Reklama

Kraj na wygnaniu

Kraj na wygnaniu

31.01.2016
Czyta się kilka minut
O. Zygmunt Kwiatkowski, jezuicki misjonarz pracujący w Syrii: Dlaczego nie słuchamy, co mówią nam Syryjczycy? Tych ludzi wyrzucono z ojczyzny. Chcą tam wrócić. To, że ugoszczę u siebie jednego potrzebującego, niestety nie rozwiąże problemu.
S

SZYMON ŁUCYK: Często dostaje Ojciec wieści od znajomych z Syrii? 

O. ZYGMUNT KWIATKOWSKI: Codziennie – od tych, którzy zostali w kraju, ale też od ich rodaków, którzy po wybuchu wojny znaleźli się w Szwecji, Francji czy innych państwach. Obecnie, po powrocie do Polski, przygotowuję internetowe rekolekcje po arabsku dla chrześcijan z Bliskiego Wschodu.

W mediach słyszymy teraz o tragedii w oblężonym mieście Madaja, ale wielokrotnie większa tragedia rozgrywa się w dwumilionowym Aleppo. Od trzech miesięcy nie ma tam wody, prądu, oleju do ogrzewania. Ludzie głodują, marzną. Jest coraz gorzej.

Wojna także Ojca wypędziła z Syrii. Czy w regionie zostali jeszcze jacyś chrześcijańscy misjonarze?

W Iraku Kościoły chrześcijańskie właściwie przestały istnieć, funkcjonują jakby w...

12325

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]