektor tłumaczył, że zabawa w otrzęsiny była całkowicie niewinna i odbywa się co roku od lat. W obronie księdza stanęli rodzice dzieci uczęszczających do salezjańskiej szkoły. Do sprawy w komentarzu dla KAI nawiązał o. Józef Augustyn, jezuita, autor wielu publikacji z zakresu duchowości. Jego zdaniem głos w tej sprawie powinien zabrać przedstawiciel właściciela szkoły. I to jak najszybciej, by „medialny teatr nie przeradzał się w nagonkę na szkolnictwo salezjańskie i katolickie”. „Popełniamy – jak nam się zdaje – małe błędy, a ich konsekwencje bywają nieraz poważne. Dobre intencje księdza dyrektora – to jedna strona medalu, odbiór społeczny sfotografowanych otrzęsin – to druga. Zdjęcia – a mówią to zwłaszcza matki, gdy na nie patrzą – wyglądają niesmacznie. Matkom można wierzyć. Tłumaczenie się, że zawsze tak było w szkole – to dodatkowe pogrążanie siebie i swojej placówki pedagogicznej. Jeżeli taka zabawa trwała od lat, tym gorzej” – napisał o. Augustyn.


Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie rusza trzecia edycja unikalnej serii wykładów monograficznych „ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich”. Od 4 października do 13 czerwca przyszłego roku co czwartek o godz. 15.00 w budynku Uniwersytetu przy Franciszkańskiej 1 wybitni specjaliści poprowadzą półtoragodzinny wykład na temat wiedzy o judaizmie, historii Żydów, wzajemnych relacjach oraz teologii dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Wykładom patronuje kard. Stanisław Dziwisz, a za ich stronę merytoryczną odpowiadają: bp prof. Grzegorz Ryś (aspekt historyczny), ks. prof. Łukasz Kamykowski (aspekt teologiczny) oraz dr Maciej Kozłowski, b. ambasador RP w Izraelu (aspekt społeczno-polityczny i kulturowy). Oprócz wyżej wymienionych wykładowcą będzie m.in. ks. dr Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Oferta skierowana jest przede wszystkim do kleryków, studentów i doktorantów uczelni krakowskich, a także do wszystkich zainteresowanych wiedzą o historii i problemach relacji między chrześcijaństwem a judaizmem. Kurs zorganizowany został przez Międzywydziałowy Instytut Ekumenii i Dialogu UPJPII, Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej, MSZ i Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”.


Na Boże Narodzenie ukaże się trzeci tom książki Benedykta XVI o Jezusie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe. Po włosku książka zostanie wydana przez Watykańską Księgarnię Wydawniczą (LEV) wspólnie z wydawnictwem Rizzoli, któremu powierzono sprzedaż praw do tego dzieła na całym świecie. Równocześnie z włoską edycją w Niemczech pojawi się wersja niemiecka, opublikowana przez Herdera – wydawnictwo, w którym od zawsze ogłaszał swoje książki Joseph Ratzinger. Czynione są też starania w sprawie jednoczesnej publikacji dzieła w innych językach, m.in. po polsku. W roku 2007 ukazała się pierwsza część trylogii Benedykta XVI „Jezus z Nazaretu” – „Od chrztu w Jordanie do Przemienienia”, a w roku 2011 druga – „Od wjazdu do Jerozolimy do Zmartwychwstania”. Oba tomy stały się bestsellerami, sprzedanymi na świecie w milionach egzemplarzy.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 40/2012