Reklama

Krew na krzewach bawełny

Krew na krzewach bawełny

11.04.2004
Czyta się kilka minut
Uzbekistan to państwo rządzone twardą ręką przez prezydenta Islama Karimowa. Zza kurtyny szczelnie okrywającej kraj niewiele można zobaczyć. Stąd trudno wyjaśnić przyczyny zamachów, które na przełomie marca i kwietnia wstrząsnęły uzbeckimi miastami. Spróbujmy jednak złożyć w całość kilka elementów tych orientalnych puzzli.
W

Wiadomo tyle, że w Taszkiencie i Bucharze dokonano kilku zamachów bombowych, w tym samobójczych. Ich celem były głównie posterunki milicji, ale jeden mógł być wymierzony w prezydenta: terrorysta-samobójca wysadził się w samochodzie w pobliżu podmiejskiej rezydencji Karimowa. Podczas akcji pościgowych dochodziło do strzelanin i eksplozji. Według oficjalnych danych zginęło ponad 30 osób - terrorystów, milicjantów i cywili (nieoficjalnie mówi się o 50 ofiarach). Nikt nie przyznał się do organizacji zamachów; ze świata napłynęły wyrazy współczucia dla narodu uzbeckiego.

W całym kraju przedsięwzięto bezprecedensowe środki bezpieczeństwa. W Taszkiencie zamknięto szkoły, bazary, drogi dojazdowe do miasta, a także granice z Tadżykistanem i Kazachstanem. Pod specjalnym nadzorem są budynki użyteczności publicznej. Milicja sprawdza wszystkie pojazdy. Wprowadzono blokadę...

7949

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]