Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

10.10.2016
Czyta się kilka minut
3 – 9 października
I

INNI UCZĄ
„Wielu obcokrajowców, a także wyznawców innych religii daje nam przykład wartości, o których sami czasami zapominamy lub które lekceważymy” – mówił w minioną niedzielę papież Franciszek podczas mszy na placu św. Piotra. Jego zdaniem to właśnie cudzoziemcy „mogą nas nauczyć, jak podążać drogą, której pragnie Pan”.

PO PIERWSZE: NIE SZKODZIĆ
Franciszek odwiedził też Amatrice i inne miejscowości w środkowych Włoszech, zniszczone częściowo w sierpniu podczas trzęsienia ziemi. Przez megafon wyjaśnił mieszkańcom, że opóźniał swój przyjazd, aby nie utrudniać akcji ratunkowej.

DZIEŁO ARCYBISKUPA
V Kongres Kultury Chrześcijańskiej rozpoczyna cykl wydarzeń związanych z przypadającym w 2018 r. 100-leciem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Inicjatorem tego cyklicznego wydarzenia – gromadzącego ludzi kultury, nauki i Kościoła z wielu krajów i o różnych poglądach – był abp Józef Życiński, metropolita lubelski w latach 1997–2011.

„KATOLICKIE NOBLE”
Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II, muzyk Jan Budziaszek, s. prof. Zofia Zdybicka, tygodnik „Idziemy” i poeta Ernest Bryll zostali tegorocznymi laureatami nagrody TOTUS, przyznawanej za promowanie nauczania Jana Pawła II. Nagrody, które wręczono 8 października na Zamku Królewskim w Warszawie, przyznaje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.

PROŚBA O EUTANAZJĘ
85-letni abp Desmond Tutu, w 1984 r. uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla za walkę z apartheidem, oświadczył, że w przyszłości chciałby skorzystać z prawa do eutanazji. „Umierający powinni mieć możliwość wyboru, jak i kiedy opuszczą Matkę Ziemię” – napisał w dzienniku „Washington Post”. Kościół anglikański, do którego należy abp Tutu, sprzeciwia się eutanazji.

POLAK WE WŁADZACH CCEE
Stojący na czele Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki został wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), organizacji zrzeszającej Kościoły i hierarchów katolickich z 37 państw kontynentu.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]