Reklama

Kosmos doskonale czarny

Kosmos doskonale czarny

10.10.2006
Czyta się kilka minut
Nobla przyznano za "odkrycie anizotropii mikrofalowego promieniowania tła (MPT) i potwierdzenie jego termicznego charakteru". Warto przypomnieć, że MPT już raz uhonorowano Noblem - w 1978 r., kiedy Arno A. Penzias i Robert W. Wilson otrzymali go za odkrycie tego promieniowania, co zapoczątkowało rozwój nowoczesnej kosmologii i raz na zawsze przemieniło ją ze spekulacji (pseudo)filozoficznych w naukę empiryczną.
P

Promieniowanie, o którym mowa, jest pozostałością po pierwszych 200 tys. lat po Wielkim Wybuchu, który 14 mld lat temu zapoczątkował ewolucję Wszechświata. Teoria Wielkiego Wybuchu prowadzi do trzech fundamentalnych przewidywań. Po pierwsze, przestrzeń powinna się rozszerzać, co potwierdził Edwin Hubble w latach 20. XX wieku, odkrywając zjawisko "ucieczki galaktyk". Po drugie, atomy we Wszechświecie powinny występować przede wszystkim w postaci wodoru i helu (cięższe pierwiastki są jedynie śladową domieszką), co potwierdziła Cecilia Payne Gaposhkin jeszcze w latach 30. Trzecie przewidywanie mówiło, że cały Kosmos jest wypełniony promieniowaniem termicznym, czyli takim, jakie emituje ciepłe ciało o temperaturze kilku stopni powyżej zera bezwzględnego (około -270 stopni Celsjusza). Promieniowanie to jest reliktem pierwotnej, gorącej plazmy, w której na początku kosmicznej...

4050

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]