Kościół w skrócie

3 – 9 października

10.10.2016

Czyta się kilka minut

INNI UCZĄ
„Wielu obcokrajowców, a także wyznawców innych religii daje nam przykład wartości, o których sami czasami zapominamy lub które lekceważymy” – mówił w minioną niedzielę papież Franciszek podczas mszy na placu św. Piotra. Jego zdaniem to właśnie cudzoziemcy „mogą nas nauczyć, jak podążać drogą, której pragnie Pan”.

PO PIERWSZE: NIE SZKODZIĆ
Franciszek odwiedził też Amatrice i inne miejscowości w środkowych Włoszech, zniszczone częściowo w sierpniu podczas trzęsienia ziemi. Przez megafon wyjaśnił mieszkańcom, że opóźniał swój przyjazd, aby nie utrudniać akcji ratunkowej.

DZIEŁO ARCYBISKUPA
V Kongres Kultury Chrześcijańskiej rozpoczyna cykl wydarzeń związanych z przypadającym w 2018 r. 100-leciem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Inicjatorem tego cyklicznego wydarzenia – gromadzącego ludzi kultury, nauki i Kościoła z wielu krajów i o różnych poglądach – był abp Józef Życiński, metropolita lubelski w latach 1997–2011.

„KATOLICKIE NOBLE”
Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II, muzyk Jan Budziaszek, s. prof. Zofia Zdybicka, tygodnik „Idziemy” i poeta Ernest Bryll zostali tegorocznymi laureatami nagrody TOTUS, przyznawanej za promowanie nauczania Jana Pawła II. Nagrody, które wręczono 8 października na Zamku Królewskim w Warszawie, przyznaje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.

PROŚBA O EUTANAZJĘ
85-letni abp Desmond Tutu, w 1984 r. uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla za walkę z apartheidem, oświadczył, że w przyszłości chciałby skorzystać z prawa do eutanazji. „Umierający powinni mieć możliwość wyboru, jak i kiedy opuszczą Matkę Ziemię” – napisał w dzienniku „Washington Post”. Kościół anglikański, do którego należy abp Tutu, sprzeciwia się eutanazji.

POLAK WE WŁADZACH CCEE
Stojący na czele Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki został wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), organizacji zrzeszającej Kościoły i hierarchów katolickich z 37 państw kontynentu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 42/2016