Reklama

Kościół w zaciszu antykwariatu

Kościół w zaciszu antykwariatu

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Kościół katolicki w Polsce nie jest na razie przygotowany na nawet umiarkowaną akceptację nowej sytuacji - funkcjonowania w warunkach demokracji. Nie godząc się - słusznie - z nowoczesnością jako taką, równocześnie - niesłusznie - odmawia zrozumienia i wyciągnięcia konsekwencji z faktu, że istnieje w świecie nowoczesnym, na który można wpływać i który warto zmieniać, ale nie metodami z innych czasów. Innymi słowy: Kościół nie potrafi w wielu swoich funkcjach publicznych opuścić wygodnego zacisza antykwariatu. W efekcie ludzie przywiązani do Kościoła odczuwają dyskomfort dotyczący tak kwestii związanych z samą wiarą, jak z miejscem Kościoła w nowym ustroju - pisze w RES PUBLICE NOWEJ (2/2004) Marcin Król.
O

Ot choćby kwestia metod duszpasterskich. Wiadomo, że Radio Maryja, “Nasz Dziennik" prezentują nie tylko poglądy ksenofobiczne, lecz także pewien sposób krzewienia wiary. Radio Maryja oferuje wszak duchowe propozycje z zamierzchłych czasów: wrogiem jest modernizacja i demokracja, właściwe postępowanie sprowadza się do modlitwy i pracy, kobiety powinny zajmować się domem i dziećmi, a rozbite rodziny zdarzają się dlatego, że nie było w nich dość wiary i w ogóle godne są potępienia. Jednak kościelna hierarchia postępuje z Radiem Maryja i podobnymi środowiskami ostrożnie: “nie dlatego, żeby podzielała ich skrajne poglądy, lecz dlatego, iż uważa - wielokrotnie mówiono o tym wprost - że ojciec Rydzyk i jego współpracownicy wykonują poważną i potrzebną pracę w zakresie nauczania religii i propagowania wiary". Czasem więc przywołuje się Radio Maryja do porządku, ale “jego rola w...

4100

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]