Kościół w skrócie

17–23 stycznia

23.01.2017

Czyta się kilka minut

POŻEGNANIE BISKUPÓW

21 stycznia krakowianie w Centrum Jana Pawła II, a łodzianie w łódzkiej katedrze żegnali swoich biskupów. Kard. Stanisław Dziwisz, dziękując współpracownikom za 11 lat pracy, po raz pierwszy przyznał, że Jan Paweł II przewidywał jego służbę w Krakowie, o czym powiedział mu kard. Franciszek Macharski. „Dlatego przyjąłem z pokorą nominację, zdając sobie sprawę z moich ograniczeń” – wyznał. Zapewnił, że wciąż będzie służyć według sił i możliwości „tej samej sprawie pod przewodem nowego metropolity, ks. abp. Marka Jędraszewskiego”. W pożegnaniu metropolity łódzkiego w Łodzi uczestniczył m.in. jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski. Ingres abp. Marka Jędraszewskiego do katedry na Wawelu odbędzie się 28 stycznia.


DZIEŃ JUDAIZMU

Współczesny świat znajduje się na zakręcie historii, trzeba na nowo pokazać światu ład Ewangelii – powiedział rabin prof. Abraham Skórka w Kielcach. Rektor Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires i przyjaciel papieża Franciszka uczestniczył 17 stycznia w centralnych – jubileuszowych – 20. obchodach Dnia Judaizmu. W ich ramach obyło się nabożeństwo biblijne, modlitwa za ofiary pogromu kieleckiego przy pomniku Menory oraz żydowsko-chrześcijańska dyskusja. W kamienicy, w której 70 lat temu dokonano mordu na Żydach, otwarto Pokój Błogosławieństw – miejsce modlitwy i medytacji.


MODLITWA O NAWRÓCENIE PAPIEŻA?

„Biorąc pod uwagę, że dopuszczenie rozwiedzionych, tak zwanych »poślubionych ponownie« osób do sakramentów pokuty i Eucharystii, nie wymagając od nich życia we wstrzemięźliwości, stanowi zagrożenie dla wiary i zbawienia dusz, a także stanowi obrazę świętej woli Boga, biorąc również pod uwagę, że taka praktyka duszpasterska nigdy nie może być wyrazem miłosierdzia, (…) z głęboką duszpasterską troską czynimy to pilne wezwanie do modlitwy, aby Papież Franciszek w sposób jednoznaczny odwołał powyższe wytyczne duszpasterskie, które zostały już wprowadzone w niektórych kościołach partykularnych” – napisali metropolita Astany abp Tomasz Peta, jego biskup pomocniczy Athanasius Schneider oraz arcybiskup emeryt Paweł Lenga, odnosząc się do liberalnych interpretacji adhortacji „Amoris laetitia”. Swój krok biskupi Kazachstanu tłumaczą nieskutecznością poufnych próśb kierowanych do Franciszka.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 05/2017