Królowie na scenie

14 lutego rusza w Warszawie IX interdyscyplinarny festiwal wielkopostny Nowe Epifanie organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II, który potrwa do 25 marca. W tym roku spektakle teatralne i koncerty obracać się będą wokół figury Króla.

12.02.2018

Czyta się kilka minut

Festiwal Nowe Epifanie to poszukiwanie rozbłysków piękna w różnych, czasem nieoczywistych zakamarkach współczesnego świata. To także zaproszenie do dialogu twórców z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Festiwal od początku ma interdyscyplinarny charakter – prezentowane są tu spektakle teatralne, widowiska muzyczne w przestrzeniach sakralnych, wystawy, pokazy filmów poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną.

W tym roku szczególną rolę odgrywać będzie postać Króla. W Wielkim Poście najważniejszym z królów jest Jezus Chrystus, którego oparte na paradoksach panowanie wprowadza nowy ład. Kontekst ten otwiera także pole do artystycznego dialogu zarówno na temat władzy, związanych z nią przymiotów, jak też służby i ofiary, jako że główne hasło tegorocznej edycji interpretowane będzie również jako opowieść o władzy świeckiej. Niemal cała tradycja teatru, od Ajschylosa przez Szekspira aż do twórców współczesnych, nieustannie podejmuje wątek praw i obowiązków władcy. Podczas Festiwalu temat ten powróci w wielu miejscach. M.in. w sztukach nawiązujących do sceny sądu nad Jezusem, takich jak „Piłat i Król” Bartosza Żurowskiego czy „Jestem”, spektaklu przygotowanym przez twórców projektu „Biblia Audio. Superprodukcja” pod kierownictwem Krzysztofa Czeczota. Podobnie w reżyserowanym przez Łukasza Kosa przedstawieniu „Król-Duch”, zbudowanym na poemacie Juliusza Słowackiego, w którym Duch wciela się w kolejnych władców Polski i Rusi.

Jednak Festiwal to nie tylko teatr. Jak co roku kluczową rolę odgrywać będą również wydarzenia muzyczne, których kuratorami są Łukasz Kozak i Sonia Wronkowska. Warto zwrócić uwagę na dwa koncerty, podczas których usłyszymy słynny belgijski zespół Graindelavoix: „Ciemne Jutrznie” i „Nieszpory cypryjskie”. Interesująco zapowiada się także wieczór z „Psałterzem polskim” – swoją interpretację zaproponują Adam Strug i Monodia Polska oraz Maria Erdman.

Już dziś zapraszamy wszystkich na Nowe Epifanie. ©℗

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury – miejsce spotkań i dialogu, ośrodek, który w sposób bogaty, twórczy i różnorodny przybliża nauczanie papieża. W ramach swoich działań podejmuje aktywny dialog ze światem artystycznym w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru Nr 8/2018