Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

16.01.2017
Czyta się kilka minut
9 – 15 stycznia

WATYKAN BEZDOMNYCH
Franciszek zaapelował do rzymskich księży o większą otwartość na bezdomnych. Kilka dni później kościół św. Kaliksta na Zatybrzu został przystosowany do spania. W ogrzewanej świątyni przed ołtarzem wspólnota Sant’Egidio ustawiła 30 łóżek. W środku czekają wolontariusze z ciepłą herbatą. Bezdomni z Rzymu mogą też liczyć na darmowe zestawy w McDonaldzie, który został w ubiegłym tygodniu otworzony na terenie Watykanu.
SYNOD O MŁODZIEŻY
Papież zarządził kolejny synod biskupów. Tym razem hierarchowie i wierni świeccy zajmą się sytuacją młodzieży i ich aktywnością w strukturach Kościoła. Hasło synodu, który odbędzie się w październiku przyszłego roku, brzmi „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Watykańscy urzędnicy wyślą, jak przy okazji poprzedniego synodu, ankietę, w której spytają wiernych o najpilniejsze potrzeby młodzieży w Kościele.
APLIKACJA DLA UCHODŹCÓW
Caritas Polska na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy uruchomiła pierwszą w Polsce aplikację mobilną dla obcokrajowców szukających schronienia w Polsce. Aplikacja na telefony poinformuje użytkowników o tym, jaką pomoc prawną, medyczną i socjalną będą mogli otrzymać w Polsce. Tymczasem Caritas diecezji warszawsko-praskiej i stołeczny ratusz uruchamiają wspólny projekt mobilnej łaźni dla bezdomnych. Caritas rozpoczęło już zbiórkę, która pomoże wyposażyć łaźnie w środki czystości.
SAKRAMENT ROZWODNIKÓW
Nie będzie korekty adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”, bo nie ma żadnego niebezpieczeństwa dla wiary – taką opinię wyraził prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller. Skrytykował też fakt upublicznienia listu czterech kardynałów, w którym zażądali oni wyjaśnień w sprawie interpretacji kilku punktów adhortacji, dotyczących udzielania sakramentów osobom, które po rozwodzie zawarły nowe związki cywilne.
NIEPODLEGŁA PALESTYNA
Papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Następnie Abbas otworzył ambasadę Palestyny przy Stolicy Apostolskiej i oświadczył, że „Watykan całkowicie uznał Palestynę jako niepodległe państwo”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]