Kościół w skrócie

9 – 15 stycznia

16.01.2017

Czyta się kilka minut

WATYKAN BEZDOMNYCH

Franciszek zaapelował do rzymskich księży o większą otwartość na bezdomnych. Kilka dni później kościół św. Kaliksta na Zatybrzu został przystosowany do spania. W ogrzewanej świątyni przed ołtarzem wspólnota Sant’Egidio ustawiła 30 łóżek. W środku czekają wolontariusze z ciepłą herbatą. Bezdomni z Rzymu mogą też liczyć na darmowe zestawy w McDonaldzie, który został w ubiegłym tygodniu otworzony na terenie Watykanu.

SYNOD O MŁODZIEŻY

Papież zarządził kolejny synod biskupów. Tym razem hierarchowie i wierni świeccy zajmą się sytuacją młodzieży i ich aktywnością w strukturach Kościoła. Hasło synodu, który odbędzie się w październiku przyszłego roku, brzmi „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Watykańscy urzędnicy wyślą, jak przy okazji poprzedniego synodu, ankietę, w której spytają wiernych o najpilniejsze potrzeby młodzieży w Kościele.

APLIKACJA DLA UCHODŹCÓW

Caritas Polska na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy uruchomiła pierwszą w Polsce aplikację mobilną dla obcokrajowców szukających schronienia w Polsce. Aplikacja na telefony poinformuje użytkowników o tym, jaką pomoc prawną, medyczną i socjalną będą mogli otrzymać w Polsce. Tymczasem Caritas diecezji warszawsko-praskiej i stołeczny ratusz uruchamiają wspólny projekt mobilnej łaźni dla bezdomnych. Caritas rozpoczęło już zbiórkę, która pomoże wyposażyć łaźnie w środki czystości.

SAKRAMENT ROZWODNIKÓW

Nie będzie korekty adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”, bo nie ma żadnego niebezpieczeństwa dla wiary – taką opinię wyraził prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller. Skrytykował też fakt upublicznienia listu czterech kardynałów, w którym zażądali oni wyjaśnień w sprawie interpretacji kilku punktów adhortacji, dotyczących udzielania sakramentów osobom, które po rozwodzie zawarły nowe związki cywilne.

NIEPODLEGŁA PALESTYNA

Papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Następnie Abbas otworzył ambasadę Palestyny przy Stolicy Apostolskiej i oświadczył, że „Watykan całkowicie uznał Palestynę jako niepodległe państwo”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 04/2017