Ładowanie...
Kosmos doskonale czarny
Promieniowanie, o którym mowa, jest pozostałością po pierwszych 200 tys. lat po Wielkim Wybuchu, który 14 mld lat temu zapoczątkował ewolucję Wszechświata. Teoria Wielkiego Wybuchu prowadzi do trzech fundamentalnych przewidywań. Po pierwsze, przestrzeń powinna się rozszerzać, co potwierdził Edwin Hubble w latach 20. XX wieku, odkrywając zjawisko "ucieczki galaktyk". Po drugie, atomy we Wszechświecie powinny występować przede wszystkim w postaci wodoru i helu (cięższe pierwiastki są jedynie śladową domieszką), co potwierdziła Cecilia Payne Gaposhkin jeszcze w latach 30. Trzecie przewidywanie mówiło, że cały Kosmos jest wypełniony promieniowaniem termicznym, czyli takim, jakie emituje ciepłe ciało o temperaturze kilku stopni powyżej zera bezwzględnego (około -270 stopni Celsjusza). Promieniowanie to jest reliktem pierwotnej, gorącej plazmy, w której na początku kosmicznej...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]