Reklama

Ładowanie...

Krew, pot i łzy

14.06.2015
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, człek – jak każde inne zwierzę – nie ma ani wyrafinowanych potrzeb, ani wybujałych aspiracji.
C

Chce, żeby było mu dobrze, ot i wszystko. Przede wszystkim pełna micha i legowisko pod dachem. Potem ewentualnie reszta, czyli egzystencja bez zbędnych wstrząsów, a już na pewno natrętnych wyrzutów sumienia. Bezustannie merdać z zadowolenia ogonem – oto najskrytsze marzenie ludzkiego gatunku. Serio. Bo człek chce być nawet nie tyle szczęśliwy, ile zadowolony. Na pierwszym zaś miejscu zadowolony z samego siebie.
Ile razy słyszałem, jak ludziska niby to z mądrością i umiarem, w istocie z nieskrywaną dumą mówią: „Może nie osiągnąłem zbyt wiele, ale w każdym razie rano ze spokojem mogę spojrzeć w lustro”. Tak, tak... Szczyt człeczych marzeń to oglądać swą zakazaną gębę w niewzruszonym poczuciu moralnego samozadowolenia.
Oczywiście mamy tu następny dowód, niezbicie potwierdzający, że to my, a nie Cieśla z prowincjonalnego Nazaretu – znamy i dogłębnie rozumiemy psychikę dwunogów...

4043

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]