Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

28.09.2020
Czyta się kilka minut
22–28 września
K

KŁAMSTWA

„To, co do tej pory mówiliśmy o prawach człowieka i wartościach europejskich, to tylko kłamstwa. Nie można mówić o chrześcijańskiej tożsamości Europy, chodzić do kościoła, modlić się, wiedząc, że na granicy tej Europy ludzie cierpią i umierają, a my nie robimy nic” – powiedział kard. Jean-Claude Hollerich, przewodniczący Komisji Konferencji Biskupów UE.

ŚWIĘTOŚĆ

10 października zostanie beatyfikowany Carlo Acutis, zmarły w 2006 r. na białaczkę 15-letni Włoch. Acutis codziennie uczestniczył w mszy św., tworzył strony internetowe o cudach eucharystycznych, doprowadził do nawrócenia swoich rodziców. Zmarł w opinii świętości. „Wypracował ją w normalnym życiu nastolatka” – mówią o nim przedstawiciele włoskiego duszpasterstwa młodzieży.

– Nie myślałam nigdy, że mam w domu świętego – mówi w rozmowie z „TP” matka Carla. – Był może bardziej wrażliwy na problemy innych i bardziej posłuszny niż rówieśnicy. Byliśmy początkującymi rodzicami. Nie miał żadnych darów mistycznych. Może dlatego to taki piękny i prosty przykład. Prowadził normalne życie, żył wiarą na co dzień i każdego dnia w niej wzrastał – dodaje Antonia Salzano. Czytaj tekst >>>

HOŁD

Szczątki abp. Marcela Lefebvre’a przeniesiono z seminarium w Ecône do krypty kościoła seminaryjnego. Były przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X bp Bernard Fellay powiedział, że to oddanie arcybiskupowi „synowskiego hołdu, który mu się należy”. Zdaniem prof. Evy-Marii Faber, teolożki z Chur, akt ma „raczej podkreślić znaczenie osoby schizmatyckiego biskupa i skonsolidować schizmę, niż spowodować stopniowe zbliżenie ze Stolicą Apostolską, którego kilka prób podejmowano w ostatnich latach”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]